BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 255
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji. Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości 16-24 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (laureatem za 2016 rok zostało Wydawnictwo Świat Książki).  Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie realizowanej przez wydawcę lub firmy kolporterskie (Ruch, Garmond, Kolporter).
W Numerze
Poniedziałek, 7 września 2009
UOKiK odpowiedział Instytutowi Książki
„Niezasadny jest podnoszony przez Pana zarzut zawarcia przez Empik i jego dostawców niedozwolonego na gruncie prawa antymonopolowego porozumienia. Należy bowiem przyjąć, że kwestionowany zapis odnosi się do cen sugerowanych, a jego celem jest zabezpieczenie interesów Empiku przed skutkami błędnego naniesienia sugerowanych cen odsprzedaży danego produktu” – napisała 10 sierpnia w liście do Grzegorza Gaudena, szefa Instytutu Książki, Monika Bychowska, dyrektor departamentu ochrony konkurencji w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Cytowany list jest odpowiedzią na zawiadomienie …
Poniedziałek, 7 września 2009
Jeszcze daleka droga
4 września minął termin, w którym wydawcy mogli zgłosić swoją wolę odstąpienia od ugody z Google. Nie znaczy to jednak wcale, że po tej dacie postanowienia ugody (pisaliśmy na jej temat szczegółowo kilkakrotnie w Bibliotece Analiz) wchodzą w życie. Najpierw sąd musi wydać orzeczenie zatwierdzające, potem jest jeszcze czas na apelację. – Biorąc pod uwagę liczbę zastrzeżeń związanych z ugodą, jest mało prawdopodobne, by orzeczenie sądu zapadło w tym roku – mówił 2 września podczas …
Poniedziałek, 7 września 2009
Lepiej nie dawać argumentu do ręki
Biuro Polskiej Izby Książki rozesłało do członków tej organizacji pismo Piotra Marciszuka, prezesa PIK dotyczące ugody z Google. Jego treść publikujemy poniżej:Dotychczas informowaliśmy państwa o ugodzie z Google, nie zalecając żadnych konkretnych kroków, tym bardziej, że chodzi o decyzje biznesowe. Wiem jednak, że wielu wydawców ma problem, jak się zachować w związku ze zbliżającym się terminem 4 września, dlatego chciałbym nie tyle doradzić państwu, jak się zachować, ale powiedzieć, jak ja sam jako wydawca się …
Poniedziałek, 7 września 2009
Temat ugody amerykańskich wydawców z Google od wielu miesięcy budzi wiele emocji, najczęściej negatywnych, często zresztą podsycanych przez europejskie organizacje branżowe (np. wielokrotnie negatywnie na ten temat wypowiadał się Piotr Marciszuk, prezes Polskiej Izby Książki). Moim zdaniem Google same są sobie winne, że Europa zareagowała tak, jak zareagowała. Buta i arogancja amerykańskiej spółki istotnie są irytujące. Sam projekt Google Book Search i warunki ugody wcale jednak nie są dla wydawców niekorzystne. Przeciwnie, uważam, że dla …
Poniedziałek, 7 września 2009
Rozmowa z Pawłem Pakułą – dyrektorem handlowym w firmie Traffic Club
Przez ostatnie trzy lata byłeś szefem działu książki w Empiku. Od czerwca pracujesz w konkurencyjnej firmie Traffic Club. Jaki jest zakres twoich obowiązków?Mocny początek… [śmiech] W dokumentach kadrowych mam wpisane, że jestem dyrektorem handlowym, ale faktyczny zakres kompetencji bardziej odpowiada dyrektorowi zarządzającemu. Odpowiadam za wszystkie sprawy z wyłączeniem administracji budynku czy kadr. Przykładowo: działanie systemu IT i strony internetowej firmy także znajdują się pod moją pieczą. Od 1 września odpowiadam także za płatności do dostawców. …
Poniedziałek, 7 września 2009
PIK apeluje do ministra kultury
2 września Piotr Marciszuk, prezes PIK, wystosował pismo do ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego w sprawie wprowadzenia zmian w prawie autorskim „które w wielu punktach wciąż nie jest dostosowane do prawodawstwa europejskiego i działa na niekorzyść posiadaczy praw autorskich w Polsce” – czytamy.
Poniedziałek, 7 września 2009
Przychody wyższe o 12 proc.
Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne opublikowały wyniki pierwszego półrocza. W ujęciu jednostkowym przychody WSiP ze sprzedaży wyniosły 67,41 mln zł i były wyższe o 12 proc. niż w tym okresie 2008 roku. Z informacji opublikowanych przez spółkę wynika, że wzrost wygenerowała sprzedaż publikacji do nauczania początkowego oraz w gimnazjum. Wpływ miała na nie także transakcja z jednym z wydawców prasowych. Ponadto WSiP prowadziły sprzedaż książek kupowanych od spółki zależnej Book House. Dzięki temu przychody ze sprzedaży …
Poniedziałek, 7 września 2009
Ponad 42 mln ze sprzedaży
Po raz pierwszy publikujemy w Bibliotece Analiz dane dotyczące Wydawnictwa Olesiejuk, powołanego w 2002 roku przez braci Jacka i Krzysztofa. Pod względem wielkości sprzedaży oficyna przegoniła w 2008 roku Znak z przychodem w wysokości 42,2 mln zł (wzrost przychodu o 25 proc.). Wydawnictwo jest absolutnym liderem pod względem liczby publikowanych tytułów, wyprzedzając nawet WSiP. W 2008 roku ukazały się aż 1072 tytuły, w tym 813 pierwszych wydań.Łączny wydrukowany nakład to 8,37 mln egz., sprzedano 7,64 …
Poniedziałek, 7 września 2009
Redaktorowi Nowakowi w odpowiedzi
Szanowny Panie Redaktorze, Z pewnym opóźnieniem przeczytałem napisany z wielką pasją artykuł redaktora Nowaka o błyskotliwym tytule „W porywach owczego pędu” (Biblioteka Analiz nr 15/2009). Pasja przerodziła się niestety w próbę przejechania walcem z dużym obciążeniem wszystkich mających inny od piszącego pogląd na temat rynku książki. Wyłapałem tylko kilka miłych, nieco polemicznych słów, jak: „bełkot”, „nonsens”, „bajki”, „mity”, „kołchoz”, „akty frustracji i autokastracji”. Wszystkie te sformułowania dotyczą głównie księgarzy, którzy odważyli się zaproponować projekt ustawy …
Poniedziałek, 7 września 2009
Felieton
Szczerze ubolewam, że nie znałem wcześniej słów dyrektora BN Tomasza Makowskiego, które cytuje Piotr Dobrołęcki w ciekawym artykule „Egzemplarz; obowiązkowy?” (BA 254). Dyrektor powiada mianowicie, że: „my – bibliotekarze – musimy się zastanowić, czy więcej tracimy czy zyskujemy […] gdyż […] e. o. nie jest egzemplarzem darmowym. Książki te muszą być przechowywane, konserwowane, musimy o nie dbać, budować nowe magazyny, zatrudniać kolejnych magazynierów”. Domniemywam, że w kolejnym wystąpieniu dyrektor Makowski zgłosi racjonalizatorski wniosek, w którym …