BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 180
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji. Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości 16-24 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (laureatem za 2016 rok zostało Wydawnictwo Świat Książki).  Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie realizowanej przez wydawcę lub firmy kolporterskie (Ruch, Garmond, Kolporter).
W Numerze
Wtorek, 24 października 2006
Pierwszy literacki Nobel dla Turcji
„Moja twórczość jest najlepszym przykładem tego, że mieszanina kultur może być owocna” – powiedział Orhan Pamuk, tegoroczny laureat literackiej Nagrody Nobla w pierwszym chyba wywiadzie (telefonicznym), jaki udzielił szwedzkiemu dziennikowi „Svenska Dagbladet” wkrótce po otrzymaniu radosnej dla siebie nowiny. 54-letni laureat przebywał akurat w Nowym Jorku. Na stałe mieszka jednak w swoim rodzinnym Stambule, wraz z żoną i 15-letnią córką.
Wtorek, 24 października 2006
10. Targi Książki w Krakowie
Wiele chciałoby się napisać o tych targach i żal, że miejsca tak na to niewiele. Właściwie powinniśmy poświęcić cały numer Biblioteki Analiz na relację z krakowskiej imprezy. Na pocieszenie pozostaje przekonanie, że jej echa słyszalne będą dla Państwa jeszcze w niejednym z numerów naszego dwutygodnika. Tyle się przecież wydarzyło. Czy była to najlepsza z dotychczasowych edycji? Pewnie tak, choć wynika to bardziej z osobistych doświadczeń, niż wymiernych na to dowodów. Wśród tych ostatnich na czoło …
Wtorek, 24 października 2006
Rozmowa z Pawłem Dunin-Wąsowiczem, właścicielem wydawnictwa Lampa i Iskra Boża
Jak w ogóle doszło do wydania przez ciebie Masłowskiej? Drukowałem jej kawałki jeszcze w „Lampie i Iskrze Bożej” jakieś sześć lat temu, kiedy miała ledwie szesnaście czy siedemnaście lat. Na wiosnę 2001 roku zauważyłem, że pisze coraz lepiej. Wtedy się poznaliśmy osobiście, bo przyjechała do Warszawy na olimpiadę z polskiego. Żaliła się, że chodzi do jakichś klubów literackich i bierze udział w konkursach, ale wszyscy traktują ją jak dziecko. Zaproponowałem, że zbierzemy razem te jej …
Wtorek, 24 października 2006
Organizatorzy trzynastej edycji Targów Książki Akademickiej Atena 2006 (8-10 listopada) poinformowali o przygotowaniach do imprezy, która co roku gromadzi zarówno oficyny wydawnicze uczelni, wydawnictwa szkół prywatnych, jak i wydawnictwa wydające podręczniki akademickie. W tegorocznych targach weźmie udział 57 wystawców, co odpowiada liczbie uczestników w roku ubiegłym.
Wtorek, 24 października 2006
147,17 mln zł. Tyle wyniosły jednostkowe przychody Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych w okresie styczeń-wrzesień. W tym samym okresie roku ubiegłego spółka wypracowała 150,553 mln zł.
Wtorek, 24 października 2006
Dorota (a w zasadzie Ewa Dorota) Malinowska- Grupińska, wiceprezes wydawnictwa Prószyński i S-ka, a w latach 2003-2006 prezes Polskiej Izby Książki, kandyduje w zbliżających się wyborach samorządowych do Rady Warszawy.
Wtorek, 24 października 2006
Laureatką Man Booker Prize for Fiction została pochodząca z Indii Kiran Desai. 35-letnią autorkę nagrodzono za powieść „The Inheritance Of Loss”. Autorka jest córką pisarki Anity Desai, która w ostatnich latach trzykrotnie była nominowana do Booker Prize, ale ani razu jej nie dostała. Wysokość nagrody to 50 tys. funtów.
Wtorek, 24 października 2006
Nie wiadomo jeszcze nic o nowym projekcie przygotowywanym przez Polskapresse – część niemieckiego wydawnictwa Verlagsgruppe Passau działającego również na Słowacji i w Czechach. Mówi się jedynie o „nowym projekcie ogólnopolskim”.
Wtorek, 24 października 2006
Tegoroczne Targi Książki w Krakowie upłynęły pod znakiem konferencyjnego maratonu z zakresu prawa autorskiego. W ciągu dwóch pierwszych dni odbyły się trzy konferencje prowadzone przez prawników specjalizujących się w prawie własności intelektualnej.
Wtorek, 24 października 2006
Ukazał się 51. tom rocznika „Ruch wydawniczy w liczbach” za rok 2005. Wydawcą jest Biblioteka Narodowa – Instytut Bibliograficzny. Publikacja ta zawiera oficjalne dane statystyczne dotyczące się do rynku książki w Polsce, opracowywane w Instytucie Bibliograficznym BN na podstawie porozumienia zawartego z Głównym Urzędem Statystycznym jeszcze w 1955 roku.