BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 253
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji. Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości 16-24 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (laureatem za 2016 rok zostało Wydawnictwo Świat Książki).  Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie realizowanej przez wydawcę lub firmy kolporterskie (Ruch, Garmond, Kolporter).
W Numerze
Wtorek, 11 sierpnia 2009
Sondaż serwisu Rynek-Książki.pl
W lipcu czytelnikom serwisu Rynek- Książki.pl zadaliśmy sondażowe pytanie: „Wiele nadziei, ale i obaw oraz kontrowersji, wzbudza planowana przez środowiska księgarskie ustawa o książce. Czy Twoim zdaniem…”, na które do wyboru daliśmy trzy rozwiązania: „Należy przestrzegać jednakowej ceny detalicznej niezależnie od kanału dystrybucji i drukować cenę na okładce książki?”, „Nie drukować cen na okładkach i nie ingerować w żaden sposób w wolny rynek?” oraz „Pozostawić sprzedawcy dowolność w ustalaniu ostatecznej ceny, ale zobowiązać wydawców do …
Wtorek, 11 sierpnia 2009
Akademia Biblioteki Analiz
Jak jeszcze sprawniej i skuteczniej, a także zgodnie z prawem działać na rynku książki? Zapraszamy do Akademii Biblioteki Analiz, gdzie efektywnie spędzą Państwo czas na naszych szkoleniach i warsztatach.
Wtorek, 11 sierpnia 2009
Dziedzice wydawniczej przeszłości – cz. 4
Publikujemy czwartą część cyklu, w ramach którego przyglądamy się rynkowej pozycji oficyn, których historia zaczęła się w Polsce Ludowej, a które prosperują i dziś. Przypomnijmy: w tym roku mija 20. rocznica powstania wolnego rynku książki w Polsce. REDAKCJA Czytelnik: moralnie zobowiązani Sami jego szefowie przyznają, że gdyby nie dochody, jakie spółdzielnia czerpie z wynajmu powierzchni biurowej, ciężko byłoby realizować taki program wydawniczy. Dziś połowa przychodów Czytelnika pochodzi z tego tytułu, druga – można „zażartować” – …
Wtorek, 11 sierpnia 2009
Empik a reszta świata
Monstrualny problem z Empikiem, jaki stał się udziałem znacznej części rynku książki (dostawcy i wydawcy, a do pewnego stopnia także czytelnicy), ma jednak – lub raczej może mieć – swoje dobre strony. Rzeczywistość bowiem, także w sferze gospodarki, nie znosi próżni, w związku z czym naturalne powinno być zastąpienie nie do końca wydolnego kanału dystrybucji innym. W krótszej perspektywie chodzić powinno o upłynnienie części nakładów – nadmiernych, bo nie przyjętych bądź zwróconych przez Empik, w …
Wtorek, 11 sierpnia 2009
Rozmowa z Leną Puś – dyrektor Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego, Łukaszem Kocójem – dyrektorem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Ryszardem Burkiem – dyrektorem i redaktorem naczelnym Wydawnictw Uniwersytetu Warszawskiego
Jak możesz scharakteryzować kierowane przez siebie wydawnictwo, jako największe?Łukasz Kocój: Jedno z największych wydawnictw uczelnianych w Polsce. Myślę jednak, że przede wszystkim wyróżniamy się ofertą, skierowaną do znacznie szerszych kręgów odbiorców niż oferta przeciętnego wydawnictwa uczelnianego… A co do danych statystycznych, publikujemy ponad 250 tytułów rocznie w łącznym nakładzie ok. 150 tys. egz. Przeciętne nakłady zaczynają się od 100- 200 egz. Dotyczy to głównie materiałów pokonferencyjnych, habilitacji, specjalistycznych monografii. Z kolei książki dla szerszego kręgu …
Wtorek, 11 sierpnia 2009
Podsumowanie trzeciej edycji studiów podyplomowych „Edytorstwo i Rynek Książki”
Minął ponad miesiąc od zakończenia trzeciej edycji Studiów Podyplomowych „Edytorstwo i Rynek Książki” w roku akademickim 2008/2009 organizowanych przez Warszawską Wyższą Szkołę Humanistyczną im. Bolesława Prusa i Bibliotekę Analiz. 28 naszych tegorocznych absolwentów może cieszyć się wakacjami, ale dla organizatorów czas wypoczynku jeszcze nie nadszedł.Po zapoznaniu się z opiniami studentów, które wyrazili anonimowo w ankietach na zakończenie pierwszego i drugiego semestru, przygotowaliśmy końcowe sprawozdanie z działalności studiów, które we fragmentach publikujemy. Prezentowane dane przygotowano na …
Wtorek, 11 sierpnia 2009
Pierwsze półrocze w Niemczech
W opracowaniu z 15 lipca „Branchen- Monitor BUCH” na podstawie danych gromadzonych i opracowywanych przez firmę media control GfK International znajdują się stałe informacje o sprzedaży książek w Niemczech, a także dane porównawcze pochodzące z terenu trzech krajów niemieckojęzycznych – Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Wyniki monitoringu publikowane są na stronach Związku Księgarstwa Niemieckiego (Börsenverein des Deutschen Buchhandels – Borsenverein.de).Okazało się, że ogólna sprzedaż książek w Niemczech była w czerwcu 2009 roku wyższa o prawie 7 …
Wtorek, 11 sierpnia 2009
Warsztat PR-owca
Kryzys zadomowił się w reklamie, coraz głośniej puka także do naszych PR-owych drzwi. Wielu z nas stanęło lub niebawem stanie przed dylematem, jak działać w tych „zoptymalizowanych” czasach… Lekarstwem na coraz częstsze, stawiane przez klientów, zarządy i właścicieli pytanie „czy to musi tyle kosztować?” może być… kreatywność.„Kreatywnie”. U wielu z Państwa to słowo wzbudza pewnie uśmiech politowania, bo przypomina najnudniejsze spotkania firmowe. Umówmy się zatem, że będziemy mówić o tworzeniu działań niekonwencjonalnych, które mają przynieść …
Wtorek, 11 sierpnia 2009
Felieton
Biblioteka Analiz (252) opublikowała projekt ustawy o książce autorstwa kilku organizacji zrzeszających księgarzy i handlowców. Tak na marginesie – też mógłbym się poczuć jego współautorem, bowiem wiele zapisów stało u podstaw propozycji opracowanej przed paru laty pod auspicjami Instytutu Książki, któremu wówczas dyrektorowałem. Gdybym był złośliwy (a nie jestem!), to zapytałbym autorów obecnej „edycji”: na czym polega wasze nowatorstwo i… twórczy wkład w ten „nowy” projekt polskiej wersji ustawy Langa? Przy okazji mógłbym zanucić: „Ale …