Wtorek, 5 maja 2020
Rozmowa z Alberto Barerra Tyszką, autorem powieści „Ostatnie dni komendanta"
Na okładce pana książki przykuwa uwagę polsko brzmiące nazwisko. Czy ma pan polskie korzenie? Tak. Moja mama urodziła się w Warszawie. W wyniku II wojny światowej jej rodzina opuściła Polskę i po pewnym czasie spędzonym w Europie mój dziadek przybył do Wenezueli z nastoletnimi córkami: moją mamą i ciocią. Tam mama wyszła za mąż za mojego tatę i założyła swoją nową, latynoamerykańską rodzinę. Jak zakwalifikowałby pan swoją powieść pt. „Patria o muerte” (w jęz. polskim zatytułowaną „Ostatnie dni komendanta”)  – to powieść historyczna, polityczna, społeczna...? Myślę, że jest to powieść, która zawiera elementy każdej z tych odmian. Jest osadzona w pewnym konkretnym momencie historycznym w Wenezueli, w środku kryzysu spowodowanego śmiercią Hugo Cháveza. To również fikcyjna opowieść o małych i wielkich namiętnościach, które rodzą się w relacjach między ludźmi, o postawach wobec strachu i nienawiści, ale także o miłości i nadziei. Pisze się po to, żeby uporządkować to, czego się nie rozumie, opisać to, co boli… Ta powieść powstała właśnie z tego powodu – z powodu relacji wobec kraju, który czasem jest niezrozumiały i który boli. W 2005 roku napisał pan biografię Hugo Cháveza. Teraz wybrał go pan na bohatera swojej książki, bohatera dość specyficznego, bo nie występuje on w powieści, niemniej jednak jest nieustannie obecny. Dlaczego właśnie Chávez? W przeciągu niemal 20 lat …
Wyświetlono 25% materiału - 214 słów. Całość materiału zawiera 859 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się