BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 308
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji. Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości 16-24 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (laureatem za 2016 rok zostało Wydawnictwo Świat Książki).  Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie realizowanej przez wydawcę lub firmy kolporterskie (Ruch, Garmond, Kolporter).
W Numerze
Poniedziałek, 5 września 2011
Niemiecka ofensywa Pearson Central Europe
 Obok medialnych awantur o e-podręczniki i zmiany w systemie dopuszczania książek szkolnych do użytku i ich wysokich cen, na rynku pojawiły się informacje, według których Pearson Central Europe, polski wydawca marek Pearson i Longmann przejmuje część oferty podręcznikowej do nauki języka niemieckiego wydawnictwa Langenscheidt Polska. Zapytana przez Bibliotekę Analiz prezes PCE Katarzyna Barczyńska rewelacjom tym stanowczo zaprzeczyła.
Poniedziałek, 5 września 2011
Mobilne przewodniki dla polskiego turysty
Do sprzedaży trafiły właśnie aplikacje Berlitz AppToGo – mobilne przewodniki na urządzenia firmy Apple (iPhone, iPod touch, iPad). W ofercie dostępne są obecnie aplikacje dotyczące pięciu europejskich miast – Barcelony, Londynu, Paryża, Rzymu i Berlina. W przygotowaniu znajdują się już jednak kolejne przewodniki, tym razem po miastach Polski. E-przewodniki Berlitza zawierają wszystkie informacje, które znaleźć można w przewodnikach drukowanych, począwszy od opisów atrakcji turystycznych po praktyczne wskazówki dotyczące jedzenia, picia czy miejsc w których można …
Poniedziałek, 5 września 2011
Rozmowa z Maciejem Szymańskim – prezesem NFI Empik Media & Fashion S.A.
Zacznijmy może od kilku słów na temat samego konceptu powstania i rozwoju Grupy Empik Digital & Publishing… Chcemy stworzyć możliwość udostępniania treści cyfrowych dla wszystkich firm, które prowadzą działalność w tym zakresie, w tym dla sklepów internetowych, operatorów telefonii komórkowej, sieci telewizji cyfrowych, kablowych czy dostawców internetu. Obecnie w Polsce jest kilkaset firm, które chcą sprzedawać kontent cyfrowy, jakim dysponuje nasza grupa, czyli ebooki, audiobooki, gry komputerowe w postaci downloadów oraz pliki muzyczne. Chcemy mieć …
Poniedziałek, 5 września 2011
…i obawy rynku
Pod koniec sierpnia doczekaliśmy się finału negocjacji, jakie w ostatnich miesiącach prowadził NFI Empik Media & Fashion i prezentacji założeń zapowiadanych już wcześniej planów rozwoju aktywności grupy w zakresie działalności wydawniczej. Choć dla samego EM & F przejęcie kontrolnych pakietów wydawnictw Buchmann, W.A.B. i Wilga to tylko część większej strategii, która ma być realizowana w ramach konceptu Empik Digital & Publishing. Wydawnicze transakcje kosztowały EM & F nieco ponad 25 mln zł. Nowy właściciel przewiduje, …
Poniedziałek, 5 września 2011
Rozmowa z Pawłem Filarem i Jackiem Darowskim – właścicielami hurtowni Platon
Od ubiegłego roku macie nową siedzibę. Co zmieniła w życiu firmy, nie licząc lepszego samopoczucia właścicieli?Jacek Darowski: Zmienił się system pracy, jej komfort. Realizujemy zamówienia znacznie szybciej niż z ul. Kolejowej, gdzie działaliśmy wcześniej. Nowa siedziba to dla nas przede wszystkim perspektywa zdecydowanie szybszego rozwoju. Co znaczy „znacznie szybciej”? JD: Szybciej w tym sensie, że jesteśmy w stanie zrealizować znacznie więcej zamówień w danym czasie. Kompletacja zamówień zajmuje mniej czasu, ponieważ zamówienie może być konfekcjonowane …
Poniedziałek, 5 września 2011
Wydawnictwo Bajka i Platon rozwiązali umowę o dystrybucję na wyłączność.
Poniedziałek, 5 września 2011
 Łódzkie Zakłady Graficzne są przedmiotem przetargu, jaki ogłosiło Ministerstwo Skarbu Państwa. W zaproszeniu do zakupu udziałów w łódzkiej drukarni, jakie zostało skierowane do inwestorów, przewidziano termin składania ofert do 27 września.
Poniedziałek, 5 września 2011
Olsztyńska Książnica Polska uruchomiła trzy kolejne placówki – są to księgarnie naukowe na Uniwersytecie Gdańskim: w hallu głównym Biblioteki Uniwersyteckiej w Gdańsku (ul. Wita Stwosza 53), na Wydziale Zarządzania w Sopocie (ul. Armii Krajowej 101) oraz na Wydziale Ekonomicznym w Sopocie (ul. Armii Krajowej 119/121). Kierownikiem zespołu Księgarń Uniwersyteckich jest Mirosław Szczegiecki.
Poniedziałek, 5 września 2011
 Najprawdopodobniej na przełomie września i października Amazon ma zaprezentować i wprowadzić do sprzedaży swój tablet. Urządzenie ma kosztować – 99 dolarów, czyli kilka razy mniej niż iPad firmy Apple, z którym ma rywalizować tablet Amazona.
Poniedziałek, 5 września 2011
 Po dziesięciu miesiącach do wydawnictwa wraca Beata Stasińska. Po zmianach własnościowych, jakie zaszły w ostatnich tygodniach w wydawnictwie, czyli przejęciu przez Empik Media & Fashion pakietu kontrolnego w spółce, Beata Stasińska została prezesem zarządu oficyny. Należy do niej także 12,5 proc. udziałów w firmie, które EM & F może odkupić począwszy od kwietnia 2015 roku.