Wtorek, 24 maja 2022
Rozmowa z ŁUKASZEM ORBITOWSKIM, autorem książki „Chodź ze mną”
Opowiadając o swojej najnowszej powieści „Chodź ze mną”, użyłeś sformułowania, że w pewnym sensie „odkryłeś pisanie na nowo”. Mógłbyś rozwinąć tę myśl? W pewnym momencie podczas pracy nad tą książką miałem kryzys twórczy i ten kryzys charakteryzował się mocnym, a nawet panicznym przekonaniem, że oto straciłem umiejętność pisania. Muzy mnie opuściły. Oczywiście w sensie czysto technicznym, chodzi o sam proces twórczy. Dla człowieka, który uprawia zawód pisarza, taka perspektywa jest bardziej niż przerażająca. Zastanawiałem się, co z tym fantem zrobić? „Łukasz, przestałeś umieć pisać, może czas się przebranżowić”? I wtedy przyszła mi do głowy paradoksalna myśl, żeby opowiedzieć historię z perspektywy człowieka, który nie umie pisać. Kogoś, kto nigdy się nie zetknął z czynnym uprawianiem słowa pisanego, kogoś, kto poza kilkoma listami do żony i postem na Facebooku niczego nigdy nie napisał. Zacząłem pisać i zacząłem „pisać tym facetem”, i to była kapitalna decyzja… Ponieważ? Poczułem coś, czego nie poczułem nigdy wcześniej. Obezwładniającą moc słowa. Rozumiem, że w takim podstawowym, pierwotnym sensie? Dokładnie. Właśnie dzięki temu, tej jednej decyzji, udało mi się odzyskać tę młodzieńczą energię i siłę, która cechowała moje pierwsze książki i którą w toku lat gdzieś zgubiłem. Wydaje mi się, że to normalne. Kiedy piszesz swoją piątą, dziesiątą powieść, nie jesteś tym samym furiatem, który chciał rozpieprzyć świat. A „Chodź ze mną” jest właśnie znowu taka bezczelna i trochę gówniarska. No dobrze, czyli język głównego bohatera i swoiste uwstecznienie zadziałało na ciebie jak dźwignia, która znowu wbiła cię w proces twórczy? Tak, tak! Wyszło bardzo dobrze. I rozumiem, że każdy może dowolnie formułować dowolne zarzuty względem tej książki, jak i każdej innej, ale wydaje mi się, że jest napisana całkiem nieźle. Jestem z niej dumny. Zanim …
Wyświetlono 25% materiału - 257 słów. Całość materiału zawiera 1030 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się