BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 422
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji. Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości 16-24 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (laureatem za 2016 rok zostało Wydawnictwo Świat Książki).  Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie realizowanej przez wydawcę lub firmy kolporterskie (Ruch, Garmond, Kolporter).
W Numerze
Czwartek, 7 stycznia 2016
W minionym tygodniu pojawił się interesujący ranking - ranking bibliotek. Wpierw wydrukowała go "Rzeczpospolita" (wspólnie z Instytutem Książki organizator rankingu), a ochoczo podchwyciła nasza branża, na portalach - bibliotekarskim Pulowerku, ale i "naszych" Runku-Ksiazki.pl i Wirtualnym Wydawcy.
Czwartek, 7 stycznia 2016
9,3 mld euro, 87 tys. tytułów
Börsenverein des Deutsches Buchhandels czyli Związek Giełdowy Niemieckiego Handlu Książką, co jest oficjalnie tłumaczone jako Niemiecki Związek Wydawców i Księgarzy, jak co roku w trakcie październikowych Targów Książki we Frankfurcie opublikował podsumowanie roku poprzedniego.
Czwartek, 7 stycznia 2016
Salon Ciekawej Książki
W niedzielę 22 listopada zakończył się trwający trzy dni Salon Ciekawej Książki w Łodzi. - W tym roku zorganizowaliśmy Salon już po raz piąty, a po raz trzeci w pięknych i klimatycznych wnętrzach Centralnego Muzeum Włókiennictwa, doskonale pasujących do literatury, książek i czytelnictwa - powiedziała Bibliotece Analiz Katarzyna Drobińska, prezes zarządu Międzynarodowych Targów Łódzkich. Gościmy w tym roku ponad 60 wydawców z całej Polski, którzy oferują bardzo szeroki przekrój literatury, zarówno dla dorosłych, jak i …
Czwartek, 7 stycznia 2016
Liderzy krajowi i regionalni
- Biblioteki wiedzą jak funkcjonować w zmieniającym się świecie, dlatego zaczynają się znowu liczyć - tezę tę potwierdza obecność tej tematyki w exposé premier Beaty Szydło. Bibliotekarze są dziś znakomicie wykształconymi menadżerami kultury działającymi na rzecz lokalnych społeczności - stwierdził dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej podczas ubiegłotygodniowej uroczystości ogłoszenia wyników piątego Rankingu Bibliotek organizowanego przez Instytut Książki i redakcję dziennika "Rzeczpospolita".
Czwartek, 7 stycznia 2016
O rynku książki inaczej
Kilka tygodni temu w mediach, w tym w "Gazecie Wyborczej" przetoczyła się dyskusja o upadku, znikaniu kolejnych księgarń, zwyżkujących cenach książek itp. i o planowanej regulacji ustawowej, próbującej ustabilizować, a może nawet zredukować ceny książek.
Czwartek, 7 stycznia 2016
Liderzy świątecznych zakupów
Według najnowszego badania firmy Deloitte "Zakupy Świąteczne 2015" statystyczna polska rodzina zamierza w tym roku wydać średnio 1282,00 zł (302 euro wobec średnich europejskich wydatków na poziomie 513 euro), czyli o ok. 11 proc. więcej niż w 2014 roku. Analiza polskich klientów to część europejskiego projektu badawczego realizowanego także wśród konsumentów z krajów takich jak: Wielka Brytania, Francja, Portugalia, Hiszpania, Włochy, Grecja, Niemcy, Belgia, Holandia, Dania, Rosja, Słowenia.
Czwartek, 7 stycznia 2016
Amazon podsumował pierwszy rok działalności w Polsce. Obecnie firma prowadzi w naszym kraju centrum rozwoju technologicznego w Gdańsku oraz trzy centra logistyczne: dwa w okolicach Wrocławia i jedno pod Poznaniem.
Czwartek, 7 stycznia 2016
Na początku listopada "Gazeta Wyborcza" ogłosiła listę 10 książek nominowanych do siódmej edycji konkursu o Nagrodę Historyczną im. Kazimierza Moczarskiego za najlepszą książkę historyczną roku. Do konkursu można zgłaszać reportaże historyczne, monografie, biografie i wspomnienia - zarówno pierwsze wydania książki autora polskiego, jak i pierwsze polskie wydania przekładu autora zagranicznego.
Czwartek, 7 stycznia 2016
W 2016 roku Instytut Książki organizuje wspólne stoiska polskich wydawców na międzynarodowych targach książki w: Bolonii (4-7 kwietnia), Londynie (12-14 kwietnia), Chicago (11-14 maja), Frankfurcie (19-23 października).
Czwartek, 7 stycznia 2016
W firmie Stora Enso Polska nastąpiły zmiany personalne. Jak poinformowała 12 listopada Poligraficzna Agencja Informacyjna PrintinPoland.com, Piotr Kuzebski, dotychczasowy dyrektor zarządzający spółki i dyrektor sprzedaży kartonów i produktów opakowaniowych Stora Enso na obszarze Europy Środkowo-Wschodniej, rozpoczął pracę w europejskich strukturach koncernu, obejmując stanowisko dyrektora segmentu graficznego w dziale kartonów Stora Enso Consumer Board.