Wtorek, 5 października 2021
W październiku mija pół wieku (!) od premiery łotrzykowskiej opowieści, w której Józef Hen przedstawia czytelnikom przypadki starościca Piotra Wolskiego. Postaci wyimaginowanej, szlachcica „urodzonego”, herbowego (Nałęcz), niezwyczajnie przywykłego prawdy i sprawiedliwości bronić, choćby to własnym kosztem miało się odbyć. Hen pisząc, sięgnął po swoisty pitaval, opis spraw sądowych z XVII stulecia, jakie – ograniczając się do Rusi Czerwonej – zamieścił w  tomie „Prawem i  lewem” Władysław Łoziński. Starościc jurydyczny, innymi słowy p.o. starosty mianowanego przez króla, a zatem wyrobnik – to Wolski musiał się uganiać za złoczyńcami, łba nadstawiać w wątpliwych sporach, język strzępić, by przemówić do rozumu bezrozumnym. „Nie ustawała praca wyobraź­ ni”, mówi autor w przedmowie. Tyle że wyobraźnia potrzebna mu była jedynie do przedstawienia, mniej lub bardziej dokładnie, historycznych detali – zamek wyglądał tak, a  miasto inaczej, niewiasty nosiły kształciczki, panowie zaś ochoczo do onych sięgali (innym ruchem niż #metoo), szlachcice pozwalali sobie na wiele, bardzo wiele. Nobilitacja, stan wyższy, potrafiła mocno uderzyć do głowy. Nie sposób porównywać Rzeczpospolitej szlacheckiej …
Wyświetlono 25% materiału - 163 słów. Całość materiału zawiera 652 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się