BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 309
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji. Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości 16-24 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (laureatem za 2016 rok zostało Wydawnictwo Świat Książki).  Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie realizowanej przez wydawcę lub firmy kolporterskie (Ruch, Garmond, Kolporter).
W Numerze
Poniedziałek, 19 września 2011
Wątpliwości po konferencji W.A.B.
– Nie zepsujemy W.A.B. – zapowiedział Maciej Szymański, prezes NFI Empik Media & Fashion na konferencji prasowej, która odbyła się 12 września w siedzibie Instytutu Teatralnego w Warszawie. Całe spotkanie poświęcone było prezentacji planów na przyszłość warszawskiej oficyny. Wydarzenie, w którym uczestniczyły dwie instytucje kultury – czyli samo W.A.B. oraz jej prezes Beata Stasińska – jak określił je rozpoczynający konferencję Maciej Nowak – dyrektor Instytutu Teatralnego, sprowokowały z kolei ostatnie zmiany własnościowe, w wyniku których …
Poniedziałek, 19 września 2011
Rozmowa z Piotrem Prüfferem – prezesem zarządu firmy Odeon AiR
Czy złożył pan do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości Odeon AiR? Tak, stało się to w ostatnich dniach…A czy istnieją plany odnośnie likwidacji Akrybii?Nie, nie widzę podstaw do takiej decyzji. Akrybia od lipca 2010 roku znajduje się w stanie upadłości układowej, trwają związane z tym czynności sądowe, zresztą podejrzewam, że jesienią dojdzie do kolejnych rozstrzygnięć w tej sprawie.
Poniedziałek, 19 września 2011
Odpowiedź dla KOPIPOL-u
Jestem pod wrażeniem logiki wywodu pana mecenasa Andrzeja Gąsiorowskiego (Biblioteka Analiz nr 18/2011), a także jego formy obrony dobrego imienia KOPIPOL-u, w które – zapewniam – nie miałem zamiaru godzić. Chciałem tylko zadać kilka nieśmiałych pytań kierując się – obśmianym nieco przez pana mecenasa – moim zdrowym, jak mniemałem, rozsądkiem
Poniedziałek, 19 września 2011
Rozmowa z Marcinem Kądziołką – współwłaścicielem i prezesem zarządu wydawnictwa Złote Myśli
Firmy dystrybuujące e-booki przekonują, że jedną z głównych przyczyn zahamowania rozwoju tego rynku w Polsce jest niechęć wydawców do inwestowania w ofertę. Złote Myśli są dowodem na to, że jednak na książkach elektronicznych można w tym kraju zarabiać realne pieniądze… Tak, można zarabiać realne pieniądze, jednak nie da się ukryć, że dla większości wydawców ten czas dopiero nadchodzi. Nam udało się znaleźć niszę praktycznych poradników, za które ludzie są w stanie zapłacić i czasem, mimo …
Poniedziałek, 19 września 2011
 „Nie wszystkie sześciolatki za rok pójdą obowiązkowo do szkoły. Minister edukacji zapowiedziała przesunięcie reformy. Dlaczego? Bo wyliczyła, że ledwo co czwarty sześciolatek poszedł do szkoły w tym roku” – pisze Aleksandra Pezda w artykule pod znamiennym tytułem „Odwołana rewolucja 6-latków” („Gazeta Wyborcza”, wydanie z 16 września).
Poniedziałek, 19 września 2011
 Z okazji premiery tomu korespondencji, jaką Sławomir Mrożek prowadził ze Stanisławem Lemem, wybitny dramaturg przyjedzie w październiku do Polski.
Poniedziałek, 19 września 2011
29 września o godz. 14 w Sali Darczyńców (wejście A) Biblioteki Narodowej odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Salon Księgarzy.
Poniedziałek, 19 września 2011
Zaprezentowano siódemkę finalistów tegorocznej edycji Nagrody Literackiej Nike. Oto kompletny skład pretendentów do tej nagrody:
Poniedziałek, 19 września 2011
 12 września ogłoszono nominacje do tegorocznej Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Do najnowszej edycji konkursu zgłoszono blisko 150 książek wydanych w okresie od 1 lipca 2010 do 30 czerwca 2011 roku. O wyróżnienia książki walczą w czterech kategoriach (literatura piękna-proza, literatura piękna-poezja, literatura dziecięca-nagroda za tekst i za ilustracje, edycja o tematyce warszawskiej). Najważniejszą i jednocześnie najcenniejszą, piątą kategorią Nagrody jest jednak tytuł Warszawskiego Twórcy.
Poniedziałek, 19 września 2011
 W terminie 12-14 października w Collegium Maius Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (ul. Fredry 10) odbędą się XV Poznańskie Dni Książki Naukowej. Targowa ekspozycja trwać będzie przez dwa dni w godz. 10-18. Patronat honorowy nad targami objęli: Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Uroczyste otwarcie imprezy zaplanowano na 12 października (godz. 12) w holu Collegium Maius. Głównym organizatorem PDKN jest Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, które współpracuje w …