BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 166
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji. Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości 16-24 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (laureatem za 2016 rok zostało Wydawnictwo Świat Książki).  Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie realizowanej przez wydawcę lub firmy kolporterskie (Ruch, Garmond, Kolporter).
W Numerze
Poniedziałek, 24 kwietnia 2006
Jak poinformował serwis Press.pl, tygodnik „Przekrój” (Edipresse) rozpoczął dołączanie książek i filmów historycznych. „Raz w miesiącu nakład pisma jest dzielony. Część można kupić z książką historyczną, którą uzupełnia film dokumentalny o podobnej tematyce” – czytamy.
Poniedziałek, 24 kwietnia 2006
Nagroda IBBY-Asahi Reading Promotion Award, przyznawana przez IBBY, a sponsorowana przez japoński koncern prasowy Asahi Shimbun, honoruje projekty prowadzone przez grupy lub instytucje, mające wkład w promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Do tej pory przyznawana corocznie, jednak od tego roku trafia raz na dwa lata do dwóch projektów jednocześnie, a wręczana jest podczas odbywającego się co dwa lata Kongresu IBBY. Jury miało w tym roku ogromne problemy z wyborem zwycięzców spośród jedenastu nominowanych, gdyż …
Poniedziałek, 24 kwietnia 2006
„Kod” skazany jest na nieustanną promocję. Zaledwie kilka dni po wygranej sprawie o plagiat, Dan Brown znów został oskarżony, tym razem za to, że w swojej książce nielegalnie umieścił tezy pewnego rosyjskiego historyka sztuki.
Poniedziałek, 24 kwietnia 2006
7 kwietnia londyński sąd orzekł, że Dan Brown nie złamał praw autorskich, zaś „Kod Leonarda da Vinci” nie jest plagiatem. Proces wytoczyli dwaj naukowcy: amerykański psycholog Richard Leigh i urodzony w Nowej Zelandii historyk Michael Baigent. Oskarżyli oni Browna o wykorzystanie bez ich zgody fragmentów wydanej w 1982 roku książki „Święty Graal. Święta krew”.
Poniedziałek, 24 kwietnia 2006
Cezary Banasiński, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, pisze na łamach „Gazety Wyborczej” z 12 kwietnia, że „rząd nie powinien ingerować w rynek podręczników ani regulować ich cen. Przyniosłoby to bowiem więcej szkód niż pożytku”. W kontekście niedawnych sporów między przedstawicielami Ministerstwa Edukacji i wydawców edukacyjnych, autor artykułu zastanawia się, co tak naprawdę może zrobić rząd, aby ceny książek szkolnych realnie się obniżyły.
Poniedziałek, 24 kwietnia 2006
Tytuł Krakowskiej Książki Miesiąca otrzymała w kwietniu publikacja „Wygnani z raju” Marka Skwarnickiego. Album opatrzony fotografiami Adama Bujaka opublikował Biały Kruk.
Poniedziałek, 24 kwietnia 2006
Portal bankier.pl poinformował o „największym konkursie tego lata”. Każdy, kto wybierze wakacyjny wyjazd z oferty Easygo.pl, ma szansę wygrać toyotę aygo. Wystarczy w dowolnym wakacyjnym miejscu zrobić zdjęcie modelowi toyoty i wysłać je na konkursowy adres e-mail.
Poniedziałek, 24 kwietnia 2006
24 kwietnia minął rok od rozpoczęcia emisji TVP Kultura, pierwszego kanału tematycznego telewizji publicznej. Z tej okazji opublikowano materiał, w którym nieco miejsca poświęcono sprawom literatury. Widzowie kanału z pewnością potwierdzą, że główne jego tematy związane są z innymi dziedzinami – dominują sprawy muzyki, filmu i teatru.
Poniedziałek, 24 kwietnia 2006
20 kwietnia z udziałem palestry szczecińskiej, pracowników naukowych US oraz autorów wydawnictwa C.H. Beck odbyło się otwarcie dwóch księgarni patronackich w Szczecinie.
Poniedziałek, 24 kwietnia 2006
„Gazeta Prawna” napisała 21 kwietnia o skutkach wejścia Amazona do Polski. Według niej pojawienie się silnego konkurenta to początek wojny pomiędzy sprzedawcami książki, muzyki i filmów.