BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 270
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji. Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości 16-24 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (laureatem za 2016 rok zostało Wydawnictwo Świat Książki).  Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie realizowanej przez wydawcę lub firmy kolporterskie (Ruch, Garmond, Kolporter).
W Numerze
Poniedziałek, 22 marca 2010
Impresje po spotkaniu bibliotekarzy z wydawcami
W poniedziałek, 15 marca w Bibliotece Narodowej odbyło się spotkanie bibliotekarzy i wydawców w sprawie egzemplarza obowiązkowego. Temat EO został przez dyskutantów potraktowany bardzo szeroko i wielowątkowo. Dyskusja była chaotyczna, poszczególne wątki mieszane, mylone, argumenty błędnie interpretowane. Należałoby ten chaos ogarnąć i podsumować dyskusję w sposób uporządkowany. Pozwolę sobie przedstawić w skrócie takie podsumowanie wraz z przemyśleniami, które nasunęły mi się podczas jego tworzenia.
Poniedziałek, 22 marca 2010
Powyższe streszczenie autorstwa Piotra Sagnowskiego dotyka istoty rzeczy. Problem tkwi nie w zabezpieczeniach, a w legalnym przekazaniu darmowego dostępu do publikacji elektronicznych tysiącom potencjalnych czytelników. Jeśli 17 bibliotek otworzy swoje zasoby dla czytelników on-line, ilość osób które będą mogły korzystać z tych egzemplarzy przekroczy liczbę potencjalnych czytelników. Dla wydawcy literatury naukowej, który przeciętną książkę sprzedaje w kilkuset egzemplarzach, oznacza to niemożność jakiejkolwiek sprzedaży o charakterze biznesowym.
Poniedziałek, 22 marca 2010
Rozmowa z Piotrem Szafrankiem – prezesem Platformy Dystrybucyjnej Edu-Książka
Skąd wzięła się idea powstania Platformy Dystrybucyjnej Edu-Książka? W 2006 roku właściciele trzech istniejących od lat i konkurujących ze sobą na rynku firm dystrybuujących książki językowe: poznański Omnibus Trading, warszawski Bookland-Net oraz katowicka Integra IH postanowili powołać nową firmę, platformę hurtową, która byłaby źródłem zaopatrzenia księgarń wspólników i pozostałych firm księgarskich. Spółka ta miałaby zastąpić sieci konkurujących do tej pory i istniejących często w tych samych miastach hurtowni, należących do jej udziałowców. Podstawowym celem powołania …
Poniedziałek, 22 marca 2010
Dwa jubileusze – targowe rekordy
W Kielcach obchodzono jubileusz, a nawet dwa. Targi Edukacyjne „Edukacja” odbyły się po raz piętnasty, a Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, chociaż chwilowo pozbawione prezesa, zainaugurowały obchody 65-lecia. Z tej okazji na stoisku WSiP podano okolicznościowy tort w kształcie książki, który szybko zniknął, gdy do stoiska doszła grupa targowych VIP-ów na czele z Bożentyną Pałką-Jarubą, panią wojewodą świętokrzyskim. Feministki chyba jeszcze nie wymyśliły żeńskiej formy od wojewoda, bo stosowana czasem ‘wojewodzina’ jest tu niewłaściwa, gdyż przecież …
Poniedziałek, 22 marca 2010
O opodatkowaniu tzw. autorskich umów o dzieło
Wielokrotnie w obrocie gospodarczym ma miejsce sytuacja, w której osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej zawiera umowę o dzieło, będące rezultatem jej „pracy koncepcyjnej”, takie jak wygłoszenie przygotowanego przez siebie wykładu czy przeprowadzenie szkolenia według własnego programu i z wykorzystaniem własnych materiałów czy technik. Wiąże się z tym kwestia opodatkowania – ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych traktuje bowiem przychody z tytułu praw autorskich nieco łagodniej, mianowicie ustalając koszty uzyskania takich przychodów na 50 …
Poniedziałek, 22 marca 2010
Po podróży studyjnej do Niemiec
To były intensywne trzy dni. Grupa polskich wydawców w terminie 10-12 marca odwiedziła niemieckich kolegów po fachu – swoich potencjalnych partnerów. Jak informuje Związek Wydawców i Księgarzy Niemieckich (Börsenverein des Deutschen Buchhandels) w swojej publikacji „Buch und Buchhandel in Zahlen 2009” Polska w 2008 roku, podobnie jak w roku 2005 i 2007, zajęła pierwsze miejsce wśród dziesięciu krajów kupujących najwięcej licencji od niemieckich wydawnictw książkowych. Rodzime oficyny kupiły w 2008 roku 765 licencji, spośród 7605 …
Poniedziałek, 22 marca 2010
Wyszeptany longseller o odchudzaniu
Ileż to razy słyszeliśmy o dietach cud i poradnikach obiecujących szczupłą sylwetkę bez wyrzeczeń, a w gruncie rzeczy odchudzających jedynie portfele? Dlatego wieść o każdym kolejnym tytule już chyba na niewielu robi wrażenie. Wpisując hasło „dieta” w wyszukiwarkę w dziale książkowym Merlin.pl uzyskujemy wynik 883 tytułów. Wśród nich figuruje vademecum „Nie potrafię schudnąć” dr Pierre Dukana. Pod informacją o książce przeczytać można aż 47 recenzji, a niemal wszystkie pochlebne, wychwalające pod niebiosa metodę i jej …
Poniedziałek, 22 marca 2010
Ofensywa na rynku dostawców papieru
W wydanym w 2009 roku opracowaniu zatytułowanym „Papier”, które po raz pierwszy uzupełniło naszą cykliczną publikację „Rynek książki w Polsce”, wymieniliśmy 14 firm dystrybuujących papier do druku książek. Jedną z nich była spółka Mercator Papier zarejestrowana w Krakowie. W ostatnich miesiącach nastąpiły znaczące zmiany w jej działaniu zapowiadające dynamiczny rozwój na polskim rynku. Mercator Papier jest częścią globalnej korporacji PaperlinX Ltd., której centrala znajduje się w Melbourne w Australii. PaperlinX to jeden z największych światowych …
Poniedziałek, 22 marca 2010
Felieton
Szefowi pewnego dużego, a nawet bardzo dużego wydawnictwa zadałem banalne w istocie pytanie: „Jak sądzisz, kiedy w Polsce będzie możliwe wprowadzenie programu ARROW?”. Spojrzał na mnie niewinnie i odrzekł: „Na samolotach to ja się nie znam, mnie interesuje wydawanie książek, a moje hobby to podróże, muzyka i dobre wino”. Odpowiedź owego znanego i poważanego wydawcy w zasadzie oddaje stan wiedzy oraz świadomości w naszej branży na temat rewolucyjnych zmian, jakie przygotowuje nam komisja Unii Europejskiej …