Wtorek, 31 stycznia 2023
Rozmowa z KATARZYNĄ RYRYCH – pisarką i poetką, autorką książek dla dzieci i dorosłych
Jestem pod ogromnym wrażeniem twojego pisarstwa, tak dla dzieci młodszych, starszych, jak i dla dorosłych. Opowiedz o początkach swojej przygody z pisaniem. Czy zaczęła się ona w dzieciństwie, czy odkryłaś tę radość opowiadania później? Zawsze lubiłam opowiadać. Czasami to były zupełnie niestworzone historie, głównie dotyczyły mojego ojca, który raz był podróżnikiem, innym razem – ambasadorem w jakimś fantastycznym kraju, albo też żołnierzem Legii Cudzoziemskiej. Albo o psie, którego nie miałam, a o którym marzyłam. I co z tego, że był niewidzialny? Ważne, że wiedziałam, jak wygląda. To wszystko sprawiało, że moi rówieśnicy albo się ze mnie nabijali, albo trzymali się z daleka. Chyba nie potrzebowałam towarzystwa. Byłam takim roninem, samotnym wilkiem. Co zostało mi do dzisiaj. Kiedy miałam osiem lat, pisałam historie o samurajach, lała się krew, fruwały flaki, słowem: totalne seppuku. Chciałam być samurajem. Potem zafascynował mnie Dziki Zachód. Pierwsza historyjka zakończyła się śmiercią głównego bohatera, w chwili gdy razem z narzeczoną oglądali miejsce pod swoje przyszłe ranczo. Dałam to do przeczytania mojemu dziadkowi, najpierw się wzruszył, a potem chciał mnie zabić. Tak to go poruszyło. Chyba było jasne, że będę pisać. Quod demonstrandum est. W swoich książkach dotykasz spraw radosnych, codziennych, ale także tych trudnych. Czy doświadczenie pedagoga przydaje się? Doświadczenie pedagoga zawsze jest przydatne. Ale chodzi głównie o rozmowę, czy umie się rozmawiać (= słuchać), czy nie. Większość rozmów polega na tym, że każda ze stron wyrzuca z siebie słowa, nie słuchając drugiej strony, nikt nie chce słuchać. A słuchanie to podstawa. Każdy z ludzi ma do opowiedzenia swoją historię i nigdy nie jest to nudna historia. To prawda. Twoja wrażliwość jest przejmująca i dzielisz się nią w swoich książkach, zwraca też uwagę twoja niezgoda na niesprawiedliwości pojawiające się w życiu za sprawą człowieka. Czy książka może spełniać funkcję terapeutyczną? Każda dobra książka jest w pewnej …
Wyświetlono 25% materiału - 287 słów. Całość materiału zawiera 1150 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się