BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 306
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji. Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości 16-24 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (laureatem za 2016 rok zostało Wydawnictwo Świat Książki).  Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie realizowanej przez wydawcę lub firmy kolporterskie (Ruch, Garmond, Kolporter).
W Numerze
Poniedziałek, 8 sierpnia 2011
Tadeusz Konwicki o likwidacji: „to przykrość”
Informacja na temat bliskiej likwidacji kultowej księgarni zlokalizowanej przy ul. Wiejskiej 14 obiegła nie tylko stołeczne ulice, ale także cały rynek książki, jest gorąco omawiana na Facebooku i trafiła na „jedynkę” stołecznego wydania „Gazety Wyborczej” z 4 sierpnia. Jak na razie wiadomo, że pracownicy księgarni oraz kierownik Anna Marszewska otrzymali wypowiedzenia. Wieść niesie także, że księgarnia działać będzie w tym miejscu jeszcze przez trzy miesiące. „Wiadomość, że księgarni przez lata nazywanej ‘księgarnią Czytelnika’ grozi likwidacja, …
Poniedziałek, 8 sierpnia 2011
Rozstanie z Pawłem Szwedem
Redaktor naczelny i dyrektor programowy Świata Książki od 2006 roku, związany z wydawnictwem od 15 lat, odchodzi z Weltbild Polska. Jego obowiązki od 1 sierpnia przejmuje Barbara Miecznicka, wydawca literatury polskiej i obcej. Barbara Miecznicka od 1993 roku współtworzyła Klub i wydawnictwo Świat Książki.
Poniedziałek, 8 sierpnia 2011
Do redakcji Biblioteki Analiz
Dziękuję za artykuł w Bibliotece Analiz dotyczący KOPIPOLU (Biblioteka Analiz nr 305). Wydawnictwo Komunikacji i Łączności nigdy nie znalazło się na żadnej liście tego Stowarzyszenia. Pisałam do KOPIPOLU w 2009 roku z prośbą o sprawdzenie, jaki jest nasz udział w repartycji opłat, bo jest niemożliwe, aby nigdy nikt nic naszego nie kopiował, biorąc zwłaszcza pod uwagę to, co teraz się dzieje z Chomikuj.pl. Nie odpowiedzieli na ten mail najmniejszym słowem.
Poniedziałek, 8 sierpnia 2011
Empik sięga po podręczniki
„1 sierpnia weszła w życie umowa inwestycyjna pomiędzy NFI Empik Media & Fashion (EMF) a udziałowcami Gandalf Sp. z o.o. Na jej mocy EMF kupi pakiet kontrolny 70 proc. udziałów Gandalf za łączną kwotę 12 mln zł” – poinformowało EM&F na początku miesiąca. Dodatkowo wspomniana umowa daje funduszowi prawo odkupienia pozostałych udziałów w sklepie Gandalf.com.pl po 2015 roku.
Poniedziałek, 8 sierpnia 2011
Rozmowa z Markiem Jannaszem – współwłaścicielem wydawnictwa Lingo i firmy deDOMO
Na stronie internetowej Lingo znajduje się informacja, według której firma przygotowuje publikacje do nauki języków obcych dla dorosłych. Dlaczego ograniczacie się tylko do takich odbiorców? Wszystko zależy od tego, jak definiujemy ten termin. W naszym rozumieniu dorosły to ktoś, kto jest w stanie, w sposób świadomy, kształcić się samodzielnie w zakresie znajomości języka obcego. W zasadzie mogą to być już osoby w wieku od 15 lat. Zakładamy, że decyzja o samokształceniu wymaga pewnej dojrzałości emocjonalnej …
Poniedziałek, 8 sierpnia 2011
W plebiscycie czytelników Biblioteki Śląskiej na Książkę Roku 2010 najwięcej głosów zebrał „Lajerman” Aleksandra Nawareckiego (słowo/obraz terytoria).
Poniedziałek, 8 sierpnia 2011
Jury Nagrody Bookera, najważniejszego brytyjskiego wyróżnienia dla prozy pisanej w języku angielskim, ogłosiło listę nominowanych tytułów, na której znalazło się 13 pozycji. Spośród nich do finału przejdzie sześć książek, których tytuły poznamy 6 września. Zwycięzca zostanie ogłoszony 18 października.
Poniedziałek, 8 sierpnia 2011
Redakcja pisma przyznała swoje nagrody za rok 2010. Tegorocznymi laureatami zostali: w kategorii „proza” – Hanna Igalson-Tygielska za przekład „Wdowy Couderc” Georges’a Simenona (W.A.B.) i Jakub Ekier za przekład „Wulkanu i wiersza” Dursa Grünbeina (Ars Cameralis); w kategorii „nowy głos”: Maria Fengler za „Między Itaką a Belfastem” (Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego) i Jakub Momro za „Literaturę świadomości” (Universitas); w kategorii „translatologia, leksykografia i literaturoznawstwo”: Marian Bielecki za „Historię – Dialog – Literaturę” (Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego); w …
Poniedziałek, 8 sierpnia 2011
27 czerwca warszawska prokuratura podjęła decyzję o umorzeniu śledztwa przeciwko Bogusławowi Seredyńskiemu, byłemu prezesowi Wydawnictw NaukowoTechnicznych. Przypomnijmy, że 23 września 2009 roku Bogusław Seredyński został zatrzymany w swoim biurze, w ówczesnej siedzibie WNT przy ul. Mazowieckiej 2/4 w Warszawie. Oskarżano go o przyjęcie łapówki w zamian za działania, które miały ułatwić wygraną przetargu na budynek WNT przez fikcyjną firmę reprezentowaną przez osławionego agenta Tomka – funkcjonariusza Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Pod koniec czerwca prokuratura oczyściła z …
Poniedziałek, 8 sierpnia 2011
Ponad 100 tys. euro (ok. 400 tys. zł) w ramach unijnego operacyjnego programu regionalnego „Narodowa Strategia Spójności”, otrzymała olsztyńska „Książnica Polska” na dofinansowanie projektu „Rozbudowa Narzędzi i Systemów Informatycznych” w firmie – poinformował Bibliotekę Analiz prezes zarządu firmy Jerzy Okuniewski. Łączny koszt wdrożenia projektu przy uzupełniającym wkładzie własnym księgarskiej sieci wyniesie blisko milion złotych.