Poniedziałek, 13 lipca 2020
Rozmowa z Marcinem Libickim, autorem książki „Europa. Najpiękniejsza opowieść”
Pana książka to nie jest tylko historia Europy, lecz dołączył pan jeszcze dodatkowe teksty… Tak, to nie jest tylko historia Europy, bo są pewne zagadnienia w jej historii, które powinny być szerzej omówione. Ale gdybym je zostawił w głównej – jak to się dzisiaj mówi – narracji, to zniekształciłbym konstrukcję książki. Dlatego dałem je w osobnych rozdziałach, chociaż są istotną częścią Europy i dlatego, że właśnie są istotną częścią historii Europy. W pana interpretacji Polska odegrała szczególną rolę w dziejach Europy… Polska strzegła od najazdu tatarskiego w 1241 roku do – można zaryzykować – 1989 roku, czyli do upadku PRL i upadku komunizmu, północnej części europejskiej wschodniej flanki, jak to się dzisiaj mówi. Cała sytuacja polityczna w Polsce przesądziła o losach Europy. Środkowej części strzegły Węgry, a po ich upadku w 1526 roku po bitwie pod Mohaczem – Habsburgowie, a południowej części – Wenecja. To jest jedna rzecz. Druga sprawa, którą teraz widzimy bardzo wyraźnie, ale może nie doceniamy, to to, że ten milion kilometrów kwadratowych od prawie Zatoki Ryskiej po niemal Morze Czarne, gdzie dzisiaj widzimy głód wolności, to są właśnie tereny pierwszej Rzeczypospolitej. Można zaryzykować twierdzenie, że gdyby nie cywilizacja łacińska, europejska, zaszczepiona na tym milionie kilometrów przez właśnie Polskę, a  potem przez Rzeczpospolitą, to dzisiaj nie byłoby tego głodu wolności i w pewnym zakresie powstania niepodległych państw, będących częścią Unii Europejskiej, takich jak Litwa, Łotwa i Estonia, chociaż można dyskutować o przynależności Estonii do Rzeczpospolitej. Ale Inflanty? Inflanty zahaczały, ale były też Inflanty Szwedzkie. Ale Białoruś i Ukraina to są państwa, którym kiedyś Polska zaszczepiła model cywilizacji łacińskiej. Uważam więc, że teraz ta historyczna rola Polski powinna być …
Wyświetlono 25% materiału - 262 słów. Całość materiału zawiera 1051 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się