BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 328
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji. Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości 16-24 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (laureatem za 2016 rok zostało Wydawnictwo Świat Książki).  Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie realizowanej przez wydawcę lub firmy kolporterskie (Ruch, Garmond, Kolporter).
W Numerze
Wtorek, 29 maja 2012
Czy ktoś widział kiedykolwiek czytającego Japończyka? Nie chodzi mi bynajmniej o zasugerowanie, że stan czytelnictwa w Japonii osiągnął statystyczny poziom tegoż w pięknym Kraju nad Wisłą. Otóż nie! W Kraju Kwitnącej Wiśni jest pod tym względem zapewne lepiej niż u nas, ale... ja naprawdę nigdy nie widziałem czytającego Japończyka.
Wtorek, 29 maja 2012
Rosja na III Warszawskich Targach Książki
Podczas tegorocznych Warszawskich Targów Książki jednym z najaktywniejszych wystawców zagranicznych była Rosja. Głównym organizatorem tych wydarzeń był Departament Mediów i Reklamy, który w Warszawie przedstawił ekspozycję produkcji drukowanej i multimedialnej pod tytułem "Moskwa w Książce", na którą złożyła się prezentacja przykładów produkcji ponad 50 oficyn wydawniczych działających w rosyjskiej stolicy.
Wtorek, 29 maja 2012
O własności intelektualnej na WTK
Współorganizowana przez Polską Izbę Książki i Izbę Wydawców Prasy debata "Prawo własności w dobie Internetu PRO - CONTRA", która odbyła się w drugim dniu III Warszawskich Targów Książki cieszyła się znacznym zainteresowaniem przedstawicieli środowiska książki. Za stołem prezydialnym zasiedli przedstawiciel ministerstwa cyfryzacji, reprezentanci nauki, środowiska książki i prasy, ludzie kultury (w tym dziennikarze) oraz prawnik (prawniczka). Wszyscy oni pochylali się nad problemem prawa własności intelektualnej w internecie: jego przestrzeganiem, łamaniem i propozycjami zmian. Całość moderował …
Wtorek, 29 maja 2012
Aplikacje i fenomen iPada (2)
Problemy z definicją książki komplikują się, gdy w rozważaniach teoretycznych wykraczamy poza pojęcie książki i zajmujemy się kulturą interaktywną, z natury swojej wielomedialną i obejmującą szerokie spektrum społecznych aktywności komunikacyjnych.
Wtorek, 29 maja 2012
Wybrane europejskie modele licencyjne
Europejskie organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi intensyfikują obecnie działania na polu licencjonowania w edukacji, żeby za swoim pośrednictwem zapewnić instytucjom oświatowym i naukowym jak najszerszy odpłatny dostęp do chronionych treści. Podczas gdy OZZ w krajach Europy Zachodniej starają się obecnie przede wszystkim o dostosowanie istniejących już systemów licencyjnych do oferowania szkołom i uniwersytetom treści cyfrowych, w Polsce sprawny system licencjonowania w edukacji wymaga budowy od podstaw. Przeszkodę stanowi zbyt szeroki wyjątek dozwolonego użytku publicznego w …
Wtorek, 29 maja 2012
Najsłynniejsze procesy w branży wydawniczej
"Wstyd i pieniądze" - taki rewolwerowy tytuł miała konferencja prawna przypominająca najsłynniejsze procesy w polskiej branży wydawniczej, jaka odbyła się w piątek 11 maja podczas tegorocznych Warszawskich Targów Książki. Prelegentki: Joanna Hetman-Krajewska i Joanna Lassota przedstawiały historię sporów prawnych dotyczących różnych zagadnień związanych z działalnością wydawców, autorów a nawet urzędów państwowych. Nie były to tylko sprawy z dziedziny prawa autorskiego, ale również ochrony własności przemysłowej, a nawet kilka spraw z dziedziny prawa karnego - postępowań …
Wtorek, 29 maja 2012
Raport o polskiej poligrafii
Podczas zakończonych 15 maja w DÄ‚Ä˝sseldorfie targów Drupa 2012, największej na świecie imprezy wystawienniczej branży poligraficznej, przedstawiono raport "Rynek poligraficzny w Polsce". "Raport" dzięki współpracy Polskiego Bractwa Kawalerów Gutenberga z firmą badawczą KPMG w ramach nowego programu Partnerstwo dla Promocji Polskiej Poligrafii, który ma być pierwszym projektem nowej instytucji - Instytutu Gutenberga. Ideę powstania tego Instytutu przedstawił na łamach "Raportu" Jacek Kuśmierczyk, kanclerz Polskiego Bractwa Kawalerów Gutenberga.
Wtorek, 29 maja 2012
Wtorek, 29 maja 2012
Wtorek, 29 maja 2012