BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 300
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji. Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości 16-24 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (laureatem za 2016 rok zostało Wydawnictwo Świat Książki). Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie realizowanej przez wydawcę lub firmy kolporterskie (Ruch, Garmond, Kolporter).
W Numerze
Wtorek, 17 maja 2011
Jubileusz „Biblioteki Analiz”
Premierowy numer dwutygodnika ukazał się z datą 10 stycznia 2000 roku. Dziś, po 300 numerach i ponad 11 latach wracamy do tego, co działo się na jego łamach, chcąc prześledzić jak na przestrzeni tego czasu zmienił się polski rynek książki. W tej wędrówce moglibyśmy w zasadzie nie wychodzić poza pierwszą stronę tamtego wydania Biblioteki Analiz. W zagajeniu redakcyjnym prezentującym cele i zadania, jakie stawiano wówczas przed periodykiem, znalazły się podpisy członków Rady Redakcyjnej. Obok, nadal …
Wtorek, 17 maja 2011
Po Walnym Zgromadzeniu PIK
Jaki był cel tegorocznego Walnego Zgromadzenia członków Polskiej Izby Książki, które odbyło się w piątek 13 maja? W agendzie spotkania, obok przyjęcia rocznego sprawozdania rady i realizacji budżetu za rok 2010, znalazły się zapowiadane od poprzedniego spotkania członków PIK, jakie odbyło się w listopadzie na Targach w Krakowie, plany zmian w statucie i organizacji pracy Izby oraz podwyższenie wysokości składek czyli reformy, które pozwoliłyby rozpocząć wprowadzanie zmian niezbędnie Izbie potrzebnych.
Wtorek, 17 maja 2011
Kolejny rok w PIK
Minął właśnie rok od ostatnich wyborów prezesa i nowej Rady PIK. Problemy, które były pilne i aktualne wówczas – pozostały takimi i dziś, a doszedł jeszcze podatek VAT na książki i spory dotyczące umów konsygnacyjnych z dystrybutorami. Ani jednej z ważnych spraw nie udało się przez ten rok załatwić.
Wtorek, 17 maja 2011
Rozmowa z Igą Rembiszewską – dyrektorem sprzedaży i marketingu działu książek w wydawnictwie G+J Polska
Wcześniej pracowałaś w Harlequinie. Jak znalazłaś się w G+J?Z Harlequina, gdzie odpowiadałam za sprzedaż i marketing, w styczniu 2009 roku odeszłam, by podjąć pracę w niewielkim wydawnictwie prasy parentingowej. I miałam tam sukcesy. Latem 2009 roku skontaktowała się ze mną Agata Materkowska, wydawca z G+J Polska, i zaprosiła na spotkanie. Po kilku rozmowach zostałam poproszona o napisanie strategii dla istniejącego działu książek na kilka najbliższych lat. Do domu przywieziono mi wszystkie tytuły, jakie wydawnictwo opublikowało …
Wtorek, 17 maja 2011
Ranking wydawnictw 2010
W 2010 roku przychody wydawców książek osiągnęły poziom 2,94 mld zł i były o blisko 3 proc. wyższe niż w rekordowym 2009 (2,86 mld).
Wtorek, 17 maja 2011
Nie od dziś wiadomo, że najcenniejsza w biznesie jest wiedza, bo wiedza daje władzę, a Biblioteka Analiz również nie od dziś ułatwia „ludziom z branży” trzymanie ręki na pulsie. Rankingi, nagrody, nominacje, przejęcia, procesy, sukcesy i porażki tych wielkich i tych małych zebrane w przejrzystą całość stanowią z pewnością zaletę pisma. Dla tych, którzy szukają konkretów, znajdzie się tam zawsze spora dawka informacji ze świata książki. ci, którym zależy, by nie zostawać w tyle za …
Wtorek, 17 maja 2011
Biblioteka Analiz to niewątpliwie podstawowe źródło wiedzy branży wydawniczej. Od chwili przejścia do formy elektronicznej lepiej zabezpieczone przed kopiowaniem, ale czy bardziej „przyjazne” dla czytelnika, tego nie jestem pewna.
Wtorek, 17 maja 2011
Największą zaletą Biblioteki Analiz jest to, że jest solidnym pismem branżowym o dużym ładunku informacji (i że informacje te zbiera w sposób systematyczny rok po roku). Przede wszystkim jednak jest forum wymiany poglądów dla całego środowiska.
Wtorek, 17 maja 2011
Biblioteka Analiz jest bardzo potrzebna branży wydawniczej. To pismo, dzięki któremu wydawcy mogą się konsolidować wokół pewnych zagadnień – miejsce wymiany ich poglądów. Jest to też miejsce, w którym można natknąć się na informacje zupełnie niedostępne nigdzie indziej.
Wtorek, 17 maja 2011
300. numer? Hmm, starzejecie się szybciej, niż można by było pomyśleć. A jest o czym myśleć. Te 300, no… 299 numerów, to przecież setki felietonów, analiz rynkowych nie wspominając już o niezliczonej ilości newsów. Przez te wszystkie lata człowiek przyzwyczaił się do Waszego dwutygodnika.