BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 281
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji. Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości 16-24 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (laureatem za 2016 rok zostało Wydawnictwo Świat Książki).  Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie realizowanej przez wydawcę lub firmy kolporterskie (Ruch, Garmond, Kolporter).
W Numerze
Wtorek, 24 sierpnia 2010
GKT w oku cyklonu
Okres błędów i wypaczeń GKT w oku cyklonu Główna Księgarnia Techniczna jeszcze w połowie dekady była jedną z czołowych placówek Warszawskiego Domu Książki. Od 2006 roku rozpoczęły się zmiany, które także w odbiorze księgarni przez klientów, wydawały się nieuniknione. Z witryn znikały tytuły prawnicze, ekonomiczne, techniczne i publikacje językowe. Zastępowała je kolorówka – księgarnia traciła dotychczasowy charakter. Jednak dramat GKT rozpoczął się wraz z nastaniem Bookhousecafe i oparciem rozwoju księgarni, ale również całej sieci, na …
Wtorek, 24 sierpnia 2010
PIK kontra Ministerstwo Finansów
Prezentujemy sierpniową korespondencję między Ministerstwem Finansów a przedstawicielami Polskiej Izby Książki, w sprawie wysokości stawki VAT na książki drukowane oraz cyfrowe po 2010 roku.
Wtorek, 24 sierpnia 2010
Rozmowa z Pawłem Pawlakiem – dyrektorem operacyjnym Wydawnictwa Edukacyjnego Res Polona
W jakim miejscu znajduje się obecnie wydawnictwo? W bardzo dobrym… To znaczy? W ostatnich latach mieliśmy dwie reformy programowe, które nastąpiły jedna po drugiej. W wyniku pierwszej, w 2008 roku zmianie uległa m.in. podstawa programowa nauczania w klasach 4-6 szkół podstawowych. Ta ostatnia z kolei rozpoczęła się w roku ubiegłym i objęła pierwsze klasy szkoły podstawowej i gimnazjum. Perspektywy także rysują się dość interesująco, ponieważ w liceum proces ten rozpocznie się w 2012 roku. Zresztą …
Wtorek, 24 sierpnia 2010
 Już za kilka miesięcy czeka nas rewolucja na polskim rynku książki – wieszczy „Rzeczpospolita” (wydanie z 18 sierpnia). Lawinę wywoła Empik.com, który po wakacjach rozpocznie sprzedaż e-booków. Wtedy też zadebiutuje iFormat – pierwsza firma, która na masową skalę zajmuje się produkcją i dystrybucją elektronicznych tytułów. Poza tym w listopadzie dostępny będzie u nas iPad – tablet firmy Apple.
Wtorek, 24 sierpnia 2010
 Według obliczeń koncernu Google liczba książek wydanych w erze nowożytnej wynosi 129 864 880. Gogle zaczęło od zdefiniowania terminu „książka”. Jak się dowiadujemy pracownicy firmy doszli do wniosku, że najlepiej będzie za „książkę” uznać „tom”, dlatego różne edycje tego samego tytułu uznano za odrębne książki.
Wtorek, 24 sierpnia 2010
 „O 40 proc. podrożały w ciągu kilkunastu dni akcje Kompapu. Kosztują najwięcej od dwóch lat” – czytamy w dzienniku giełdy „Parkiet” (wydanie z 19 sierpnia). Z informacji dziennika wynika że, papiery kupować może Krzysztof Moska lub podmiot z nim związany. Sam inwestor zaprzecza tym rewelacjom.
Wtorek, 24 sierpnia 2010
„W odpowiedzi na publicznie ogłoszone w dniu 30 czerwca zaproszenie do negocjacji w sprawie nabycia akcji spółki OZGraf Olsztyńskie Zakłady Graficzne S.A. z siedzibą w Olsztynie do dnia 11 sierpnia złożono trzy odpowiedzi.
Wtorek, 24 sierpnia 2010
 Jak poinformował portal Bankier.pl, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozpoczął analizę wniosku dotyczącego połączenia sklepów Empik.com i Merlin.pl. Jak czytamy, może to potrwać nawet kilka miesięcy.
Wtorek, 24 sierpnia 2010
 Tegoroczne Targi Książki Akademickiej i Naukowej Academia odbędą się pod patronatem najważniejszych władz państwowych i władz miasta st. Warszawy – poinformowali organizatorzy imprezy. Patronat nad Targami potwierdzili już: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Także po raz pierwszy patronat nad Targami Academia objęła Konferencja Rektorów Szkół Wyższych. Dodatkowo, jak co roku, patronat nad Targami sprawują: Polska Izba Książki, Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich oraz Polskie Towarzystwo Wydawców …
Wtorek, 24 sierpnia 2010
Przychody grupy Agora w drugim kwartale wyniosły 281,3 mln zł, przy 297,8 mln zł rok wcześniej. Łącznie w pierwszym półroczu Grupa miała 529,4 mln zł przychodu. Drugi kwartał zakończył się zyskiem netto w wysokości 20,2 mln zł.