Wtorek, 27 lutego 2007
Co czytają inni
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru2/2007
Despoci są wdzięcznym tematem dla twórców, i to od wieków. Pokazać meandry władzy, rozgryźć egoistyczny umysł, ukazać pychę wypełniającą tyrana, tę szczególną mieszaninę dalekowzroczności i ślepoty, uczuciowości i bestialstwa, wzniosłości i cynizmu. Przejąć osobowość satrapy, myśleć jak on, wcielić się – o, to dopiero pokusa, czasem tłumaczona naukową niemal potrzebą odkrycia, co zmienia normalnego na pozór człowieka w despotę. Usprawiedliwienie całkowicie zbędne, bo każdy przypadek jest odmienny, a nawet najdokładniejsze jego opisanie nie powstrzyma pojawiania się coraz to nowych Ojców Narodu. Norman Mailer w swej najnowszej książce „The castle in the forest” (Little, Brown) próbuje przekonać czytelnika, że Adolf Hitler był dosłownie „diabelskim nasieniem” (opinia, notabene, z jaką Mailer nigdy się nie krył). Narratorem powieści jest demon, jaki opętał Dietera, oficera SS, który na żądanie samego Himmlera ma sprawdzić, czy wódz nie narodził się aby z kazirodczego związku. Nie chodzi bynajmniej o znalezienie haka na führera, a o dowód, że „Mocarz ucieleśniający Wizję musi powstać z połączenia wyjątkowo bliskich genetycznych elementów”. Adi – książka mówi o dzieciństwie Hitlera – miał to wątpliwe szczęście: Alois i Klara, jego rodzice, byli dla siebie nie tylko wujem i siostrzenicą, ale, jak twierdzi Mailer, również ojcem i córką. (Karkołomna to relacja, prawda jak zwykle wyglądała mniej barwnie: faktycznie Klara była córką przyrodniej siostry Aloisa, nie udało się jednak stwierdzić, czy rzeczywiście dziad Klary był również ojcem Aloisa. Ślub rodziców Hitlera – pary, którą dzieliły 23 lata różnicy – doszedł do skutku dzięki specjalnej dyspensie, jakiej wyjątkowo szybko udzielił Watykan). Mailer w swej powieści sprzeciwia się przyjętemu powszechnie założeniu, że naszą wrodzoną dobroć niweczy otaczający świat, w tym rodzice i życie w rodzinie. Wprowadza moce nadprzyrodzone, przekonując, że Adolf to robota diabła – narrator Dieter potwierdza: był świadkiem „szatańskiego rozpasania”, jakie towarzyszyło małżeńskim igraszkom tej nocy, kiedy Adolf został …
Wyświetlono 25% materiału - 294 słów. Całość materiału zawiera 1179 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się