BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 262
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji. Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości 16-24 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (laureatem za 2016 rok zostało Wydawnictwo Świat Książki).  Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie realizowanej przez wydawcę lub firmy kolporterskie (Ruch, Garmond, Kolporter).
W Numerze
Poniedziałek, 14 grudnia 2009
Plik czy papier?
Począwszy od tego numeru Biblioteki Analiz wprowadzamy pilotażowo sprzedaż zabezpieczonych plików dla prenumeratorów, którzy wykupili wersję elektroniczną (prenumeratorzy otrzymają wraz z numerem instrukcję jak ściągnąć i otworzyć plik). Zabezpieczenie DRM firmy Adobe przygotowaliśmy wspólnie ze sklepem Virtualo, wspólnie też zaoferujemy państwu wszystkie publikacje książkowe Biblioteki Analiz w formacie cyfrowym, w tym „Rynek książki w Polsce 2009”. Na stronach naszego serwisu Rynek-Ksiazki.pl pojawią się także ebooki i audiobooki w formacie MP3 innych wydawców, które wprowadzamy wspólnie …
Poniedziałek, 14 grudnia 2009
Liczymy na e-czytnik za złotówkę
Przez cały listopad na stronach Rynek-Ksiazki.pl prowadziliśmy sondaż, zadając pytanie: „Podczas 13. Targów Książki w Krakowie zaprezentowano bogatą ofertę e-czytników. Czy i jak szybko podbiją one polski rynek?”.
Poniedziałek, 14 grudnia 2009
800 tytułów na początek
10 grudnia do sprzedaży trafił pierwszy polski czytnik e-booków – eClicto. Dystrybucją czytnika wraz z autorskim oprogramowaniem Manager eClicto, zajmuje się firma Kolporter. – Początkowo produkt będzie dostępny w sprzedaży on-line i kilku testowych salonach multimedialnych – zapowiedział Tomasz Ziąbka, wiceprezes spółki Kolporter Info, która odpowiada za projekt.
Poniedziałek, 14 grudnia 2009
Recenzja czytnika Kindle 2 z pierwszej ręki
Kindle 2 kupiłem trzy tygodnie temu. Z jednej strony decydowało poczucie obowiązku, jako osoby prowadzącej sklep internetowy z e-bookami, z drugiej rolę odgrywała zwykła ciekawość. Ciekawość tym silniejsza, iż biznes całej mojej rodziny opiera się na dobrym starym druku offsetowym (prowadzimy sporą drukarnię offsetową pod Warszawą).O czytniku Kindle słyszałem już wcześniej, choćby z wielu artykułów prasowych, z radia, z telewizji. Podobnie jednak, jak dziennikarze na co dzień opisujący e-papier nigdy nie miałem go w ręku. …
Poniedziałek, 14 grudnia 2009
Rozmowa z Aleksandrą Wołoszczuk, kierownikiem sprzedaży i promocji publikacji elektronicznych PWN, koordynatorką projektu ibuk.pl
ibuk.pl to coś w rodzaju wirtualnej wypożyczalni książek. Dlaczego zdecydowaliście się państwo na tak nietypową formę udostępniania książek w plikach – zamiast sprzedaży, rodzaj biblioteki? Wydawca na ogół sprzedaje, a nie pożycza… Było to podyktowane przede wszystkim rodzajem oferty PWN i wydawców zaproszonych do udziału w projekcie. Zanim ibuk wystartował, dokonaliśmy analizy różnych form udostępniania i zabezpieczania treści cyfrowych przez wydawców zagranicznych. Interesowały nas głównie publikacje naukowe – książki i czasopisma. Model wypożyczania w przypadku …
Poniedziałek, 14 grudnia 2009
Podsumowanie sezonu podręcznikowego 2009
Przygotowania do tegorocznego sezonu podręcznikowego trwały właściwie od wczesnej wiosny 2008 roku, kiedy ministerstwo edukacji narodowej zaprezentowało pierwszą wersję nowej podstawy programowej nauczania ogólnego. Dla wszystkich wydawnictw edukacyjnych było to ogromne wyzwanie, związane z poważnymi inwestycjami w nową ofertę i jej promocję. Sukces sprzedażowy w jego trakcie mógł zapewnić firmom pewien komfort funkcjonowania na kilka następnych lat.Wiele firm skorzystało z tej szansy powiększenia swojego udziału w poszczególnych segmentach rynku podręcznikowego, niektóre straciły zajmowaną dotąd pozycję, …
Poniedziałek, 14 grudnia 2009
Salon "Polityki" o "nowym" prawie autorskim
1 grudnia w ramach Salonu „Polityki” odbyła się dyskusja pod prowokacyjnym tytułem „Czy nasze dzieci są przestępcami?”, która towarzyszyła wydanej niedawno nakładem Wydawnictw Akademickich i Profesjonalnych książce „Remiks. Aby sztuka i biznes rozkwitały w hybrydowej gospodarce” autorstwa Lawrence’a Lessiga. W debacie udział wzięli: prof. Wiesław Godzic (Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej – współorganizator, razem z WAiP, imprezy), dr Ewa Wójtowicz (ASP w Poznaniu), dr Alek Tarkowski (Creative Commons Polska/ICM UW) i Łukasz Gołębiewski (Biblioteka Analiz). W …
Poniedziałek, 14 grudnia 2009
Problem współczesnych bestsellerów
W Bibliotece Analiz pisałem już o bestsellerach i rekordach sprzedaży jakie swoimi książkami Dan Brown oraz Joanne K. Rowling kosili konkurencję. Sprzedaż książek tych autorów to niespotykane dotąd ewenementy na skalę światową, ale zrozumiałe jeśli weźmiemy pod uwagę profesjonalny public relation jaki za tym stoi oraz całą machinę marketingową wspomagającą sprzedaż.
Poniedziałek, 14 grudnia 2009
Felieton
Kopenhaski szczyt klimatyczny budzi emocje. Jest globalne ocieplenie czy go nie ma? Ile jest dwutlenku węgla: za dużo, za mało czy w sam raz? O dziurze ozonowej trochę ciszej, ale dramatyczne pytanie ciągle wisi w stratosferze: jest dziura czy jej nie ma? Oczywiście pamiętać też należy o kwestii zasadniczej: kto mianowicie za tym wszystkim stoi i komu to służy? To pytanie towarzyszy zresztą wszystkim globalistycznym zjazdom i tym podobnym imprezom. Odpowiedź na ogół jest taka …