BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 282
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji. Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości 16-24 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (laureatem za 2016 rok zostało Wydawnictwo Świat Książki).  Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie realizowanej przez wydawcę lub firmy kolporterskie (Ruch, Garmond, Kolporter).
W Numerze
Poniedziałek, 15 listopada 2010
Sonia Draga ma 10 lat!
 Kiedyś podczas Targów Książki w Krakowie, zmęczona dziennym handlowaniem i negocjowaniem branża wyczekiwała wieczoru, podczas którego tradycyjnie odbywała się chilloutowa impreza organizowana przez wydawnictwo Helion. Od dwóch lat gliwicka oficyna na potańcówki w Krakowie nie zaprasza, czeka się więc na imprezy, na które zaprasza Arctic Paper (prawie tak samo dobre). W tym roku doszła kolejna – urodziny wydawnictwa Sonia Draga. I znów było zabijanie się o zaproszenia, przymilne gesty wobec ochroniarzy, gdy tych zaproszeń się …
Poniedziałek, 18 października 2010
 Polska Izba Książki po raz piąty nagrodzi dziennikarzy zajmujących się tematyką książek i czytelnictwa w prasie i mediach elektronicznych.
Poniedziałek, 18 października 2010
Zapowiedziany przez Wydawnictwa Naukowo-Techniczne w Warszawie na poniedziałek 4 października ustany przetarg na sprzedaż działki i dwóch budynków (budynku biurowego i magazynu) przy ul. Mazowieckiej 2/4 nie odbył się. – Nie zgłosił się żaden chętny – powiedział Bibliotece Analiz Dariusz Nowak, prezes wydawnictwa. W tej sytuacji w najbliższym czasie ogłosimy nowy przetarg.
Poniedziałek, 6 września 2010
Branża książkowa potrzebuje konkretów
Czy wprowadzenie, od stycznia 2010 roku, podwyższonej stawki podatku VAT na książki spędza sen z wydawniczych powiek? Okazuje się, że i tak, i nie. Z jednej strony wydawcy są świadomi możliwych scenariuszy, znają katalog potencjalnych sposobów postępowania. Z drugiej jednak strony nie wiedzą, jaką de facto rzeczywistość prawną od nowego roku chce ustanowić ministerstwo finansów. Polska Izba Książki wystąpiła już o możliwość spotkania z szefem resortu Jackiem Rostowskim. Jednak dopiero w ostatnich dniach minister zakończył …
Poniedziałek, 6 września 2010
Amazon i Apple grają w różnych ligach
Pod koniec sierpnia Amazon rozpoczął sprzedaż trzeciej generacji czytników e-booków Kindle. Urządzenie jest lżejsze, cieńsze, szybsze i… tańsze od niemal wszystkich dostępnych na rynku e-readerów. Czy to reakcja na sukcesy tabletu iPad firmy Apple i walka o utrzymanie dominującej pozycji na rynku książki elektronicznej? Tak uważać mogą analitycy skupieni na wynikach finansowych, ja jako użytkownik obu urządzeń szybko zdałem sobie sprawę, że iPad i Kindle grają w różnych ligach. Czym zatem różni się iPad od …
Poniedziałek, 6 września 2010
Rozmowa z Tadeuszem Chęsym, właścicielem drukarni Pozkal w Inowrocławiu
Co pan myśli o zapowiadanych zmianach VAT-u? Jak to uderzy w poligrafię? W poligrafię, konkretnie w drukarnie realizujące produkcję dziełową uderzy pośrednio. Zdecydowanie gorszą sytuację będą mieli nasi klienci, gdyż od dawna są znane kłopoty dotyczące dystrybucji. Przedstawiciele tej strefy, wielcy hurtownicy czy sieci detaliczne zdominowali zachowania i zwyczaje rynkowe. Przypomnę, że cena za usługę poligraficzną wraz z ceną materiałów wykorzystanych w druku stanowią niewielki udział w cenie książki w księgarni.A jaką stawkę VAT-u stosuje …
Poniedziałek, 6 września 2010
 Ministerstwo Skarbu Państwa rozpatrzyło pisemne odpowiedzi na opublikowane w dniu 30 czerwca 2010 zaproszenie do negocjacji w sprawie nabycia akcji spółki OZGraf Olsztyńskie Zakłady Graficzne S.A. z siedzibą w Olsztynie.
Poniedziałek, 6 września 2010
W dzienniku „Rzeczpospolita” (wydanie z 27 sierpnia), ukazało się ogłoszenie resortu skarbu państwa z zaproszeniem do publicznej aukcji spółki Wydawnictwo Poznańskie. Aukcję zaplanowano na 29 września (sala nr 116, siedziba MSP ul. Krucza 36/Wspólna 6).
Poniedziałek, 6 września 2010
 Trylogia Stiega Larssona sprzedała się na świecie już w ponad 44 mln egz., z tego pół miliona rozeszło się w Polsce – poinformowało Wydawnictwo Czarna Owca.
Poniedziałek, 6 września 2010
„Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne przedstawiają nowoczesną ofertę epodręczników dla uczniów szkół średnich. To pierwsze w Polsce podręczniki w wersji elektronicznej z numerem aprobaty Ministerstwa Edukacji Narodowej” – czytamy w komunikacie WSiP.