środa, 23 grudnia 2020
Są takie książki, do których się wraca i takie, do których się nie wraca, bo się je bardzo dobrze pamięta. Pamięta do tego stopnia, że przekazywane w nich treści, prawdy, wyciągnięte z ich lektury wnioski bolą i przerażają, a oba te uczucia są niezwykle silne. Tych drugich mam w swojej pamięci sporo. To m.in. „Medaliony” Zofii Nałkowskiej, opowiadania Tadeusza Borowskiego, opowiadania Guy’a de Maupassanta, książki Markiza de Sade, ale przede wszystkim „Germinal” Emila Zoli, „Dzieje grzechu” Stefana Żeromskiego i „Dziewczęta z Nowolipek” Poli Gojawiczyńskiej. Ostatnie trzy wymienione przeze mnie powieści mają jeden wspólny mianownik. Straszny los kobiet wynikający z ich przedmiotowego traktowania. Wszystkie trzy łączy to, że kobiety-bohaterki są wykorzystywane seksualnie przez mężczyzn. W każdej z trzech powieści kobieta umiera, a odpowiedzialnym za to jest mężczyzna. A w dwóch opisane są historie nieplanowanych ciąż, zaś ciężarne kobiety są pozostawione same sobie, choć przecież „do tanga trzeba dwojga”, czyli gdzieś w tym wszystkim miał swój udział mężczyzna. Tymczasem w patriarchalnym świecie, w którym nadal wbrew pozorom żyjemy, to mężczyźni decydują w sprawach kobiet. Do czego prowadzi osamotnienie kobiety w sprawach tak intymnych jak nieplanowane macierzyństwo? Nie zawsze, ale bardzo często do tragedii i tego uczy literatura. W „Dziejach grzechu” opisano dzieciobójstwo. Główna bohaterka decyduje się na zabicie swojego nowo narodzonego dziecka. Dlatego powieść już wtedy, kiedy się ukazała, była uznawana za kontrowersyjną. Ja …
Wyświetlono 25% materiału - 201 słów. Całość materiału zawiera 804 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się