BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 327
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji. Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości 16-24 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (laureatem za 2016 rok zostało Wydawnictwo Świat Książki). Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie realizowanej przez wydawcę lub firmy kolporterskie (Ruch, Garmond, Kolporter).
W Numerze
Czwartek, 17 maja 2012
"Zauważył pan jakiegoś lidera tego pokolenia, który chciałby się wylansować przy okazji ACTA?" - pyta Janusz Czapiński w rozmowie z Jackiem Żakowskim na łamach "Polityki" (nr 19, 9 maja 2012). Żakowski dodaje: "Wszyscy pytaliśmy, kto jest twarzą ruchu, ale nikt się nie zgłaszał". Otóż na samym początku awantury o ACTA "zgłosił się" - jak najbardziej! - sam Jacek Żakowski, twierdząc publicznie, że kultura to darmowy towar i winna być dostępna powszechnie niczym "powszechne zadowolenie" w …
Czwartek, 17 maja 2012
Biblioteka przyszłości w Opolu
Już ponad rok minął, odkąd Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu ma nową siedzibę. I to nie byle jaką. Jest to najładniej zaprojektowana biblioteka w kraju, nowoczesny budynek w znacznej mierze wykonany ze szkła został dobudowany do dziewiętnastowiecznej kamienicy przy ul. Minorytów, tuż przy opolskim starym rynku.
Czwartek, 17 maja 2012
Aplikacje i fenomen iPada (1)
Problemy z definicją książki komplikują się, gdy w rozważaniach teoretycznych wykraczamy poza pojęcie książki i zajmujemy się kulturą interaktywną, z natury swojej wielomedialną i obejmującą szerokie spektrum społecznych aktywności komunikacyjnych.
Czwartek, 17 maja 2012
Sto największych wydawnictw 2011 roku
Niemiecki periodyk branżowy "Buchreport" jest wydawany od 1970 roku przez wydawnictwo Harenberg w dwóch cyklach czasowych: jako "buchreport .magazin" co miesiąc i jako "buchreport. express" co tydzień. Każda z wersji ukazuje się w nakładzie 4,5 tys. egz. Edycji miesięcznej towarzyszą osobne dodatki tematyczne pod ogólnym tytułem "buch report.spezial", prezentujące jedną z wybranych grup tematycznych, jak książki dla dzieci, prawo, gospodarka, podatki, religia, audiobooki, zarządzanie wydawnictwem itp. Znane od dziesięcioleci listy niemieckich bestsellerów, publikowane w tygodniku …
Czwartek, 17 maja 2012
Ranking wydawców książek
Przychody wydawców książek w 2011 roku spadły o 7,8 proc. - z 2,94 do 2,71 mld zł. Wydano mniej nowych tytułów, zmniejszył się średni nakład, wzrosła cena książki. Perspektywy na 2012 rok są równie złe.
Czwartek, 17 maja 2012
Zakończyły się III Warszawskie Targi Książki
W wypowiedzi dla "Rzeczpospolitej" z 9 maja Łukasz Gołębiewski stwierdził, że z książkami jest podobnie jak z nagraniami muzyki. Spada czytelnictwo i spada sprzedaż płyt, a na koncertach i na targach książki pojawiają się tłumy. Tak było i tym razem podczas III Warszawskich Targów Książki. - Z pewnością pobijemy zeszłoroczny rekord frekwencji - stwierdził już w targową sobotę Jacek Oryl, prezes zarządu spółki Murator EXPO, organizatora wykonawczego targów.
Czwartek, 17 maja 2012
Czwartek, 17 maja 2012
Czwartek, 17 maja 2012
Czwartek, 17 maja 2012