Poniedziałek, 13 marca 2006
Konferencja „Wzorce kultury masowej i paradygmaty literatury wysokiej we współczesnej książce dla dzieci i młodzieży (1990 – 2005)”, UW, 17-18 października
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru153
Na przełomie XIX i XX wieku dziecko zostało odkryte przez kulturę; także przez tworzących na najwyższym poziomie plastyków i literatów. Zaczęły powstawać utwory prawdziwie artystyczne przeznaczone dla niedorosłych odbiorców. Nie minęło jednak dużo więcej jak pół stulecia i dokonał się kolejny przełom: dziecko zostało odkryte przez biznes. Zauważono, że – nawet jeśli nie bezpośrednio – może być ono ważnym klientem, decydującym o niebłahych zyskach. Efektem obu odkryć stała się – w dużej mierze – kultura masowa dla dzieci – taka, z jaką mamy do czynienia obecnie. Refleksja naukowa niezbyt często penetruje takie zjawisko. Ważnym wydarzeniem wydaje się zatem konferencja, jaka miała miejsce na Uniwersytecie Warszawskim. Uwaga zebranych – badaczy, licznie przybyłych bibliotekarzy, studentów, literatów – koncentrowała się na ocenie funkcjonowania we współczesnej książce dla dzieci wątków związanych z przeciwstawnymi zjawiskami: kulturą wysoką i masową. Sesja została zorganizowana przez Instytut Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych, Wydział Polonistyki i Pedagogiczny UW wraz z Biblioteką Publiczną m.st. Warszawy. Warto zwrócić uwagę na charakter tych instytucji: pokazują, jak liczne i różnorodne aspekty książki dziecięcej planowano w trakcie obrad poruszyć. Zaproszeni prelegenci – wybitni reprezentanci środowisk akademickich z całego kraju – odnosili się w swoich prezentacjach tak do tematyki edukacyjnej jak i artystycznej literatury dla dzieci, podnosili wątki estetyczne, wydawnicze i edytorskie. Na wstępie …
Wyświetlono 25% materiału - 209 słów. Całość materiału zawiera 838 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się