BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 201
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji. Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości 16-24 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (laureatem za 2016 rok zostało Wydawnictwo Świat Książki).  Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie realizowanej przez wydawcę lub firmy kolporterskie (Ruch, Garmond, Kolporter).
W Numerze
Poniedziałek, 13 sierpnia 2007
Duże zmiany w Empiku
Należy spodziewać się istotnych zmian w zakresie współpracy sieci Empik z jej dostawcami. Świadczyć o tym mogą decyzje jej kierownictwa, o których na rynku mówi się od co najmniej kilku tygodni. Po pierwsze, firma zamierza zmienić program do zarządzania sprzedażą w swoich salonach. Używany obecnie Halo ma zastąpić Gold. W tej chwili testowany jest w kilku salonach sieci, których szefowie narzekają ponoć, że nie sposób za jego pomocą składać zamówienia. Być może jednym z celów …
Poniedziałek, 13 sierpnia 2007
Demart S.A.
Od sierpnia wydawnictwo kartograficzne Demart ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przeistoczyło się w spółkę akcyjną. Pytany o powody tej zmiany i o giełdowe plany Demartu Rafał Dylak, wiceprezes i współwłaściciel firmy, nie udzielił jednoznacznej odpowiedzi, a właściwie nie udzielił jej w ogóle.
Poniedziałek, 13 sierpnia 2007
Rynek książki a digitalizacja
Najpewniej na początku listopada działać zacznie serwis Nexto.pl – jak zapowiadają jego twórcy, „największe w Polsce centrum sprzedaży publikacji w wersji elektronicznej”. – Postawiliśmy sobie bardzo ambitne zadanie. Razem z wydawcami chcemy wykreować rynek, przygotować się na nadejście ery e-papieru oraz, oczywiście, zarobić na projekcie. Nie wykluczamy, że w przypadku sukcesu w pierwszym roku od uruchomienia serwisu poważnie będziemy rozważać uruchomienie projektu o zasięgu międzynarodowym – zapowiada Bartłomiej Roszkowski, prezes spółki NetPress Digital. Jej udziałowcami …
Poniedziałek, 13 sierpnia 2007
Rozmowa z Joanną i Piotrem Białobrzeskimi, właścicielami wydawnictwa Didasko
Skąd pomysł na nazwę państwa firmy? Piotr Białobrzeski: Kiedyś siedzieliśmy przy kawie i szukaliśmy nazwy. Moja żona zaproponowała właśnie Didasko, co po grecku znaczy „uczę”. Ogólnodostępne informacje na państwa temat są skromne… Joanna Białobrzeska: Tak, chociaż na pewno o wielu sprawach chcemy mówić, bo to jest forma naszego marketingu. Może rzeczywiście mało o nas wiadomo w środowisku wydawniczym, ale nam najbardziej zależy na tym, aby dotrzeć z informacją do nauczycieli. Organizujemy dla nich wiele konferencji, …
Poniedziałek, 13 sierpnia 2007
Zmienił się zestaw lektur, ale aktualizacji nie uległa treść podręczników wydrukowanych już na ten rok. Najpierw bowiem uchwalono ustawę określającą, że przez trzy lata nie wolno zmieniać podręczników. A dopiero potem zmieniono kanon. „Może dojść do tego, że wydawcy będą musieli drukować dodatkowe opracowania i lektury, co oznacza, że nauka będzie jeszcze droższa. To kompromitacja programu »taniego podręcznika«” – uważa Piotr Marciszuk, prezes Polskiej Izby Książki, cytowany przez „Gazetę Prawną”.
Poniedziałek, 13 sierpnia 2007
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski (na zdjęciu) uznał nowe rozporządzenie w sprawie kanonu lektur szkolnych za satysfakcjonujące.
Poniedziałek, 13 sierpnia 2007
Pieniądze pozyskane z emisji akcji serii F (81,6 mln zł) PPWK zamierza wydać na zakup pozostałych udziałów spółki EL2 oraz dalsze akwizycje i rozwój organiczny.
Poniedziałek, 13 sierpnia 2007
„Gdyby pieniądze wchodziły w grę, niewielu krytyków postawiłoby je przeciwko Polsce” – napisał David Orr w artykule przedstawiającym w samych superlatywach twórczość Zbigniewa Herberta i całą polską poezję ubiegłego półwiecza. Tekst ukazał się w „New York Times Book Review”.
Poniedziałek, 13 sierpnia 2007
Zaledwie niecały miesiąc minął od premiery ostatniego tomu przygód Harry’ ego Pottera, a autorka bestsellerowej sagi już zaczęła pracę nad nową powieścią.
Poniedziałek, 13 sierpnia 2007
„Podręcznik bezpieki” i publikacja o „biskupach niezłomnych” ukażą się jeszcze w tym roku nakładem krakowskiego Instytutu Pamięci Narodowej.