BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 297
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji. Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości 16-24 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (laureatem za 2016 rok zostało Wydawnictwo Świat Książki).  Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie realizowanej przez wydawcę lub firmy kolporterskie (Ruch, Garmond, Kolporter).
W Numerze
Poniedziałek, 4 kwietnia 2011
PR dla branży wydawniczej
 Od kilku dni na rynku książki oficjalnie działa BookSenso – firma specjalizująca się w świadczeniu usług z zakresu promocji i Public Relations. Jej udziałowcami są Biblioteka Analiz sp. z o.o., Jakub Frołow i Robert Wierzbicki. Spółka powstała na bazie doświadczeń Biura Promocji Biblioteki Analiz oraz przekonania udziałowców BookSenso, że branża wydawnicza w Polsce potrzebuje agencji wyspecjalizowanej w świadczeniu usług z tego zakresu. Na swoim koncie zespół tworzący BookSenso ma akcje o zróżnicowanym zakresie i charakterze …
Poniedziałek, 4 kwietnia 2011
Obsługa w wybranych punktach
Firma Bedeker rozpoczęła współpracę w zakresie merchandising i pośrednictwa sprzedaży z Wydawnictwem Bellona.
Poniedziałek, 4 kwietnia 2011
Zgoda na fuzję i odrzucenie odwołania
 22 marca prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta wyraziła zgodę na przejęcie przez Weltbild Polska kontroli nad spółką Świat Książki. „Po przeprowadzeniu postępowania antymonopolowego prezes Urzędu uznała, że koncentracja nie doprowadzi do istotnego ograniczenia konkurencji. Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce”.
Poniedziałek, 4 kwietnia 2011
Sądowe „nie” dla Porozumienia z Google
13 miesięcy obrad i spotkań ze zwaśnionymi stronami potrzebował Sąd Federalny w Nowym Jorku, aby stwierdzić, iż proponowane zmiany (nazwane Amended Settlement Agreement) do Porozumienia, znanego szerzej jako „Google Book Settlement” są „nie w porządku i nie adekwatne”. W rezultacie sprawa całego projektu Google Books, o którym pisaliśmy wielokrotnie wróciła jak bumerang i ponownie skończyła się sytuacją patową.
Poniedziałek, 4 kwietnia 2011
Rozmowa z Lucjanem Wypychem, współwłaścicielem hurtowni Super Siódemka
Nim porozmawiamy o nowym magazynie, pochwal się wynikami za ubiegły rok. Na koniec roku zanotowaliśmy ponad 100 mln zł przychodu ze sprzedaży książek. To rośniesz bardziej niż rynek. Fakt, rozwijamy się. Chociaż nie zapominaj, że w ostatnim okresie bardzo nam pomogła reforma szkolnictwa. Wszyscyśmy wówczas urośli – i wydawcy i księgarze. Ponadto w sierpniu ubiegłego roku otworzyliśmy biuro handlowe w Gdańsku. Tak się złożyło, że na Pomorzu powstała luka którą wypełniliśmy.
Poniedziałek, 4 kwietnia 2011
Czy czeka nas likwidacyjna miotła?
 W połowie kwietnia 2010 roku do Sądu Rejonowego we Wrocławiu-Fabrycznej wpłynął wniosek o ogłoszenie upadłości firmy Fundusz Beta Sp. z o.o., złożony przez samą spółkę. 30 czerwca sąd ogłosił upadłość firmy dystrybucyjnodetalicznej obejmując w ramach upadłości likwidację jej majątku. W uzasadnieniu wniosku znalazła się informacja, według której dłużnik „zaprzestał płacenia swoich wymagalnych zobowiązań w związku ze spadkiem wartości zamówień i osiąganych marż, a jego majątek nie wystarczał na pokrycie długów”. Z dalszej analizy materiałów sądowych …
Poniedziałek, 4 kwietnia 2011
„Nigdy nie jesteś za młody na dobrą książkę”
Te właśnie słowa z laudacji Suzanne Becker, przewodniczącej jury Deutscher Jugendliteraturpreis będą mottem mojego artykułu. Tradycja Targów Lipskich sięga XVI wieku, to dzięki temu przywilejowi miasto szybko podniosło się z upadku po wojnie trzydziestoletniej. Już w tym okresie pojawia się tam handel książką, do dziś na targach sektor antykwaryczny jest bogaty i licznie odwiedzany.
Poniedziałek, 4 kwietnia 2011
Już wkrótce start serwisu Elibri
 W połowie maja w polskiej Sieci ma pojawić się serwis Elibri.com.pl, który według zamierzeń jego twórców, miałby stać się centrum informacji o publikacjach dostępnych na rynku i głównym dostawcą wydawniczych zapowiedzi. Pomysłodawcą i twórcą serwisu jest Tomasz Meka, prezes zarządu sklepu internetowego Sklep.gildia.pl.
Poniedziałek, 4 kwietnia 2011
Prosto z wokandy
25 marca 2011 roku przed Sądem Rejonowym dla Warszawy Mokotowa zakończyła się ugodą sprawa, którą Barbara L. wytoczyła Piotrowi W., właścicielowi Oficyny Wydawniczej „Vocatio”, o zapłatę części wynagrodzenia z tytułu łączącej strony umowy.
Poniedziałek, 4 kwietnia 2011
Poznańskie Spotkania Targowe 2011
Rocznica urodzin, święto książki, jubileusz spotkań targowych – te trzy nazwy znalazły swoje miejsce na X Poznańskich Spotkaniach Targowych – Książka dla Dzieci i Młodzieży, które w tym roku odbyły się w pierwszych dniach marca, oczywiście w Poznaniu, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Już przy wejściu witał wszystkich sympatyczny, uśmiechnięty Gapiszon, główny bohater komiksu mistrza Bohdana Butenki, który zapraszał do obejrzenia jubileuszowej wystawy autora. Wzruszenie i łzy w oku pojawiały się na twarzach gości, którzy …