BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 237
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji. Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości 16-24 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (laureatem za 2016 rok zostało Wydawnictwo Świat Książki). Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie realizowanej przez wydawcę lub firmy kolporterskie (Ruch, Garmond, Kolporter).
W Numerze
Poniedziałek, 29 grudnia 2008
Na Stary i… Nowy Rok
Kiedy piszę do Państwa te słowa, na stronach serwisu Rynek-Książki.pl panuje ruch jak w tygodniu, choć to przecież przedświąteczna niedziela. Zaktywizowani przez wydawców czytelnicy, a także – jak można mniemać – „tylko” ich przyjaciele oddają głosy na książki mijającego roku. Te, które wybrane zostały książkami miesiąca „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” i z których jego redakcja wybrała, tak, tak… Książki Roku. W 2008 po raz pierwszy takie prawo mają również Internauci. I – jak można się przekonać …
Poniedziałek, 29 grudnia 2008
Subiektywne podsumowanie roku
Jaki był 2008 rok? Nijaki. Nie było ważnych ruchów kapitałowych, bankructw czy debiutów. Bestsellerami w literaturze były te książki, na które wszyscy liczyli, nie pojawiła się żadna nowa pani Rowling. W literaturze polskiej nie wydarzyło się nic wartego odnotowania – ani w kategoriach komercyjnych (nic na miarę „Nigdy w życiu!” Grocholi czy „S@motności w Sieci” Wiśniewskiego), ani krytycznoliterackich (nic na miarę „Traktatu o łuskaniu fasoli” Myśliwskiego czy „Warunku” Rylskiego – pozostając przy wydarzeniach najbliższych nam …
Poniedziałek, 29 grudnia 2008
Rozmowa z Ireną Kościółek – prezesem i udziałowcem firmy Nova
W 2007 roku hurtownia Nova połączyła się z Domem Książki „Rzeszów”. Od tego momentu zaczął się proces stopniowego koncentrowania działalności firmy na detalu. Jaką część obrotów generuje dziś sieć księgarska? W 2007 roku udział hurtu i detalu był niemal równy. Na detal przypadło 52 proc., reszta na hurt. Po jedenastu miesiącach tego roku obroty detalu stanowią 59 proc. Dynamika wzrostu w detalu za jedenaście miesięcy wyniosła 111 proc., a hurtu 84 proc. Jak widać, udział …
Poniedziałek, 29 grudnia 2008
E-książka
Nagła śmierć (ang: sudden death) w języku sportowym oznacza sytuację, w której o rozstrzygnięciu pozostałego czasu gry decydować ma jeden zdobyty punkt. Publiczność czeka więc w napięciu na tego ostatniego gola, wiedząc, że koniec meczu jest kwestią niedługiego czasu. Użyłem tego terminu nie w odniesieniu do relacji z widowiska sportowego, lecz rozważając o przyszłości księgarń, gdyż uważam, że branża ta czeka właśnie na owego… ostatniego gola.W eseju „Śmierć książki. No Future Book” pisałem o zmierzchu …
Poniedziałek, 29 grudnia 2008
Jak promować książki dla młodzieży
Sukces cyklu o „Harrym Potterze” z trzaskiem wywarzył drzwi do skarbca, a mówiąc precyzyjnie – do miejsca, które za skarbiec by mogło – zdaniem niektórych wydawców – uchodzić, a mianowicie do serc młodych czytelników bardzo spragnionych własnych książek i własnych bestsellerów. O tym, że o rzeczone bestsellery wcale może nie być tak łatwo, wydawcy ci przekonali się raz wcześniej, innym razem nieco później. Inni natomiast – ku swej uciesze – nie przekonali się nigdy, zlecając …
Poniedziałek, 29 grudnia 2008
Wydawcy akademiccy w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego
17 listopada, na zaproszenie podsekretarza stanu prof. Grażyny Prawelskiej- Skrzypek, odbyło się spotkanie z wydawcami akademickimi. Wzięła w nim udział również Monika Kwiecień-Milan, dyrektor departamentu prowadzącego sprawy wynikające z rozporządzenia (rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 10 lipca 2006 roku) dotyczącego dotacji przedmiotowych do podręczników akademickich, oraz pracownicy merytoryczni departamentu. Zaproszenie otrzymali wydawcy, którzy złożyli wnioski o dotację na dofinansowanie wydania podręcznika akademickiego na 2009 rok, łącznie grupa kilkudziesięciu podmiotów, zarówno komercyjnych jak i …
Poniedziałek, 29 grudnia 2008
Zachować zdrowy rozsądek
Kryzys w USA po raz pierwszy ujawnił się przy okazji afer Enron/Andersen/ Citibank. Wszyscy mieli wtedy okazję zobaczyć, jak słaby i niepewny jest rynek finansowy w Stanach. Nikt nie wyciągnął wniosków i w roku 2008… się wydało. Co to oznacza dla Europy i Polski? Moim zdaniem, niespecjalnie dużo. Rynek amerykański rządzi się swoimi prawami i, oczywiście, można powiedzieć, że jest jedna wielka gospodarka, ale czy ktoś słyszał kiedyś, aby inne kraje pomagały USA w wyjściu …
Poniedziałek, 29 grudnia 2008
Felieton
Co przyniesie najbliższy rok? Tego nie wiem, ale mogę powiedzieć, co się wydarzy w 2039. To każdy potrafi. W połowie lat 60., czas jakiś przed lądowaniem misji Apollo 11 na Księżycu, w czarnobiałej telewizji polskiej emitowano cykliczny popularnonaukowy program „Eureka”. Co tydzień redaktor Jerzy Wunderlich roztaczał przede mną, na ekranie telewizora „Koral”, świetlaną wizję przyszłości. Wiara redaktora Wunderlicha w nieograniczoną moc nauki wydawała się niczym niezmącona. Gagarin już się przeleciał po okołoziemskiej orbicie, a Neil …