BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 431
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji. Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości 16-24 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (laureatem za 2016 rok zostało Wydawnictwo Świat Książki).  Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie realizowanej przez wydawcę lub firmy kolporterskie (Ruch, Garmond, Kolporter).
W Numerze
Piątek, 1 kwietnia 2016
List otwarty Polanglo
Segment książki edukacyjnej w 2015 roku zanotował, kolejny, ok. 6-proc. spadek przychodów, do poziomu ok. 700 mln zł. Poniżej prezentujemy fragmenty listu otwartego skierowanego przez firmę Polanglo sp. z o.o. do Prezesa Rady Ministrów, premier Beaty Szydło, Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej oraz Wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego przedstawiający punkt widzenia środowiska księgarskiego w sprawie darmowego podręcznika. 
Piątek, 1 kwietnia 2016
Podstawowe wyniki
Zgodnie z zapowiedziami Biblioteka Narodowa zintensyfikowała tradycyjne badania czytelnictwa, które, od 2014 roku realizowane są co 12 miesięcy - wcześniej prowadzono je w cyklu dwuletnim. I tak, w listopadzie ub.r. narodowa książnica przeprowadziła badanie na reprezentatywnej ogólnopolskiej próbie 3049 respondentów w wieku co najmniej 15 lat. Grupa ta została dobrana metodą random route. Wywiady przeprowadzali ankieterzy w domach respondentów, zapisując ich odpowiedzi na przenośnych komputerach (metoda CAPI). W kwestionariuszu powtórzono szereg pytań z poprzednich edycji, zachowując …
Piątek, 1 kwietnia 2016
Rozmowa z Markiem Friedmanem, wiceprezesem zarządu firmy Topmall
Słyszałem, że Merlin prowadzony przez firmę Topmall ma być prowadzony niskokosztowo... Co to oznacza w praktyce? Po pierwsze, zależy nam na tym, aby maksymalna liczba procesów była automatyzowana, a część procesów, które nie pokrywają się z naszymi głównymi kompetencjami były outsoursowane. W efekcie uzyskujemy sytuację, w której większość generowanych kosztów ma charakter zmienny, a nie stały. To fakt... Tak, choć oczywiście można przyjąć odmienną strategię i przy znacznie kosztowniejszym systemie sprawować niemal całkowitą kontrole nad całym biznesem. 
Czwartek, 31 marca 2016
Czwartek, 31 marca 2016
Czwartek, 31 marca 2016
Czwartek, 31 marca 2016
Czwartek, 31 marca 2016
Czwartek, 31 marca 2016
Czwartek, 31 marca 2016