BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 378
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji. Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości 16-24 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (laureatem za 2016 rok zostało Wydawnictwo Świat Książki).  Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie realizowanej przez wydawcę lub firmy kolporterskie (Ruch, Garmond, Kolporter).
W Numerze
Poniedziałek, 31 marca 2014
Branża straciła wizjonera
21 marca zmarł Andrzej Kuryłowicz, twórca i właściciel Wydawnictwa Albatros A. Kuryłowicz. Dla znacznej części praktyków polskiego rynku książki był niekwestionowanym autorytetem w kwestiach wydawniczych, wzorem kompletnego zawodowca, niestrudzonego kreatora oferty wydawnictwa Albatros. Uznawany za perfekcjonistę, mistrza w budowaniu oferty wydawniczej. Był wielką indywidualnością wśród wydawców, osobą barwną i bezkompromisową, o wyjątkowej umiejętności wyszukiwania i tworzenia bestsellerów. 
Poniedziałek, 31 marca 2014
Poniedziałek, 31 marca 2014
W obronie niezależnych księgarni i handlu internetowego
W poniedziałek 17 marca w Warszawie odbyła się konferencja zatytułowana „Co państwa muszą robić, by wspierać czytelnictwo i rynek wydawniczy? Francja, Niemcy, Polska: o pozytywnych skutkach regulacji rynku książki oraz o dążeniach do ich wprowadzenia w Polsce”. Brali w niej udział kompetentni przedstawiciele francuskiego i niemieckiego środowiska książki oraz liczne grono polskich wydawców i księgarzy. Uczestnicy spotkania prezentowali logiczną argumentację wspierającą projekt Ustawy o jednolitej cenie książki, jaki został przygotowany przez Polską Izbę Książki i …
Poniedziałek, 31 marca 2014
Rozmowa z Włodzimierzem Albinem, Barbarą Jóźwiak i Grzegorzem Majerowiczem, członkami prezydium Rady Polskiej Izby Książki
W ostatnim czasie Polska Izba Książki realizując różnorodne projekty musiała dowodzić, że jest organizacją reprezentatywną dla polskiego rynku książki, nawet wobec władz rządowych. Statystyki Biblioteki Narodowej mówią o liczbie ponad 30 tys. działających w Polsce wydawców. Tymczasem w Izbie zrzeszonych jest łącznie nieco ponad 150 firm. Jak zatem uzasadnić tezę o reprezentatywności PIK? Włodzimierz Albin: Po pierwsze wiemy, że w Polsce nie ma 30 tys. wydawców, bo rzeczywistych firm wydawniczych, czyli takich które wydają przynajmniej kilka książek …
Poniedziałek, 31 marca 2014
Poniedziałek, 31 marca 2014
Poniedziałek, 31 marca 2014
Poniedziałek, 31 marca 2014
Poniedziałek, 31 marca 2014
Z okazji jubileuszu ćwierćwiecza wolnych wyborów w Polsce, radiowa Dwójka ogłosiła plebiscyt, w którym słuchacze wybiorą 25 najważniejszych polskich książek wydanych w latach 1989-2014. Konkurs zyskał specjalne wyróżnienie – „Patronat […]
Poniedziałek, 31 marca 2014