BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 177
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji. Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości 16-24 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (laureatem za 2016 rok zostało Wydawnictwo Świat Książki).  Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie realizowanej przez wydawcę lub firmy kolporterskie (Ruch, Garmond, Kolporter).
W Numerze
Poniedziałek, 11 września 2006
„Rynek książki w Polsce 2006”
Tyle zostało do premiery tegorocznego, dziewiątego już, wydania bestsellerowej publikacji Biblioteki Analiz. Przypomnijmy jego historię.
Poniedziałek, 11 września 2006
Nominacje do Nike
Moim zdaniem największe szanse na Nike mają: „Warunek”, „Wołoka” i „Dwukropek”, ze wskazaniem na znakomitą powieść Rylskiego. Ta jednak nie miała przychylnych recenzji w „Gazecie Wyborczej”, co może wpłynąć (choć przecież nie musi) na ostateczny werdykt jury. Wydaje się mało prawdopodobne by Nike po raz czwarty przyznano za tomik wierszy, choć „Dwukropek” uznany został za jeden z najciekawszych wydanych ostatnio zbiorków Szymborskiej. Dziwić może brak eseistyki w gronie finalistów, ale też dzieł wybitnych w 2005 …
Poniedziałek, 11 września 2006
Po 21. targach Edukacja XXI
Podczas rozpoczętej 1 września 21. edycji Targów Książki Edukacyjnej najbardziej istotnym wydarzeniem stała się debata „na temat rynku podręczników szkolnych i ich cen”. W przeciwieństwie do entuzjastycznych relacji uczestników nie znalazłem ani jednej wypowiedzi wiceministra Stanisława Sławińskiego, która przekonałaby mnie do intencji resortu porozumienia się z uczestnikami branży. Dam sobie głowę uciąć, że całe to towarzystwo z ulicy Szucha ma nas głęboko gdzieś i w najmniejszym stopniu nie zamierza się stosować do składanych obietnic. Nawet …
Poniedziałek, 11 września 2006
Rozmowa z Teresą Włochyńską, prezes, oraz Andrzejem Nadolskim i Jerzym Majewskim, członkami zarządu Ogólnopolskiego Systemu Dystrybucji Wydawnictw Azymut
Patrząc na to z dzisiejszej perspektywy, czy trzeba było ponosić takie koszty w celu rozwijania Azymutu? Żadna inna hurtownia nie może się z wami równać pod względem zainwestowanych środków. AN: Może Wkra… Też nie. AN: Z perspektywy tych paru lat myślę, że podstawowym grzechem okazała się błędna ocena rynku, jego właściwości, tempa konsolidacji… A z drugiej strony przekonanie, że firma opierająca swoje działanie na magazynie centralnym, na ówczesne czasy funkcjonowania hurtu, nie odniesie sukcesu. Że …
Poniedziałek, 11 września 2006
Przygotowania do tegorocznej – trzynastej już – edycji Krajowych Targów Książki Akademickiej Atena weszły w decydującą fazę. Do końca sierpnia przyjmowane są zgłoszenia w konkursie na najlepszą książkę akademicką Atena, a komisja konkursowa rozpocznie pracę we wrześniu. W skład jury wchodzą przedstawiciele największych uczelni oraz fundatorów nagród.
Poniedziałek, 11 września 2006
Od wczoraj znany jest finał postępowania, jakie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął w sprawie porozumienia zawartego w listopadzie 2003 roku przez wydawnictwo Media Rodzina z dystrybutorami na sprzedaż książki „Harry Potter i Zakon Feniksa”. „Wydawca książki nie może z dystrybutorami ustalać, że będzie ona sprzedawana po cenie nieróżniącej się zbytnio od tej wydrukowanej na okładce. Takie porozumienie łamie prawo”, czytamy w „Rzeczpospolitej”.
Poniedziałek, 11 września 2006
Jak czytamy w „Życiu Warszawy”, poseł Ligi, Daniel Pawłowiec, twierdzi, że należy „zrewidować dotychczasowe treści i uzupełnić je o informacje”, które – zdaniem posła – „poznaliśmy ostatnio”. W jego opinii w podręcznikach nie ma zdań o tym, że przygotowania do rozmów okrągłego stołu trwały dużo wcześniej.
Poniedziałek, 11 września 2006
Stowarzyszenie „Fabryka Bestsellerów” zaprasza na drugą edycję warsztatów kreatywnego pisania. Akcja organizowana jest we współpracy z Instytutem Książki i Stowarzyszeniem Miłośników Kryminału „Trup w szafie”.
Poniedziałek, 11 września 2006
Pod takim tytułem ukazał się artykuł w „Parkiecie” z 4 września w całości poświęcony sieci księgarskiej Matras w kontekście zapowiedzi jej szefów o debiucie na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Jak czytamy w gazecie, data debiutu oddala się.
Poniedziałek, 11 września 2006
W łonie koalicji trwają spory, w jakim stopniu i w jakim kierunku należałoby zwiększyć wydatki budżetowe, by zadowolić wszystkich koalicjantów i pokryć złożone przez nich obietnice.