Piątek, 25 października 2019
Zbigniew Domino (21.12.1929-11.06-2019)
Zbigniew Domino – pisarz, sybirak, żołnierz – odszedł z tego „najpiękniejszego ze światów” parę miesięcy temu. Mimo dziewięćdziesiątki na karku mógł jeszcze żyć. Jednak śmierć ukochanej żony Barbary, nieustanne zmagania się z demonami przeszłości, kłopoty dnia codziennego, z którymi muszą się borykać starzy ludzie, dojmująca samotność i jej krewna – bezradność odebrały mu apetyt na życie. Niestety nie doczekał się „Sybiraczki”, ostatniej swojej książki, zamykającej jego ogromną epopeję syberyjską wydawaną sukcesywnie, tom za tomem, w Wydawnictwie Studio Emka. Poświęcił swojej Basi opowieść dokumentalną, której bohaterem jest… książka kucharska jego mamy, do której przylgnęło miano „sybiraczki”, bo towarzyszyła ciągle pisarzowi – jedyne namacalne świadectwo niczym niezatartego piętna Sybiru, którym był naznaczony. Sybir zabrał mu bowiem dzieciństwo, bo jako dziesięcioletni chłopiec 10 lutego 1940 roku został wywieziony z całą rodziną oraz innymi Polakami z podolskiej wsi Worwolińce pod Zaleszczykami na syberyjskie zesłanie. Skrajne warunki życia i pracy, śmierć matki, wojenne losy ojca, sieroca tułaczka z młodszym bratem, no i powrót do Polski dopiero 17 czerwca 1946 roku. W łagrze w Kaluczem, w syberyjskiej tajdze nad Pojmą, stracił matkę Antoninę zaledwie w trzy miesiące od momentu, gdy ich tam osadzono. Pozostała po niej ta książka kucharska z jej odręcznymi notatkami na marginesach, w tym z …
Wyświetlono 25% materiału - 202 słów. Całość materiału zawiera 808 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się