BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 267
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji. Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości 16-24 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (laureatem za 2016 rok zostało Wydawnictwo Świat Książki).  Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie realizowanej przez wydawcę lub firmy kolporterskie (Ruch, Garmond, Kolporter).
W Numerze
Wtorek, 9 lutego 2010
Rozpoczął się wyścig o Bellonę
Dwa i pół roku upłynęło od komercjalizacji wydawnictwa Bellona (sierpień 2008) do zaproszenia przez ministerstwo do podjęcia negocjacji w sprawie sprzedaży jej udziałów. 2 lutego minął, wyznaczony przez ministra skarbu termin, w którym potencjalni inwestorzy mieli odpowiedzieć na zaproszenie do rozmów w tej sprawie. Ostatecznie odpowiedziało na nie m.in. konsorcjum, w skład którego wchodzą: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Ghelamco Poland oraz Bellona Sp. z o.o. Chęć udziału w transakcji nabycia 85 proc. akcji Bellony zadeklarował …
Wtorek, 9 lutego 2010
Spór o elektroniczny egzemplarz obowiązkowy
W połowie stycznia światowe media zelektryzowała wiadomość: „Znany jako Labba izraelski haker twierdzi, że złamał zabezpieczenie DRM produkowanego przez Amazon czytnika Kindle. Kontent z e-booków pochodzących z czytnika może być przenoszony do pliku PDF i dostępny dla każdego”. Fachowcy od zabezpieczeń plików (DRM) są w jednym zgodni – nie ma takiego kodu, którego społeczność hakerów nie potrafiłaby złamać. A przed łamaniem zabezpieczeń nie odstraszają coraz ostrzejsze sankcje prawne (polecam dostępny w Internecie tekst Erica S. …
Wtorek, 9 lutego 2010
Rozmowa z Mają Krämer – prezes Multico Oficyny Wydawniczej
W 2008 roku osiągnęli państwo przychód ze sprzedaży książek 7,5 mln zł. Jaki był pod tym względem 2009 rok?Z podstawowej działalności mamy ponad 9 mln zł przychodu. To oznacza wzrost sprzedaży o 20 proc. Mimo widma kryzysu w planie na 2009 rok ostrożnie zakładaliśmy wzrost przychodów. Jesteśmy zadowoleni z wyniku, bo realizacja nawet lekko przekracza plany. Oczywiście księgowo roku jeszcze nie zamknęliśmy. Wzrost o 20 proc. w kryzysowym ponoć roku to bardzo dobry wynik. Co …
Wtorek, 9 lutego 2010
Czy jest szansa na kompromis?
„W czwartek, 28 stycznia w Warszawie, w siedzibie spółki Murator Expo, odbyło się zapowiadane posiedzenie założycielskie spółki „Targi Książki” sp. z o.o. Spotkanie zakończyło się podpisaniem porozumienia wspólników, inaugurującego proces powołania i rejestracji nowego podmiotu” – podała spółka Murator Expo w swoim komunikacie, nadesłanym do redakcji Biblioteki Analiz 3 lutego. Przypomnijmy, że według pierwotnej propozycji udział w spółce firm z branży i Muratora Expo ma wynosić 60 do 40 proc. Murator pełnić będzie rolę organizatora …
Wtorek, 9 lutego 2010
Oficyna podsumowała 2009 rok
Jak mówi Paweł Esse, dyrektor wydawnictwa C.H. Beck, 2009 rok był w jego firmie rokiem książek. Wbrew powszechnym oczekiwaniom i trendom, które to w elektronice każą upatrywać podstawowego czynnika wzrostu w tym biznesie. Obroty wydawnictwa wzrosły na „ważnych” książkach, które sprzedawały się, cytując Esse, „dobrze lub bardzo dobrze”, a na pewno lepiej niż w poprzednich latach. Było wiele nowych wydań komentarzy, z których Beck słynie. Tylko w serii „Komentarzy i Systemów Prawa” opublikowano ok. 40 …
Wtorek, 9 lutego 2010
Po gali w Bibliotece Narodowej
Nagrody „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” wręczone! To już ósme takie spotkanie, a obecność w Bibliotece Narodowej 27 stycznia blisko 200 osób, w tym wielu znanych twórców i osobistości ze świata książki, potwierdza potrzebę kontynuowania tego przedsięwzięcia i podnosi jego rangę. W ciągu całej uroczystości wręczono ponad sto dyplomów za 48 „Książek Miesiąca” i „Książki Roku”. Nagrody główne w postaci statuetek dłuta Doroty Bardyszewskiej przypadły wydawcom następujących publikacji: „To moja droga. Biografia Jacka Kaczmarskiego” Krzysztofa Gajdy (Wydawnictwo …
Wtorek, 9 lutego 2010
Propozycja prezesa IKP
Jan Lus, prezes Izby Księgarstwa Polskiego skierował, za pośrednictwem strony internetowej IKP, do członków tej organizacji oraz nie zrzeszonych w jej ramach księgarń niezależnych, propozycję, jak się zdaje, przystosowania zasad funkcjonowania księgarń do obecnych warunków rynkowych. Ostatni rok pokazał, że część wydawców i dystrybutorów ulega dyktatowi „nowych” trendów marketingu. Wielu z nich szuka nowych miejsc dla swoich tytułów. Skutkiem takiej działalności jest kumulowanie problemów finansowych klasycznego księgarstwa. Możemy znaleźć książki obok „mięsa i kapusty” i …
Wtorek, 9 lutego 2010
Happening w promocji książki
W nieco felietonowym, bo nawiązującym do tematu, stylu zachciało mi się zająć na łamach Biblioteki Analiz zjawiskiem happeningu w szeroko rozumianej praktyce promowania książek. Niełatwo, przyznam, znaleźć jego przykłady, bo i nie mają nasi wydawcy czym się w tej materii pochwalić. Od czego jednak mamy wyszukiwarkę serwisu Rynek-Książki.pl, który rejestruje dziś ok. 13,6 tys. tekstów związanych z rynkiem książki. No więc wpisujemy do okienka wyraz „happening”, klikamy w napis „szukaj” i otrzymujemy wynik: równo 50 …
Wtorek, 9 lutego 2010
Felieton
Gdyby krakowianina zapytać: – Który klub piłkarski jest najważniejszy na świecie? – to nie miałby on najmniejszych wątpliwości: Cracovia oczywiście!… No chyba że Wisła Kraków… Wisła czy Cracovia, Cracovia czy Wisła?… Rozmaite są na ten temat teorie (w tym względzie lepiej zasięgnąć opinii Jerzego Pilcha), ale przyjąć można, że z pewnego punktu widzenia jest to nieistotne: wszak zawsze ostatecznie wyjdzie na to, że Kraków jest najważniejszy i w zasadzie nie ma o czym gadać.