BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 290
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji. Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości 16-24 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (laureatem za 2016 rok zostało Wydawnictwo Świat Książki).  Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie realizowanej przez wydawcę lub firmy kolporterskie (Ruch, Garmond, Kolporter).
W Numerze
Wtorek, 28 grudnia 2010
Ruchy właścicielskie na rynku książki
Koniec roku jak zwykle dostarcza nam ciekawych informacji związanych ze zmianami właścicielskimi na rynku. Po pierwsze i chyba najciekawsze, gdzie nie przyłożyć ucha, tam słychać coraz bardziej śmiałe szepty: „Empik szuka do przejęcia/przejmuje (niepotrzebne skreślić) wydawnictwo”.
Wtorek, 28 grudnia 2010
Książkowe „Gazele Biznesu” 2010
 Dziennik „Puls Biznesu” zaprezentował jedenaste zestawienie rankingu „Gazele Biznesu”, dla najdynamiczniej rozwijających się polskich firm, przygotowanego we współpracy z Coface Poland. Także w branży wydawniczej jest to cenione wyróżnienie, na które chętnie powołują się nagrodzone firmy.
Wtorek, 28 grudnia 2010
Ten rok był dobry, następny będzie jeszcze lepszy
Wartość polskiego rynku targowego szacowana jest na 1 mld zł. Taką informację podano w obszernym materiale o targach w Polsce, jaki ukazał się 9 grudnia w „Rzeczpospolitej”. Realna wartość rynku jest jednak większa, gdyż publikacja opiera się tylko na danych Polskiej Izby Przemysłu Targowego (PIPT), do której należy – jak napisano „około 20 członków”, a więc nie wszystkie firmy, które w Polsce organizują imprezy o charakterze wystawienniczym.
Wtorek, 28 grudnia 2010
Rozmowa z Bartłomiejem Roszkowskim – współwłaścicielem i prezesem firmy NetPress Digital oraz platformy Nexto.pl
Platforma Nexto.pl zadebiutowała oficjalnie w styczniu 2008 roku, jednak historia NetPress Digital i jej aktywności na rynku książki elektronicznej jest jeszcze dłuższa… Nie licząc wydawnictwa Złote Myśli jesteśmy najdłużej działającą firmą na rynku publikacji elektronicznych w Polsce. Zaczynaliśmy od sprzedaży czasopism w wersji elektronicznej takich wydawców jak Agora, Murator czy Przedsiębiorstwo Wydawnicze Polityka pod domeną netpress.pl. Kiedy w naszej ofercie pojawiły się pierwsze e-booki i książki audio zmieniliśmy nazwę sklepu na Nexto.pl. Z perspektywy czasu …
Wtorek, 28 grudnia 2010
W tegorocznej edycji nagrody nominacje w kategorii „Literatura” otrzymali:
Wtorek, 28 grudnia 2010
W połowie grudnia, w ponad 4500 placówkach gimanzjalnych odbył się coroczny Próbny Egzamin Gimnazjalny organizowany przez Wydawnictwo Pedagogiczne Operon i „Gazetę Wyborczą”.
Wtorek, 28 grudnia 2010
 15 grudnia łączna liczba publikacji w zbiorach polskich bibliotek cyfrowych przyłączonych do Federacji Bibliotek Cyfrowych przekroczyła pół miliona.
Wtorek, 28 grudnia 2010
Antykwariat Warszawski mieszczący się w Alejach Jerozolimskich został przeniesiony do większego lokalu, umiejscowionego tuż obok poprzedniego – w bramie a nie jak dotychczas w podwórzu.
Wtorek, 28 grudnia 2010
Zgodnie z wnioskiem wydawców, czteromiesięczny okres przejściowy (sprzedaż książek ze stawką zerową VAT) będzie dotyczył książek spisanych podczas inwentaryzacji na dzień 31 grudnia 2010 – poinformowało Biuro Polskiej Izby Książki.
Wtorek, 28 grudnia 2010
W najnowszym wydaniu magazynu „Forbes” opublikowano tekst Krystyny Doliniak „WWWielkie kupowanie” poświęcony rozwojowi e-handlu w Polsce. Znalazły się w nim m.in. fragmenty poświęcone planowanej fuzji sklepów Empik.com i Merlin.pl.