BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 268
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji. Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości 16-24 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (laureatem za 2016 rok zostało Wydawnictwo Świat Książki).  Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie realizowanej przez wydawcę lub firmy kolporterskie (Ruch, Garmond, Kolporter).
W Numerze
środa, 24 lutego 2010
Nabywcy audiobooków 2009 – raport
W czerwcu 2009 roku firma NetPress Digital we współpracy z serwisami internetowymi specjalizującymi się w sprzedaży audiobooków – Nexto.pl, Audiobook.pl, Dosluchania.pl i Zlotemysli. pl – zbadały preferencje swoich klientów pod kątem znajomości i preferencji książek audio. Było to największe z przeprowadzonych dotychczas badań dotyczących książek mówionych, łącznie odpowiedziało 4436 respondentów. Ankieta składająca się z 22 pytań została przygotowana przez Bartłomieja Roszkowskiego oraz Piotra Gołębiowskiego z NetPress Digital, spółki będącej właścicielem serwisu Nexto.pl. Ankieta częściowo była …
Poniedziałek, 22 lutego 2010
Nowy szef „Biblioteki Analiz”
– To już pięć lat? Nie do wiary… – westchnął do słuchawki Andrzej Nowakowski, gdy oznajmiłem mu, że z końcem lutego oddaję stery Biblioteki Analiz, które przejąłem 5 lutego 2005 roku. Fakt, w pierwszej chwili ja również nie mogłem w to uwierzyć. Przez ten czas wydarzyło się bowiem tak wiele, że ponad 130 zredagowanych numerów przeszło właściwie niedostrzegalnie!Powodów, dla których uznałem, że dłużej prowadzić czasopisma nie mogę, było kilka. Najważniejszy to nowe obowiązki rodzinne, z …
Poniedziałek, 22 lutego 2010
Nowy Dan Brown kością niezgody
27 stycznia ukazał się „Zaginiony symbol”, nowa książka Dana Browna. Wydawcy – Sonia Draga i Albatros – w myśl umowy po równo podzielili się wydrukowanym nakładem (150 tys. egz.). Nakład Sonii Dragi został rozdysponowany między współpracujących z oficyną odbiorców, nakład Andrzeja Kuryłowicza w całości trafił do jego wyłącznego dystrybutora, Firmy Księgarskiej Jacek Olesiejuk. Pierwszym dowodem, że o zgodnej, choć równoległej dystrybucji nie może być mowy, stały się reakcje katowickiego wydawnictwa i FKJO w odpowiedzi na …
Poniedziałek, 22 lutego 2010
Rozmowa z Grzegorzem Gaudenem – dyrektorem Instytutu Książki
Jak ocenia pan ubiegłoroczny Kongres Kultury? Czy jest pan zadowolony z przebiegu wystąpień poświęconych książce? Prawdę mówiąc, myślę, że Kongres Kultury nikogo w pełni nie zadowolił. Był niewątpliwie świetną okazją do publicznych wypowiedzi o bieżących problemach polskiej kultury, natomiast nie przyniósł żadnych konkretnych rozwiązań, raczej zainicjował dyskusję nad niektórymi problemami. Tematyce książki poświęcony był właściwie tylko jeden panel dyskusyjny, nie można więc było nawet poruszyć wszystkich zagadnień. Zgodzi się pan więc, że inicjatywa ta powinna …
Poniedziałek, 22 lutego 2010
Promocyjny pomysł miesiąca
„W nocy z 29 na 30 grudnia 2009 roku okrutnie zamordowano Olivię Jane Lansbury” – czytamy w serwisie WP.pl. Jak poinformowano, powołując się na miejscową gazetę „Santa Mondega Times”, to Beth Lansbury, pasierbica denatki, jest odpowiedzialna za jej śmierć. Prawdopodobny przebieg zdarzeń tej tragicznej nocy prześledzić można na filmie zamieszczonym w serwisie. Nie, proszę państwa, to nie kronika policyjna 997 ani przedruk z „Detektywa”. Sprawa jest znacznie bardziej poważna. Jaki mógł być motyw? Jak donosi …
Poniedziałek, 22 lutego 2010
Dan Brown specjalnie dla nas
W styczniu Sonia Draga gościła w Bostonie u Dana Browna, którego powieść „Zaginiony symbol” 27 stycznia ukazała się po polsku. Korzystając z okazji poprosiliśmy, by w naszym imieniu zadała pisarzowi kilka pytań. Zapowiadamy jednocześnie, że w lutowym numerze „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” publikujemy obszerną rozmowę Sonii Dragi z autorem największych bestsellerów ostatnich lat.Dlaczego tak długo musieliśmy czekać na twoją nową książkę?Napisanie „Zaginionego symbolu” wymagało zebrania ogromnej ilości materiałów i przeprowadzenia wielu prac badawczych. Największym zaskoczeniem podczas …
Poniedziałek, 22 lutego 2010
Felieton
„Gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta”, mówi przysłowie. Od początku roku jesteśmy świadkami dwóch dużych rozgrywek na rynku książki, z których… nie skorzysta najprawdopodobniej nikt, a wszyscy stracą. Mamy dwóch organizatorów majowych targów książki. Ars Polona tradycyjnie chce zrobić targi międzynarodowe, zaś Murator Expo z grupą wydawców – nowe targi warszawskie. Jeżeli faktycznie będą dwie imprezy, to możemy być pewni jednego – to koniec międzynarodowych targów w stolicy. Dziwnie jestem przekonany, że obydwie imprezy …