BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 285
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji. Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości 16-24 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (laureatem za 2016 rok zostało Wydawnictwo Świat Książki).  Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie realizowanej przez wydawcę lub firmy kolporterskie (Ruch, Garmond, Kolporter).
W Numerze
Poniedziałek, 13 grudnia 2010
 „Magazyn Literacki KSIĄŻKI” ogłosił trzecią edycję konkursu na najlepsze przewodniki turystyczne i publikacje kartograficzne 2010 roku.
Poniedziałek, 18 października 2010
12 października portale branżowe opublikowały informację następującej treści: „11 października 2010 roku Zgromadzenie Wspólników Wydawnictwa W.A.B. zdecydowało o zmianie w zarządzie firmy. Z dniem 11 października 2010 roku zarząd opuściła, w związku z zakończeniem jej zadań, Pani Beata Stasińska [na zdjęciu]. Przez kolejne sześć miesięcy pozostanie ona nadal pracownikiem wydawnictwa. Zmiana, w związku z wcześniejszym podziałem obowiązków, nie wpływa na bieżącą działalność zarządu i odpowiada planom rozwojowym wydawnictwa”.
Poniedziałek, 18 października 2010
W dzienniku „Rzeczpospolita” (wydanie z 14 października) pojawiły się informacje na temat rządowych planów wprowadzenia okresu przejściowego w związku z wprowadzeniem od 2011 roku wyższej stawki podatku VAT na książki. O zamiarach ministerstwa finansów mówił, podczas ostatniego spotkania z Radą Podatkową PKPP Lewiatan, wiceminister Maciej Grabowski.
Poniedziałek, 18 października 2010
Wspólne badanie „Gazety Wyborczej” i „Biblioteki Analiz”
Choć internet wciąż ma niewielki udział w sprzedaży książek, wydawcy są poważnie zaniepokojeni planami przejęcia internetowego sklepu Merlin.pl przez Empik. Jednym z powodów są napięte stosunki wydawnictw z gigantem. „Pogorszenie warunków handlowych, nieterminowe płatności, wprowadzenie obsługi takiej samej jak w Empiku”. „Strata marży oraz wprowadzenie dodatkowych opłat”. „Rosnąca dominacja Empiku na rynku powoduje, że wypiera on kolejne mniejsze księgarnie, a jego centralny system zarządzania ofertą powoduje unifikację i ograniczenie wyboru tytułów dostępnych na rynku” – …
Poniedziałek, 18 października 2010
W swoim tekście dziennikarze „Gazety Wyborczej” wspominają badanie rynku, jakie w związku z wnioskiem dotyczącym fuzji Empik.com i Merlin.pl prowadzi obecnie UOKiK. Badanie dotyczy lat 2006-2009. W kwestionariuszu znalazło się wiele szczegółowych pytań, m.in. o przychody ze stacjonarnej oraz internetowej zarówno hurtowej, jaki i detalicznej sprzedaży książek, także o wysokość przychodów ze sprzedaży nowości.
Poniedziałek, 18 października 2010
Rozmowa z Grażyną Szarszewską – dyrektor zarządzającą i członkiem zarządu wydawnictwa Langenscheidt Polska
Wydawnictwo Langenscheidt Polska niedawno obchodziło okrągły jubileusz. A jak się to wszystko zaczęło?W październiku mija dziesięć lat od mojego zatrudnienia, od początków budowania firmy. Było to dziesięć lat ciężkiej pracy, chwilami nawet bardzo ciężkiej, bo rynek „dawał popalić”. Przed dziesięciu laty byłaś już osobą z doświadczeniem wydawniczym, a także dydaktycznym i językowym.
Poniedziałek, 18 października 2010
Werdyktem członków Akademii Szwedzkiej laureatem literackiej Nagrody Nobla w 2010 roku został Mario Vargas Llosa, peruwiański pisarz – jeden z czołowych twórców literatury iberoamerykańskiej.
Poniedziałek, 18 października 2010
Biblioteka Analiz i drukarnia CPI Moravia Books zapraszają na prezentację Grupy Poligraficznej CPI pod hasłem „Po pierwsze: jakość. Po drugie: dostawa na czas. Po trzecie: dobra cena”. Odbędzie się ona pierwszego dnia 14. Targów Książki w Krakowie (4 listopada) w godz. 14.00-15.00, czyli tuż po promocji tegorocznego wydania „Rynku Książki w Polsce“ i po wręczeniu dyplomów dla drukarń, które zwyciężyły w rankingu „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI“. Miejsce prezentacji to sala seminaryjna nr 2. Po prezentacji organizatorzy …
Poniedziałek, 18 października 2010
9 października w sklepie internetowym Empik.com pojawiło się 5600 tytułów w formacie „otwartym”, czyli do odtworzenia na większości e-readerów dostępnych na polskim rynku). Do końca roku liczba ebooków na Empik.com wzrośnie do 6500 tytułów – poinformowała spółka w komunikacie prasowym. Bestsellery, tytuły premierowe oraz ebooki specjalistyczne będą dostępne w cenie ok.25 zł a klasyki literatury – 4,99 zł. Książki cyfrowe będą dostępne pod adresem www.empik.com/ebooki.
Poniedziałek, 18 października 2010
- Jest mi miło witać uczestników XIV Poznańskich Dni Książki Naukowej w tym gościnnym gmachu Colegium Maius, który został właśnie wyremontowany – powiedział prof. Bronisław Marciniak, rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, otwierając XIV Poznańskie Dni Książki Naukowej (6-8 października).