BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 275
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji. Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości 16-24 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (laureatem za 2016 rok zostało Wydawnictwo Świat Książki).  Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie realizowanej przez wydawcę lub firmy kolporterskie (Ruch, Garmond, Kolporter).
W Numerze
Wtorek, 1 czerwca 2010
Maj miesiącem książki
W PRL maj był miesiącem książki i prasy i okazją dla zmasowanej akcji propagandowej pod auspicjami RSW, Domu Książki i Składnicy Księgarskiej, odpowiednio nagłaśnianym przez „Trybunę Ludu”, która rozstawiała namioty przy skarpie nad Wisłą. Były pieczone kiełbaski i kaszanka, były pokazy sportowe na Stadionie X-lecia (w czasach nowożytnych „Jarmark Europa”), ale przede wszystkim były stragany z książkami – uliczne kiermasze, a w Pałacu Kultury i Nauki międzynarodowe targi. Pamiętam te maje książki i prasy z …
Wtorek, 1 czerwca 2010
Rozmowa z Joanną Ostendorf-Przedpelski – prezes wydawnictwa Hueber Polska
W październiku 2000 roku zarejestrowali państwo działalność jako Wydawnictwo Hueber Polska. Mija zatem dziesiąta rocznica tego wydarzenia. Tak, przy czym na polskim rynku jako wydawnictwo Hueber obecni byliśmy już wcześniej, bo w późnych latach 80. Wydawnictwo Hueber Polska jest firmą-córką renomowanego i znanego na świecie wydawnictwa Hueber, które powstało w 1921 roku. Firma Hueber została założona w Monachium przez Maxa Huebera i od początku zajmowała się wydawaniem podręczników do nauki języków obcych. Podczas wojny stracono …
Wtorek, 1 czerwca 2010
Co dalej z Izbą – z morałem
Przed Walnym Zgromadzeniem PIK, jakie odbyło się 14 maja, wśród członków Izby pojawiły się głosy, że w nowej kadencji niezbędne są zmiany w działaniu. Trzeba sprawić, aby Izba w należyty sposób reprezentowała interesy swych członków – właśnie swoich członków, a nie tylko niektórych. Trzeba zrezygnować z działań może i efektownych, ale nie przekładających się na konkretne korzyści, a przy tym pochłaniających nie tylko środki finansowe, ale i wiele czasu i wysiłku. Najkrócej mówiąc Izba musi …
Wtorek, 1 czerwca 2010
Po Walnym Zgromadzeniu IKP
W piątek, 21 maja podczas 55. Międzynarodowych Targów Książki odbyło się Walne Zgromadzenie Izby Księgarstwa Polskiego. IKP zdecydowanie przeżywa pewne załamanie formy. Podobnie zresztą jak Polska Izba Książki, do której niektórzy członkowie księgarskiej organizacji zdecydowanie nie lubią być porównywani. Doskonale obnażyły to sprawozdawczo-wyborcze Walne Zgromadzenia obydwu Izb, które odbyły się w przeciągu zaledwie jednego tygodnia. I czy się to komuś podoba, czy nie, to obecnie podstawowym problemem dotykającym obydwie organizacje jest zbyt mała aktywność ich …
Wtorek, 1 czerwca 2010
iMiędzynarodowe Targi w Turynie
Międzynarodowe Targi w Turynie – jedna z najważniejszych imprez branży wydawniczej nie tylko we Włoszech, ale i w całej Europie – już po raz 23. zgromadziły największych wydawców, najbardziej znanych i poczytnych pisarzy oraz oczywiście czytelników. Targi w Turynie to druga po frankfurckiej tak duża impreza, jeśli chodzi o liczbę uczestniczących w niej wydawnictw. W tym roku zaprezentowało się 1400 wystawców, targi odwiedziło 12 500 nauczycieli oraz 13 089 księgarzy i bibliotekarzy. Odbyło się ponad …
Wtorek, 1 czerwca 2010
Ranking wydawców
Pomimo kryzysowego 2009 roku przychody wydawnictw utrzymały się na poziomie zbliżonym do rekordowego 2008 roku. Branżę czekają jednak trudne lata, związane z wyzwaniami, jakie stawia dystrybucja kultury w postaci elektronicznej. Przychody wydawców książek w 2009 roku spadły zaledwie o 1,7 proc. i wyniosły 2,86 mld zł. Przypomnijmy, że rok wcześniej wzrost sprzedaży sięgnął blisko 12 proc., a łączny przychód wyniósł wówczas 2,91 mld zł. Należy to uznać za sukces – tak ze względu na czynniki …
Wtorek, 1 czerwca 2010
felieton
Zainteresowanie tegorocznym walnym zgromadzeniem Polskiej Izby Książki powoli opada. To zrozumiałe, z dwóch co najmniej powodów. Po pierwsze, o wiele bardziej atrakcyjnym tematem wydaje się spór wokół Warszawskich Targów Książki, zwany już dziś wojną Ars Polony z Muratorem, po drugie zaś: ile można mówić o wydarzeniu, które świętem branży raczej nie było…? Jednak fakt, że PIK po walnym bardziej przypomina martwą papugę z „Latającego cyrku Monty Pythona” niż atrakcyjnego pawia przechadzającego się po ogrodach książki …