BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 179
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji. Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości 16-24 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (laureatem za 2016 rok zostało Wydawnictwo Świat Książki).  Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie realizowanej przez wydawcę lub firmy kolporterskie (Ruch, Garmond, Kolporter).
W Numerze
Wtorek, 10 października 2006
Studia Podyplomowe Biblioteki Analiz
Biblioteka Analiz podjęła nową inicjatywę. Po kilku latach pozytywnych doświadczeń ze szkoleniami w różnych dziedzinach związanych z rynkiem książki – od zarządzania wydawnictwem i działania promocyjne po zagadnienia prawa autorskiego – w sobotę 7 października odbyły się pierwsze zajęcia na Studiach Podyplomowych Edytorstwo i Rynek Książki. Zorganizowano je wraz z Warszawską Wyższą Szkoła Humanistyczną. Zgłosiło się 20 słuchaczy, w tym niedawni absolwenci wyższych uczelni planujący podjęcie pracy w sektorze wydawniczym, a także osoby już pracujące …
Wtorek, 10 października 2006
Nike dla Masłowskiej
Masłowska sprawnie operuje językiem, zaskakująco sprawnie jak na tak młodą dziewczynę, pisze bez zadęcia o sprawach istotnych dla jej pokolenia. Kiedy przeczytałem „Wojnę polsko-ruską pod flagą biało-czerwoną”, jej pierwszą książkę, byłem pod wrażeniem. Bo to dobra proza, zaskakująco dobra jak na dziewiętnastolatkę (kiedy pisała „Wojnę…”, była jeszcze licealistką). Tak sobie wówczas pomyślałem… ale też do głowy mi nie przyszło ustawić Masłowską na jednej półce z dziełami wybitnymi. Uzasadniając werdykt jury Henryk Bereza powiedział: „Druga książka …
Wtorek, 10 października 2006
Rozmowa z Pawłem Filarem i Jackiem Darowskim, właścicielami hurtowni Platon
No właśnie, dwa lata temu, w wywiadzie udzielonym Bibliotece Analiz, Jacek mówił: „mamy szansę jako dystrybutor średnich i mniejszych wydawców”. Co się zmieniło w tej mierze? JD: Wiele… Chociaż wciąż to średni wydawca jest dla nas najważniejszy. Doszliśmy jednak do wniosku, że warto mieć także tych dużych, wówczas jesteśmy w stanie zaopatrzyć kompleksowo księgarzy. Ostatnio do grona naszych dostawców dołączył Egmont, a kilka dni temu podpisaliśmy umowę z Wydawnictwem Naukowym PWN… I gdzie książki PWN …
Wtorek, 10 października 2006
Już za niespełna dwa tygodnie rozpoczną się 10. Targi Książki w Krakowie. Organizatorzy zapraszają na konferencję prasową, która odbędzie się 10 października o godz. 11 w restauracji „Paese” przy ul. Poselskiej 24 w Krakowie.
Wtorek, 10 października 2006
Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne podniosły prognozę jednostkowego zysku netto spółki na ten rok. Według nowych przewidywań firma wypracuje 25 mln zł zysku netto wobec zakładanych 18,4 mln zł – poinformowano w komunikacie.
Wtorek, 10 października 2006
6 października odbyło się kolejne szkolenie Biblioteki Analiz. Spotkanie zatytułowane „Sprzedawca doskonały czyli vademecum skutecznego handlowca” prowadził Artur Pawłowski, doświadczony menedżer i wykładowca, do niedawna prezes hurtowni Wkra.
Wtorek, 10 października 2006
O planach instytucji mówiła 4 października jej dyrektor, Magdalena Ślusarska, w trakcie konferencji prasowej w Centrum Konferencyjnym PAP. Instytut zaplanował obecność na 10. Targach Książki w Krakowie (19-22 października) oraz...
Wtorek, 10 października 2006
Google uruchomił serwis The Literacy Project, który ma zgromadzić organizacje literackie z całego świata – powiadomił portal Mediarun.pl.
Wtorek, 10 października 2006
Nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN ukazała się nowa edycja „Psychologii i życia” Philipa Zimbardo.
Wtorek, 10 października 2006
Spółki córki z grupy Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych w październiku mają przedstawić plany dotyczące ich przyszłości (mówił o tym w poprzednim numerze szef WSiP, Stanisław Wedler). Jedną z możliwości jest sprzedaż hurtowni Wkra i sieci księgarń Dom Książki.