BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 299
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji. Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości 16-24 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (laureatem za 2016 rok zostało Wydawnictwo Świat Książki).  Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie realizowanej przez wydawcę lub firmy kolporterskie (Ruch, Garmond, Kolporter).
W Numerze
środa, 4 maja 2011
20 mln na inwestycje?
 Dziennikarze „Pulsu Biznesu” oszacowali, że koncern Weltbild, nowy właściciel Świata Książki, może wydać nawet 20 mln euro na rozwój sklepów, których liczba może sięgnąć setki. Według dziennika wartość transakcji zakupu przez Weltbild od koncernu Bertelsmanna sieci księgarń, klubu wysyłkowego i wydawnictwa Świat Książki wyniosła 4,5 mln euro. W ubiegłym roku przychody Świata Książki wynosiły 26 mln euro, a polskiego oddziału Weltbilda były o 6 mln euro wyższe. „Obie firmy były w zeszłym roku rentowne, ale …
środa, 4 maja 2011
Numer specjalny Biblioteki Analiz
Wraz z niniejszym numerem naszego dwutygodnika oddajemy do Państwa dyspozycji i oceny numer specjalny poświęcony nowym technologiom na rynku książki. Materiał, który się w nim znalazł nie został złożony w programie Adobe InDesign.
środa, 4 maja 2011
Biblioteka Analiz na WTK
Zapraszamy na stoisko Biblioteki Analiz (B-237) oraz do udziału w imprezach organizowanych przez naszą firmę podczas II Warszawskich Targów Książki (12-15 maja, Pałac Kultury i Nauki). Zaczynamy w czwartek 12 maja konferencją „Sytuacja na rynku książki turystycznej”. W programie znalazła się dyskusja panelowa na temat bieżącej kondycji segmentu książki turystycznej i publikacji kartograficznych oraz wręczenie Nagrody Magellana za najlepsze przewodniki turystyczne i publikacje kartograficzne 2010 roku. Spotkanie odbędzie się w godz. 14.30-16.30 w sali Kisielewskiego.
środa, 4 maja 2011
Pakt dla Kultury – Kongres Obywateli Kultury
W połowie miesiąca (13 i 14 maja), w Warszawie odbędzie się Kongres Obywateli Kultury organizowany przez ruch społeczny Obywatele Kultury. W różnych punktach miasta odbędą się panele tematyczne, warsztaty oraz spotkania przygotowane przez osoby i organizacje popierające idee ruchu.
środa, 4 maja 2011
Rozmowa z Guntherem Gerlachem, prezesem zarządu i dyrektorem generalnym Weltbild Polska
Firma, którą pan zarządza, nosi obecnie nazwę Weltbild Polska. Czy zmiana nazwy to znak, że firma jest bardziej związana z Polską i skierowana do polskiego odbiorcy oraz że oferta jest dostosowana do oczekiwań polskiego rynku? Aby wyjaśnić, skąd się wzięła nazwa Weltbild, muszę odwołać się do historii. W 2000 roku Weltbild wszedł do Polski i razem z wydawnictwem Bauer rozpoczął działalność w ramach spółki BauerWeltbild Media Sp. z o.o. Sp. komandytowa. Założyliśmy wydawnictwo oraz firmę …
środa, 4 maja 2011
Prawdziwi twórcy audiobooków – cz. 1
Czy lektor jest w stanie „położyć” audiobook? Czy słaba interpretacja może zaszkodzić nawet bardzo dobremu tytułowi, do tego stopnia, że maksymalnie ograniczy jego atrakcyjność jako produktu? – Naturalnie, że tak. Źle przeczytany audiobook może, po pierwsze zniechęcić do słuchania, po drugie generalnie do audiobooków, a po trzecie do tego konkretnego tytułu, niezależnie od jego nośnika – mówi Marcin Beme z firmy Audioteka, prowadzącej sprzedaż książek audio on-line.
środa, 4 maja 2011
Konferencja poligraficzna w Poznaniu
Podczas poznańskich Targów „Poligrafia 2011” (12-15 kwietnia) Polska Izba Druku zorganizowała Konferencję Poligraficzną zatytułowaną „Przyszłość książki w świecie cyfrowym”. Był to jeden z nielicznych akcentów poświeconych sprawom książki podczas tej najważniejszej imprezy targowej dla branży poligraficznej, o czym pisaliśmy już w poprzednim numerze Biblioteki Analiz omawiając najważniejsze targowe wydarzenia.
środa, 4 maja 2011
II Warszawskie Targi Książki
Oficjalnie targi otwarte zostaną w czwartek 12 maja w samo południe, podobnie jak przed rokiem w sali Kisielewskiego, czemu towarzyszyć będzie wręczenie nominacji nagrody PTWK sezonu wydawniczo-księgarskiego Ikar 2011.
środa, 4 maja 2011
Człowiek, który nie lubi dzieci i kotów, nie może być złym człowiekiem. Tę przewrotną myśl – bodaj Woody Allena – można odnieść też do ludzi piszących. Ktoś, kto uprawia sztukę pisania, też nie może być tak do końca złym człowiekiem… No chyba, że czyni to w służbie dociekania prawdy. W tym szczególnym przypadku owa reguła niekoniecznie musi się sprawdzać
środa, 4 maja 2011
Poetka została uhonorowana za całokształt twórczości przez jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Gala wręczenia nagrody odbędzie się 7 maja. Ogłoszono także nominacje do nagrody w kategoriach: „książka roku” i „debiut roku”. W pierwszej grupie znalazły się: „Polskie znaki” Wojciecha Bonowicza, „Sigmund Freud Museum” Dariusza Foksa, „Pogłos” Ewy Lipskiej, „Second life” Krzysztofa Niewrzędy, „Pół” Marcina Sendeckiego, „Koncentrat” Krzysztofa Siwczyka oraz „Nocne życie” Bohdana Zadury. Do nagrody w kategorii debiut roku zostały nominowane: „Oleander” Marcina Kurka, „Język …