środa, 11 października 2023
Rozmowa z PAULINĄ REITER, autorką książki „Samotne oceany”
Krystyna Chojnowska-Liskiewicz w rubrykę „zawód” wpisywała żeglarz czy inżynier? Inżynier. Była inżynierem budownictwa okrętowego – ja mówię inżynierką, ale pani kapitan trzymała się inżyniera. Ukończyła Wydział Budowy Okrętów na Politechnice Gdańskiej jako jedna z pierwszych studentek w 1960 roku. Dyplom pisała z nowatorskiej technologii obróbki i zamrażania ryb na trawlerze-przetwórni. Żeglarstwo to była jej pasja. Patent żeglarza zrobiła jeszcze w Ostródzie na Jeziorze Drwęckim, gdzie jej rodzina zamieszkała po wojnie. Potem, w Gdańsku, kolejne patenty – wreszcie w 1966 roku patent jachtowego kapitana żeglugi wielkiej. Gdy poznałam ją i rozmawiałyśmy o jej wielkim wyczynie – pierwszym na świecie kobiecym samotnym rejsie dookoła świata – denerwowała się na myśl, że ludzie zwracają uwagę tylko na jej sukcesy na oceanach. Lubiła swój zawód, stanowił ważną część jej tożsamości. Jej rejs dookoła kuli ziemskiej zainaugurował falstart? I to – można powiedzieć – podwójny. Rejs był odpowiedzią na ogłoszenie przez ONZ roku 1975 Międzynarodowym Rokiem Kobiet. Polskiemu Związkowi Żeglarskiemu zależało na tym, by Chojnowska-Liskiewicz wystartowała jeszcze w tym roku. Dlatego zorganizowano honorowy start w Gdańsku połączony z wodowaniem jachtu „Mazurek”. Chojnowska jednak nie popłynęła w rejs dookoła świata z Gdańska. Ruszyła nań z Las Palmas w marcu 1976 roku. Już na początku rejsu doświadczyła awarii samosteru i zdecydowała się wrócić. To nie była łatwa decyzja – przyglądała jej się cała Polska. Wybrała jednak postawę mniej heroiczną, bardziej racjonalną. Wróciła, naprawiła samoster i znów wyruszyła w rejs – 28 marca. Niektórzy dezawuują to osiągnięcie. Z racji trasy. To prawda. Znalazło się wielu chętnych, by wyczyn Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz umniejszyć, a nawet takich, którzy próbowali odebrać jej palmę pierwszeństwa. Szlak wyprawy – przez Kanał Panamski – a nie wokół trzech przylądków, gdzie trzeba przejść Horn, podyktowany był wspomnianą już rozwagą. „Mazurek” był jachtem małym. Wiele osób, zwłaszcza w krajach anglosaskich, pisało, że pierwszą kobietą, która opłynęła samotnie świat, była Naomi James – żeglarka z Nowej Zelandii, która płynęła pod banderą brytyjską. James faktycznie płynęła przez Horn, ale swoją pętlę dookoła Ziemi zamknęła ponad …
Wyświetlono 25% materiału - 312 słów. Całość materiału zawiera 1251 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się