BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 424
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji. Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości 16-24 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (laureatem za 2016 rok zostało Wydawnictwo Świat Książki).  Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie realizowanej przez wydawcę lub firmy kolporterskie (Ruch, Garmond, Kolporter).
W Numerze
Piątek, 8 stycznia 2016
Niegdysiejszy "premier techniczny", a dziś minister kultury (i wicepremier), prof. Piotr Gliński wreszcie mógł się wykazać. Po dość niefortunnym występie na antenie TVP Info, w trakcie którego pod adresem rozmawiającej z nim dziennikarki wytaczał nie do końca zawoalowane groźby i ostrzeżenia (niepotrzebne skreślić), prawdopodobnie sam Pan Bóg zesłał mu możliwość wizerunkowego kontrataku, a tym samym rehabilitacji.
Piątek, 8 stycznia 2016
Księgarskie święto
Dzień Księgarza, który oznacza się symbolem 12/13, w Warszawie świętowano w sobotę 12 grudnia w Klubie Księgarza przy Rynku Starego Miasta. Była to szczególna uroczystość, bo obchodzono jednocześnie 60-lecie Klubu Księgarza, 30-lecie Nagrody Warszawskiej Premiery Literackiej i szereg księgarskich jubileuszy.
Piątek, 8 stycznia 2016
Sukcesy wójta gminy Rusiec
Okazuje się, że najdroższa polska książka ubiegłego roku nie jest wysmakowanym albumem, jaki ukazałby się nakładem renomowanej oficyny, ani też poszukiwaną książką fachową wydaną w ograniczonym nakładzie, ale poradnikiem napisanym przez wójta gminy w województwie łódzkim.
Piątek, 8 stycznia 2016
Norma czy dobre praktyki
Podczas posiedzenia Komitetu Technicznego nr 242. do spraw Informacji i Dokumentacji działającego w ramach Polskiego Komitetu Normalizacyjnego, jakie odbyło się 14 grudnia w Bibliotece Narodowej, kontynuowano dyskusję o potrzebie przeglądu Polskiej Normy PN-N-01222 zatytułowanej "Kompozycja wydawnicza książki".
Piątek, 8 stycznia 2016
Social media a rynek wydawniczy
Każdy człowiek potrzebuje kontaktu z  innymi ludźmi. Chce przynależeć do konkretnej grupy i mieć poczucie więzi społecznej. Wraz z rozwojem internetu komunikacja stała się prostsza i szybsza. Pomagają w  tym media społecznościowe (z angielskiego social media), które występują pod wieloma postaciami. Mogą to być serwisy społecznościowe, typu Facebook, fora internetowe, blogi, mikroblogi na przykład Twitter, a także serwisy z filmami - YouTube. Dodatkowo, użytkownicy Web 2.0 i mobilnych technologii, na co dzień używają również Instagramu, Google+, Wikipedii. To tylko kilka rodzajów mediów …
Piątek, 8 stycznia 2016
Międzynarodowa Konferencja Naukowa
Nowe technologie wiele zmieniły: poszerzyły granice książki, dodały jej konkurentów, jednocześnie ułatwiły i utrudniły życie czytelnikom. Pewne jest także, ze dostarczyły nowych tematów badaczom. Ale też tych badaczy zbliżyły: zarówno jeśli chodzi o możliwość kontaktów, jak i nowe pola badawcze - interesujące dla wszystkich, bez względu na język i specyfikę lokalnego rynku.
Piątek, 8 stycznia 2016
Od Adama Pomorskiego, prezesa zarządu Polskiego PEN Clubu, otrzymaliśmy prośbę o zapoznanie się z tekstem i upowszechnienie poniższego Oświadczenia:"Oświadczenie Polskiego PEN Clubu z 17 grudnia 2015 roku.
Piątek, 8 stycznia 2016
Spółki Virtualo, Dante, Sejf Danych złożyły wnioski o ogłoszenie upadłości tej spółki obejmującej likwidację majątku. Taką informację podała spółka Czerwona Torebka, właściciel e-sklepu Merlin.pl.
Piątek, 8 stycznia 2016
Jak wynika z badania firmy Twenga, w większości europejskich państw więcej ruchu w serwisach umożliwiających mobilne zakupy pochodzi ze smartfonów niż tabletów.
Piątek, 8 stycznia 2016
24. Wrocławskie Targi Dobrej Książki, które trwały od czwartku 3 grudnia do niedzieli6 grudnia, odniosły wielki sukces frekwencyjny. Jak poinformowała Magda Piekarska z wrocławskiej edycji "Gazety Wyborczej" w tekście z 7 grudnia zatytułowanym "Sukces Wrocławskich Targów Dobrych Książek w nowej lokalizacji", imprezę odwiedziło 50 tys. osób!