BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 453/454
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji. Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości 16-24 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (laureatem za 2016 rok zostało Wydawnictwo Świat Książki).  Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie realizowanej przez wydawcę lub firmy kolporterskie (Ruch, Garmond, Kolporter).
W Numerze
Wtorek, 28 lutego 2017
Kolejna inicjatywa Soni Dragi
Aktywność rozpoczęła właśnie oficyna Non Stop Comics, której specjalnością będzie działalność wydawnicza w segmencie komiksowym. Założycielką oficyny jest właścicielka Wydawnictwa Sonia Draga.
Wtorek, 28 lutego 2017
Podsumowanie wypłat dla autorów
1185 autorów, tłumaczy, współtwórców oraz wydawców otrzymało - wypłacane po raz pierwszy - wynagrodzenia z tytułu wypożyczeń bibliotecznych. Najniższa kwota wynagrodzenia wyniosła 40 zł, najwyższa - ponad 21 tys. zł. Dane dotyczą książek wypożyczonych w bibliotekach publicznych w 2015 roku.
Wtorek, 28 lutego 2017
Zwyczaje Polaków
Z inicjatywy firmy Virtualo instytut badawczy ARC Rynek i Opinia zrealizował badanie "Zwyczaje Polaków związane z użytkowaniem e-booków i audiobooków". Celem badania było poznanie preferencji użytkowników e-booków i audiobooków. Respondentów badania pytano m.in. o urządzenia, na których e-czytają i słuchają, formaty z których najczęściej korzystają, sposoby pozyskiwania książek cyfrowych, okoliczności czytania i słuchania, jak również zalety i bariery w korzystaniu z publikacji elektronicznych.
Wtorek, 28 lutego 2017
Rozmowa z Michałem Kolińskim, właścicielem Domu Wydawniczego Księży Młyn
Co to jest Księży Młyn?W moim przypadku jest to Dom Wydawniczy Księży Młyn, którego siedziba znajduje się na Księżym Młynie, czyli 2 km od miejsca, w którym dziś rozmawiamy - podczas VI Salonu Ciekawej Książki w Łodzi.Ale co ta nazwa oznacza?
Wtorek, 28 lutego 2017
Rozpoczęła się kolejna edycja Konkursu o Nagrodę im. Jana Długosza organizowanego przez firmę Targi w Krakowie Sp. z o.o.
Wtorek, 28 lutego 2017
W czerwcu ubiegłego roku odbył się pierwszy Festiwal Książki Opole 2016, który organizatorzy oceniają jako "wielki sukces o zasięgu ogólnopolskim". Teraz, "odpowiadając na liczne pytania czytelników, autorów, wystawców i partnerów" rozpoczęto oficjalne zapisy wystawców na kolejną edycję czytelniczej imprezy.
Wtorek, 28 lutego 2017
25 stycznia w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbyło się pierwsze z serii konsultacyjnych spotkań ze środowiskiem wydawców poświęconych marcowym targom książki w Londynie, gdzie Polska, pierwszy raz w historii, będzie gościem honorowym. To bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla branży wydawniczej, ale też dla promocji polskiej kultury. Zwłaszcza, że program kulturalny z udziałem naszych pisarzy potrwa do jesieni 2017.
Wtorek, 28 lutego 2017
Kolejna, piąta już część cyklu "Millennium", który po Stiegu Larssonie kontynuuje David Lagercrantz, zatytułowana będzie "Mężczyzna, który gonił swój cień".
Wtorek, 28 lutego 2017
Firma InPost wyposażyła blisko 2500 swoich kurierów w zbliżeniowe mobilne terminale płatnicze.
Wtorek, 28 lutego 2017
W styczniu Państwowy Instytut Wydawniczy stał się państwową instytucją kultury. Minister kultury i dziedzictwa narodowego, w celu ochrony dóbr pozostających w dyspozycji PIW - takich jak: autorskie prawa majątkowe, znak towarowy, archiwum zbiorów tzw. egzemplarzy żelaznych i zbiory biblioteczne - podjął działania zmierzające do uratowania dorobku PIW.