BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 249
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji. Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości 16-24 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (laureatem za 2016 rok zostało Wydawnictwo Świat Książki). Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie realizowanej przez wydawcę lub firmy kolporterskie (Ruch, Garmond, Kolporter).
W Numerze
Poniedziałek, 15 czerwca 2009
Ars Polona, PKiN i przyszłość MTK
54. MTK, niczym film, do którego rękę przyłożył Hitchcock, rozpoczęły się od mocnego akcentu. Na poprzedzającej je konferencji prasowej Grzegorz Guzowski, prezes Ars Polony, zapowiedział, że być może jest to ostatnia edycja organizowana w Pałacu Kultury. Jego zarząd podniósł bowiem w tym roku ceny wynajmu powierzchni aż o ponad 50 proc. porównując do ubiegłorocznych i o ponad 150 proc. odnosząc je do cen z 2007 roku. Za Ars Poloną ujęli się kilka dni później członkowie …
Poniedziałek, 15 czerwca 2009
Kryzys w sieci
Koniec 2008, a w większym wymiarze pierwsze półrocze 2009 roku przyniosły problemy, o których branża wolałaby jak najszybciej zapomnieć. Po kilku latach względnie terminowego obiegu gotówki pomiędzy dystrybutorem a wydawcą, terminy płatności zaczęły się wydłużać. Niepokojące zjawisko zatorów i liczonych w dziesiątki dni opóźnień nastąpiło pomimo często bardzo wysokich kapitałów i rezerw finansowych w firmach dystrybucyjnych, które nie powinny mieć problemów z płynnością. Sprawcą opóźnień nie jest jednak pośrednik hurtowy lecz detalista, a w szczególności …
Poniedziałek, 15 czerwca 2009
Merlin – dla ciała i ducha
15 kwietnia na łamach „Pulsu Biznesu” pojawił się artykuł pod wielce mówiącym tytułem „Merlin – druga strona medalu”. Kamil Kosiński pisał w nim m.in. „Ta firma to symbol polskiego ecommerce. Sukces ma jednak wymiar wyłącznie marketingowy. Finanse kuleją niemal nieprzerwanie. (…) Na początku 2006 roku było jeszcze dobrze. Do 27 marca e-sklep wypracował 192,6 tys. zł czystego zysku. Potem nastąpiło załamanie. Kolejne dziewięć miesięcy przyniosło 6,9 mln zł straty. W 2007 roku – prawie 3 …
Poniedziałek, 15 czerwca 2009
Rozmowa z Jackiem Kobylińskim – dyrektorem zarządzającym Müller Martini Polska
Rynek poligraficzny zdaje się na coś wyczekiwać…Tak, wszyscy się „przyczaili” wyczekując, co stanie się dalej. Najpierw czekaliśmy na przełom w lutym, potem w marcu, teraz słychać o lipcu, a tu statystyki spłatały figla i jasno mówi się o wzroście rynku wydawniczego. Oczywiście są zjawiska odczuwalne, np. ograniczenie dostępu do kredytów, usług finansowych. Niedawno jeszcze kredyt załatwiało się „na telefon”, a teraz trwa to miesiącami. Dodatkowo banki żądają absurdalnych wręcz gwarancji i zabezpieczeń. Ponoć jest to …
Poniedziałek, 15 czerwca 2009
Przedstawiciel handlowy w branży wydawniczej – cz. 2
W pierwszej części artykułu, w 247. numerze Biblioteki Analiz, opisałem rolę przedstawiciela handlowego w branży książkowej w kontekście funkcji komunikacyjnej między wydawcą, dystrybutorem a księgarnią. Dziś zajmę się bardziej warsztatowym opisem stanowiska uwzględniając specyfikę handlu produktem, jakim jest książka. Motywacja – klucz do sukcesu Przedstawiciel handlowy to najbardziej wysunięta w teren jednostka pracy każdego wydawcy. Co za tym idzie, niezwykle istotny staje się fakt umiejętnego zarządzania tym zasobem ludzkim, ponieważ najtrudniejszym elementem pracy, jednocześnie mającym …
Poniedziałek, 15 czerwca 2009
Wydawnictwa uczelniane – zarys problematyki
Na początku kwietnia redakcja Biblioteki Analiz zwróciła się do wydawnictw uczelnianych w całej Polsce z prośbą o wypełnienie ankiety, która miała posłużyć do powstania raportu o sytuacji tych wydawnictw. Ponieważ liczba tytułów naukowych i akademickich stanowi znaczącą część polskiego rynku książki, a drukowane są one w dużej mierze przez oficyny szkół wyższych, zakładano, że taki raport miałby znaczenie dla określenia miejsca i roli tych podmiotów. W publikacji „Rynek książki w Polsce 2008” Łukasza Gołębiewskiego i …
Poniedziałek, 15 czerwca 2009
Po Walnym Zgromadzeniu FEP w Sofii
Piotr Marciszuk, prezes Polskiej Izby Książki, rozesłał do wydawców informację dotyczącą Walnego Zgromadzenia w Sofii w dniach 21-23 maja. Poniżej publikujemy jego treść, jak również stanowisko wydawców skandynawskich ze Szwecji, Norwegii, Danii, Islandii i Finlandii w sprawie umowy z Google, pozostając w niepokojącym nas przeświadczeniu, że problem ten wciąż nie jest wystarczająco obecny w świadomości naszych wydawców i innych właścicieli praw autorskich. Czytajmy zatem i… podejmujmy odpowiedzialne decyzje! (RED) Szanowni Państwo, w dniach 21-23 maja …
Poniedziałek, 15 czerwca 2009
Z redakcyjnej poczty Biblioteki Analiz
Dobry wieczór!Ma Pan pojemną szufladę??? Przesyłam kolejny tekst. Szczerze mówiąc, nie jestem z formy zadowolony, ale już nie mam siły nad nim siedzieć. Historia prawdziwa, teksty e-maili autentyczne (z zachowaniem pisowni). Miłego wieczoru!ANDRZEJ WOJCIECHOWSKIUmówiłem się z Wydawcą w kawiarni. Z daleka zobaczyłem jak siedzi zamyślony nad filiżanką latte. Zamówiłem cappucino i widząc skwaszoną minę rozmówcy, spytałem: – Co się stało? – Szkoda gadać… – machnął ręką. Po czym dodał: – A może jednak warto?Czy warto? …
Poniedziałek, 15 czerwca 2009
Felieton
Piątek, 5 czerwca 2009 roku, godz. 18.20, scena legendarnego Starego Teatru w Krakowie. Dyrektor Instytutu Książki Grzegorz Gauden zwraca się z prośbą do obecnych na widowni: „Bardzo proszę naszych gości II Kongresu Tłumaczy Literatury Polskiej o powstanie. Zobaczmy, ilu was jest”. Wstaje prawie cała sala! Ponad dwustu ambasadorów Polski, z 56 (sic!) krajów świata, wstaje w poczuciu, że rozpoczyna się wieczór im tylko poświęcony. Wieczór dla nich szczególny, wszak to jedyna taka chwila, kiedy spotykają …