BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 183
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji. Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości 16-24 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (laureatem za 2016 rok zostało Wydawnictwo Świat Książki).  Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie realizowanej przez wydawcę lub firmy kolporterskie (Ruch, Garmond, Kolporter).
W Numerze
Poniedziałek, 4 grudnia 2006
Złota odznaka SKP dla Biblioteki Analiz
Obchody Roku Księgarza, który został ustanowiony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, zostały zwieńczone w trakcie XV Nadzwyczajnego Jubileuszowego Zjazdu Stowarzyszenia Księgarzy Polskich (25 listopada). – Jest to okazja – powiedział Waldemar Janaszkiewicz, szef SKP – aby zaprosić na tę uroczystość wszystkich przyjaciół i sympatyków księgarstwa i naszego stowarzyszenia. Jubileusz SKP przypadł w trudnym okresie, w którym prowadziliśmy rozmowy z Ministerstwem Edukacji Narodowej, czyli bój o utrzymanie sprzedaży podręczników przez księgarnie. W swoim wystąpieniu przewodniczący …
Poniedziałek, 4 grudnia 2006
Bonnier w Polsce
Jak już informowaliśmy, szwedzki koncern Bonnier zamierza zainwestować w polski rynek książki. – Udało nam się określić najbardziej perspektywiczne segmenty: beletrystyka, literatura dziecięca i biznesowa – wymienia Vibjorn Madsen, prezes i dyrektor zarządzający Bonnier Business Press CEE.
Poniedziałek, 4 grudnia 2006
Angelus dla Andruchowycza
Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus dopiero przebija się do świadomości polskich czytelników. Baczne śledzenie poświęconych kulturze kolumn w gazetach ogólnopolskich oraz audycji radiowych i telewizyjnych nie pozostawia cienia wątpliwości, że o świadomym, a więc i skutecznym, podgrzewaniu atmosfery wokół tej nowej inicjatywy literackiej nie może być jeszcze mowy. Ostatni „duży” tekst dotyczący nagrody w ogólnopolskiej prasie ukazał się 25 listopada w weekendowym numerze „Rzeczpospolitej”, co dziwić akurat nie powinno. W okresie bezpośrednio poprzedzającym ogłoszenie zwycięzcy …
Poniedziałek, 4 grudnia 2006
Strajk pocztowców a wysyłkowa sprzedaż książek
Mówi Krzysztof Jerzyk, prezes Merlin.pl: – Większość przesyłek nadajemy jako paczki, a nie listy, i są one dostarczane specjalnym serwisem, najczęściej samochodowym, a nie przez listonoszy. W związku z tym problem nas nie dotknął. W skrajnych przypadkach mógł dotyczyć niewielkiej grupy klientów, którzy otrzymali awizo i nie mogli zrealizować go z powodu zamknięcia niektórych urzędów pocztowych przez dwa-trzy dni. Na pytanie o przerzucenie ciężaru realizacji zamówień na usługi kurierskie odpowiada: – Nasi klienci na co …
Poniedziałek, 4 grudnia 2006
Rozmowa z Rafaem Skąpskim, dyrektorem Państwowego Instytutu Wydawniczego
A dług wobec Ministerstwa Kultury, o którym wspominał pan wcześniej?Jeden z moich poprzedników uzyskał dotację w wysokości 200 tys. zł na pierwszy etap prac nad nową edycją krytyczną dzieł Słowackiego. Pracy nie podjął, a pieniędzy nie zwrócił. Pomijam już celowość tego wsparcia, ponieważ konsultowałem się w tej sprawie z wybitnym znawcą twórczości naszego romantyka, zdaniem którego nie zaistniało nic, co by uzasadniało konieczność publikowania nowego opracowania krytycznego. Dość, że zobowiązania te odziedziczyłem ja. Honoraria bieżące …
Poniedziałek, 4 grudnia 2006
Prace organizacyjne wokół 17. Krajowych Targów Książki podjęto bardzo późno. W każdym razie udało się zaprosić ponad stu pisarzy, co zapowiada spore atrakcje dla czytelników.
Poniedziałek, 4 grudnia 2006
17 listopada Rada Nadzorcza największego polskiego hurtownika zaakceptowała wstępnie nowy budżet na okres do 30 kwietnia 2007 roku, określany jako budżet zmiany. Tego samego dnia WZA Wkry, na którym 100 proc. głosów należało do przedstawicieli Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych, postanowiło kontynuować działalność gospodarczą i podjęło uchwałę w sprawie dalszego istnienia spółki.
Poniedziałek, 4 grudnia 2006
Niemiecki koncern medialny Axel Springer zamierza objąć 25 proc. udziałów w Polsacie – podał 20 listopada niemiecki dziennik „Handelsblatt”.
Poniedziałek, 4 grudnia 2006
Fundacja Roberta Boscha zaprasza do zgłaszania kandydatów do Nagrody im. Karla Dedeciusa dla polskich tłumaczy literatury niemieckojęzycznej oraz niemieckich tłumaczy literatury polskiej.
Poniedziałek, 4 grudnia 2006
Widzowie stacji telewizyjnej dla dzieci Jetix po raz drugi wybierali swoich idoli, ulubione gry, seriale, czasopisma oraz książki.