BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 294
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji. Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości 16-24 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (laureatem za 2016 rok zostało Wydawnictwo Świat Książki).  Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie realizowanej przez wydawcę lub firmy kolporterskie (Ruch, Garmond, Kolporter).
W Numerze
Poniedziałek, 21 lutego 2011
PIW walczy o przetrwanie
Państwowy Instytut Wydawniczy obchodzi w tym roku jubileusz 65-lecia. Nie będzie to jednak czas świętowania, lecz czas walki o przetrwanie, gdyż zasłużona oficyna znalazła się w krytycznej sytuacji, a jej los został poważnie zagrożony.– Rzeczywiście jest to moment krytyczny, ale mam jednak nadzieję, że jest to też moment zwrotny, w którym dojdzie wreszcie do przekształcenia PIW w instytucję kultury, o której myślano także przed moim przyjściem – powiedział Bibliotece Analiz Rafał Skąpski, dyrektor wydawnictwa, któremu …
Poniedziałek, 21 lutego 2011
Badania Czytelnictwa Biblioteki Narodowej
Mówiąc szczerze to od pewnego czasu bardzo brakowało wyników najnowszych badań czytelnictwa przeprowadzanych przez Bibliotekę Narodową. Chociażby dlatego, że przy okazji większego zainteresowania ogólnopolskich mediów tą tematyką, sprowokowanego przez ideę grudniowej Republiki Książki, i to co działo się wokół tego projektu, wszędzie publikowano dane z 2009 roku (czytelnictwo na poziomie 38 proc.), będące wynikiem badania przeprowadzonego w roku 2008. Wspomniane wyniki, skonfrontowane ze wzrostami sprzedaży na polskim rynku książki w porównywalnym z badaniami BN okresie, …
Poniedziałek, 21 lutego 2011
Komentarz
Nie wie nikt. Biblioteka Narodowa podaje, że rosnące, ale chyba sama w to nie wierzy, bo w komentarzu dyrektor BN Tomasz Makowski mówi: „Wyniki badań czytelnictwa za rok 2010 nie podnoszą na duchu”.
Poniedziałek, 21 lutego 2011
Rozmowa z Józefem Skrzypcem, prezesem zarządu i Zbigniewem Czerwińskim, dyrektorem ds. wydawniczych Wydawnictwa Bellona S.A.
Jak oceniacie panowie miniony rok? Józef Skrzypiec: Wydaje mi się, że mało wydawnictw zanotowało wzrostu sprzedaży w ubiegłym roku. Rozmawiałem o tym z wieloma wydawcami i nikt z nich nie osiągnął wyniku na podobnym poziomie jak przed rokiem. Wszyscy pamiętają, że zwłaszcza jego pierwsza połowa była tragiczna. Zaczęło się przecież od śnieżyc przez cały styczeń…
Poniedziałek, 21 lutego 2011
 Tegoroczna edycja Warszawskich Targów Książki odbędzie się w dniach 12-15 maja w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. W premierowej odsłonie wystawienniczej imprezy wzięło udział 312 wystawców z kraju i zagranicy. Przez cztery dni odwiedziło je blisko 28 tys. gości, akredytowało się ponad 270 dziennikarzy, zapowiedzi i relacje z imprezy ukazały się w wiodących mediach. Swoje publikacje promowało 225 autorów. Odbyło się ponad 300 różnorodnych wydarzeń programowych. „Jesteśmy pewni, że sukces pierwszej edycji imprezy przekonał …
Poniedziałek, 21 lutego 2011
W ubiegłym roku Kolporter sprzedał ok. 3,5 mln egzemplarzy książek. Największym hitem okazał się „Elementarz. Teksty do czytania metodą sylabową” Aleksandry Plec i Marzenny Skoczylas (Wydawnictwo Pasja), który od 2007 roku kupiło ponad 40 tys. osób.
Poniedziałek, 21 lutego 2011
Druga co do wielkości amerykańska sieć księgarska złożyła wniosek o bankructwo. Powodem upadku firmy jest zmieniający się rynek czytelnictwa w Stanach Zjednoczonych.
Poniedziałek, 21 lutego 2011
W piątek, 18 lutego działalność rozpoczął salon wyprzedażowy sieci Empik, o powierzchni ponad 400 mkw., zlokalizowany w pasażu galerii handlowej Tesco na warszawskich Kabatach. Jego oferta obejmuje 21 tys. tytułów – przede wszystkim książki i płyty z muzyką a także filmy i gry w cenach o kilkadziesiąt procent niższych niż w regularnych salonach sieci.
Poniedziałek, 21 lutego 2011
Ars Polona S.A., organizator Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie po raz kolejny przedłużył termin zgłoszeń do udziału w tegorocznej edycji imprezy. Rejestracja na 56. Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie (19-22 maja) zakończy się 31 marca.
Poniedziałek, 21 lutego 2011
 „Self-publishing podbija od kilku miesięcy amerykański rynek książek. W samej tylko księgarni Amazon jest już dostępnych ponad 700 tys. e-booków. Podobnie zaczynają działać także polscy autorzy. Opcję self-publishingu oferuje już kilka portali wydawniczych, które w ciągu zaledwie kilku tygodni od startu wydały blisko 200 tytułów.