BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 264
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji. Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości 16-24 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (laureatem za 2016 rok zostało Wydawnictwo Świat Książki).  Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie realizowanej przez wydawcę lub firmy kolporterskie (Ruch, Garmond, Kolporter).
W Numerze
Poniedziałek, 28 grudnia 2009
Kto inwestuje w Domy Książki?
Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że trwają rozmowy pomiędzy siecią księgarską Akrybia a Domem Książki Katowice. Większościowy kapitał w Akrybii ma obecnie spółka Manufaktury Polskie, kontrolowana z kolei przez spółkę Silvasco Trading Limited, zarejestrowaną w Nikozji, na Cyprze (jeden z tzw. rajów podatkowych). Akrybia wcześniej przejęła księgarnie należące do Domu Książki Kraków, a jeszcze wcześniej – do tarnowskiej MarKi.
Poniedziałek, 28 grudnia 2009
Walne Zgromadzenie PIK
Pierwszą część zorganizowanego 18 grudnia Walnego Zgromadzenia Polskiej Izby Książki zdominowała burzliwa dyskusja nad egzemplarzem obowiązkowym, a szczególnie zapowiedź wprowadzenia obowiązkowego egzemplarza elektronicznego, który następnie byłby udostępniany bibliotekom. – Egzemplarz obowiązkowy kosztuje wydawców 11 mln zł rocznie, podczas gdy państwo – w dobie kryzysu – przeznaczyło na książki tylko 10 mln zł – mówił prezes PIK, Piotr Marciszuk. – Zwróciliśmy się do ministra kultury z wnioskiem o zmianę ustawy o egzemplarzu obowiązkowym. Wstępna propozycja rozwiązań …
Poniedziałek, 28 grudnia 2009
Rozmowa z Marczello Georgiewem – prezesem i Maciejem Tyranem – dyrektorem handlowym PWN.pl
Kiedy zmienicie nazwę firmy?Marczello Georgiew: Dlaczego mielibyśmy ją zmieniać? Albo kiedy księgarnia Wydawnictwa Naukowego PWN działać będzie pod innym adresem WWW? MG: A, o to ci chodzi. [śmiech] Bo w tej chwili klient, który będzie chciał dowiedzieć się czegoś na temat PWN.pl, wpisując do przeglądarki ten adres znajdzie księgarnię WN PWN. MG: Faktycznie, mamy tu pewien problem z identyfikacją. W tej chwili pod tym adresem znaleźć można nie tylko księgarnię, ale i kilka innych ciekawych …
Poniedziałek, 28 grudnia 2009
Prawdopodobnie najlepsze wydawnictwo na świecie
Nie dalej jak dwa tygodnie temu, 11 grudnia, uczestniczyłem w wieczorze inaugurującym drugą pięćdziesiątkę Społecznego Instytutu Wydawniczego Znak, za którą to nazwą – fakt, że mało marketingową – wydawca sam chyba nie przepada, od kilku lat konsekwentnie tu i ówdzie przedstawiając się jako Wydawnictwo Znak.Siedząc na widowni i patrząc się na wygłupiających się (pardon!) Kazimierza Kutza, Jerzego Illga, Annę Dymną czy Władysława Bartoszewskiego, a wspominając jubileusz sprzed dziesięciu lat – Leszka Kołakowskiego, Jacka Woźniakowskiego, Jana …
Poniedziałek, 28 grudnia 2009
Sylabus z franczyzą Książnicy Polskiej
Na warszawskiej woli, w pasażu handlowym Tesco przy ul. Górczewskiej, działa prowadzona przez Piotra Krzemińskiego księgarnia „Sylabus”. Jest stołecznym przyczółkiem Książnicy Polskiej, sieci blisko 20 księgarń z Warmii i Mazur. W księgarni, która otwarta jest w godz. 9-21 przez siedem dni w tygodniu, pracuje pięć osób. Już na pierwszy rzut oka robi znakomite wrażenie. Na 40 mkw. udało się zgromadzić ponad 7500 tytułów! Bestsellery, nowości, ale i dobrze reprezentowane m.in. historia, psychologia, literatura piękna, albumy. …
Poniedziałek, 28 grudnia 2009
FIL. Międzynarodowe Targi Książki w Guadalajarze (28 listopada-6 grudnia)
Po trzech latach przerwy wróciłam do Meksyku, pełna obaw, czy ten zachwyt nad krajem, który mnie ogarnął jakiś czas temu, przetrwał lata rozłąki. Tym razem wybierałam się do Guadalajary, i to służbowo, na Międzynarodowe Targi Książki (czyli FIL) – wyjazd miał zatem inny charakter niż te poprzednie. Pojechałam w ramach programu wymiany praw autorskich, mającego na celu umożliwienie agentom i wydawcom ze świata bliższy kontakt z literaturą hiszpańsko- i portugalskojęzyczną. Już lotnisko w mieście Meksyk …
Poniedziałek, 28 grudnia 2009
Promocyjny pomysł miesiąca
Może to górnolotnie zabrzmi, biorąc pod uwagę naszą narodową skromność i cień kompleksów snujących się nad tym krajem, zaryzykuję jednak twierdzenie, że to, co zrobił ostatnio Quentin Tarantino dla kina swoimi „Bękartami wojny”, tak Jacek Dukaj dla literatury swoim „Wrońcem”. Ta magiczna baśń opowiadająca o grudniowej nocy 1981 roku rozkołysała w literaturze pewien zesztywniały schemat i pomalowała zszarzałe ikony, obecne cały czas nie tylko w polskiej tkance społeczeństwa. Dokonał na swój sposób niesamowitego, a jednocześnie …
Poniedziałek, 28 grudnia 2009
Z redakcyjnej poczty Biblioteki Analiz
Telefoniczna wiadomość o kontroli zelektryzowała załogę wydawnictwa. Wiadomo, nikt kontroli nie lubi. Miły pan przedstawił się niewyraźnie i zapytał, czy może za dwa dni złożyć papiery uwierzytelniające, a kontrolę zacznie za dwa tygodnie. Wyraziłem zgodę, czując się jak prezydent przyjmujący akredytację nowego ambasadora… – Kto to był? – spytałem sekretarkę, odkładając słuchawkę. – Nie wiem, nie zapamiętałam… Chyba z Państwowej Inspekcji Pracy. „No tak, dawno ich nie było…”, pomyślałem i poszedłem zawiadomić „mix kadrowo-księgowy” (w …
Poniedziałek, 28 grudnia 2009
Felieton
Wszyscy znamy słynne słowa egzotycznego kandydata na prezydenta RP: „żeby nie było bandyctwa, żeby nie było złodziejstwa, żeby nie było niczego”. Antologia prześmiewczych komentarzy na temat tych słów wypełniłaby zapewne kilka tomów…Święta… Nowy Rok i kolejne powielane w niezliczonych milionach formuły: „Wszystkiego najlepszego z okazji Świąt Bożego Narodzenia”, „Zdrowia, szczęścia i słodyczy – z okazji Świąt – mama, tata, syn lub córka tobie życzy”; następnie „Do siego Roku!” (na dźwięk „do siego” – mam tradycyjnie …