BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 445
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji. Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości 16-24 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (laureatem za 2016 rok zostało Wydawnictwo Świat Książki).  Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie realizowanej przez wydawcę lub firmy kolporterskie (Ruch, Garmond, Kolporter).
W Numerze
Czwartek, 13 października 2016
Statystyki 2015 roku
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w omawianym okresie liczba bibliotek i punktów biblioteczno-informacyjnych zmalała o 102 placówki i wyniosła 9710.Na blogu Lustro Biblioteki kwestię tę szczegółowo omawia Barbara Maria Morawiec.Sieć bibliotek w Polsce prezentowała się w ubiegłym roku w następujący sposób:
Czwartek, 13 października 2016
Rozmowa z Ewą Schmidt-Belcarz, prezesem zarządu Empik S.A.
Książka pozostaje dla Empiku najważniejsza?Książka stanowi część DNA Empiku - tak było i na pewno się to nie zmieni. Jest odpowiedzialna za ok. 45 proc. naszej sprzedaży, a jej ekspozycja w salonach zajmuje zawsze niemal połowę powierzchni. Empik jest kojarzony z książką, bo według mnie jest księgarnią. Mimo, że w ostatnich latach firma koncentrowała się na promowaniu pozawydawniczych kategorii produktowych, m.in. w obszarze prezentacji oferty w salonach, to tak naprawdę książka zawsze była podstawą działalności …
Czwartek, 13 października 2016
Rozmowa z Markiem Jakimowiczem, członkiem zarządu Pearson Central Europe Sp. z o.o.
Jak się czuje największa firma wydawnicza na świecie?W mojej ocenie bardzo dobrze. Myślę, że poszukując odpowiedzi na to pytanie, każdy może przenalizować komunikaty prasowe koncernu dotyczące zmian, jakie wprowadzamy w naszej strategii biznesowej. Zmian, które pozwalają nam sprostać wymaganiom rynku edukacji i zabezpieczyć odpowiedni poziom zwrotu z inwestycji naszym akcjonariuszom. Dodatkowo ostatnie lata to oczywiście ciągłe poszukiwanie nowych obszarów dla r ozwoju w skali globalnej. Warto z aznaczyć, iż część wydawnicza nie stanowi dominującej części …
Czwartek, 13 października 2016
Fundacja Wisławy Szymborskiej rozpoczęła nabór tomów poetyckich do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej 2017. Do konkursu o tę Nagrodę przyjmowane są publikacje napisane po polsku lub przetłumaczone na język polski (także zmarłych autorów) wydane w 2016 roku.
Czwartek, 13 października 2016
Nową książkę o bohaterze, stworzonym przez brytyjską pisarkę J.K. Rowling, będzie można kupić również w wybranych salonikach prasowych Kolportera na terenie całej Polski. Premiera książki "Harry Potter i przeklęte dziecko" odbędzie się w sobotę, 22 października, a sprzedaż książki oficjalnie wystartuje w nocy z 21 na 22 października.
Czwartek, 13 października 2016
Literaci: Teresa Ferenc, Zbigniew Jankowski i Zbigniew Zielonka otrzymali 1 października br. w Gdańsku medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" z rąk Sekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosława Sellina.
Czwartek, 13 października 2016
"Grupa Goodman, globalny ekspert w dziedzinie budowy i zarządzania nieruchomościami logistycznymi, kontynuuje wieloletnią współpracę z firmą Amazon, dla której dostarczy 137 tys. mkw. powierzchni w dwóch obiektach logistycznych w regionie Hauts-de-France" - czytamy w komunikacie nadesłanym przez firmę Amazon.Od 2006 roku firma Goodman wybudowała dla Amazona już ponad 1 mln mkw. powierzchni logistycznej w Europie, a w ramach nowego projektu wybuduje centrum logistyczne o powierzchni 107 tys. mkw. w Amiens i wynajmie 30 tys. mkw. …
Czwartek, 13 października 2016
Instytut Książki pracuje obecnie nad opracowaniem kolejnej edycji rankingu polskich bibliotek. Liderzy Rankingu Bibliotek odbiorą dyplomy pod koniec listopada na uroczystej gali w Warszawie, a wyniki rankingu zostaną opublikowane w specjalnym dodatku do dziennika "Rzeczpospolita".
Czwartek, 13 października 2016
W marcu 2017 roku Polska wystąpi w roli Market Focus Country na Międzynarodowych Targach Książki w Londynie. The London Book Fair to najważniejsze wiosenne targi dla branży wydawniczej - to tu spotykają się agenci literaccy z całego świat, tu zapadają decyzje o tym, co na rynku książki ukaże się w najbliższych miesiącach.
Czwartek, 13 października 2016
Jury Konkursu "Książka Historyczna Roku" o nagrodę im. Oskara Haleckiego wybrało 20 książek, które zakwalifikowano do III etapu. Konkurs organizowany jest po raz dziewiąty przez Telewizję Polską, Polskie Radio, Instytut Pamięci Narodowej oraz Narodowe Centrum Kultury.Jest to kolejna edycja z tak dużą liczbą zgłoszonych publikacji ? 101 książek, które nadesłały wydawnictwa i rektorzy szkół wyższych. Od 1 do 31 października czytelnicy mogą głosować na wybrane tytuły za pośrednictwem strony www.ksiazkahistorycznaroku.pl.