BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 178
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji. Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości 16-24 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (laureatem za 2016 rok zostało Wydawnictwo Świat Książki).  Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie realizowanej przez wydawcę lub firmy kolporterskie (Ruch, Garmond, Kolporter).
W Numerze
Wtorek, 26 września 2006
Targi Książki w Krakowie
W dniach 19-22 października odbędzie się kolejna edycja Targów Książki w Krakowie. Szczególna, bo jubileuszowa. Po raz pierwszy historyczna stolica Polski gościła ludzi książki i czytelników dziesięć lat temu. Kiedy targi startowały w 1997 roku, na powierzchni 980 mkw. 4,7 tys. zwiedzających zapoznawało się z ofertą 140 wystawców. Przez ten czas wiele się zmieniło, zwiększała się powierzchnia wystawowa, zmieniła lokalizacja, imprezę odwiedziło w sumie ponad 137,5 tys. zwiedzających. Na Uniwersytecie Warszawskim powstała nawet praca dyplomowa …
Wtorek, 26 września 2006
Książnica Polska chce konsolidować
W najbliższych tygodniach do blisko trzystu księgarń na terenie całego kraju trafią materiały informacyjne rekomendujące zawarcie umowy franczyzowej. Ich nadawcą będzie Książnica Polska – jedna z lepszych sieci księgarskich. To nie pierwszy taki ruch w wykonaniu olsztyńskiej firmy, nie mający sobie jednak równych w przeszłości. „Zdajemy sobie sprawę, że konsolidacja niezależnych księgarń to bardzo trudne zadanie, głównie ze względu na skalę rozdrobnienia branży, różne formy właścicielskie, odmienny charakter poszczególnych księgarń, a także niechętny dotychczas stosunek …
Wtorek, 26 września 2006
Rozmowa ze Stanisławem Wedlerem, prezesem Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych
Tyle u pana prezesa na biurku dokumentów, a zapowiadanej strategii dla WSiP nie widzę… Oczekujemy właśnie na rozstrzygające decyzje m.in. Ministerstwa Edukacji Narodowej, mające kluczowy wpływ na kształt rynku podręczników w Polsce. Będą ogłoszone niedługo i pozwolą na ostateczne opracowanie naszej strategii. Od tych decyzji uzależniona jest struktura organizacyjna i model działania WSiP, choćby jego działu sprzedaży. O ile w ogóle takowy pozostanie. Pozostanie. Przedstawiciele handlowi również? Tak, zwłaszcza teraz, gdy mamy w ofercie dużo …
Wtorek, 26 września 2006
Jak poinformował Onet.pl, ok. 10 tys. osób może odwiedzić tegoroczne XIII Krajowe Targi Książki Akademickiej Atena 2006 (8-10 listopada). Uczestniczący w imprezie wydawcy będą mogli obejrzeć prezentację nowoczesnych metod produkcji niskonakładowej oraz elektronicznych systemów zarządzania wydawnictwem.
Wtorek, 26 września 2006
WWSH i Biblioteka Analiz przypominają wszystkim zainteresowanym studiami podyplomowymi, że z końcem września mija termin rekrutacji na studia podyplomowe „Edytorstwo i Rynek Książki”. Osoby, które z przyczyn niezależnych od siebie nie mogą dostarczyć kompletu wymaganych dokumentów (karta zgłoszenia, odpis dyplomu ukończenia studiów wyższych i potwierdzenie wpłaty czesnego) w tym terminie, prosimy o kontakt z kierownikiem studiów: Anna Pietruczak – tel. (022) 8283628 lub redakcja@biblioteka-analiz.pl najpóźniej do 25 września.
Wtorek, 26 września 2006
Zarząd Stowarzyszenia Autorów i Wydawców „Polska Książka” na posiedzeniu 15 września przyjął uchwałę o wystąpieniu na drogę sądową przeciw Bibliotece Narodowej. Powodem jest odmowa udostępnienia zebranych przez Instytut Bibliograficzny BN danych dotyczących produkcji wydawniczej.
Wtorek, 26 września 2006
14 września między Państwowym Instytutem Wydawniczym a firmą Platon podpisana została umowa na wyłączność dystrybucji. Przypomnijmy, że kilka miesięcy temu firma przejęła dystrybucję oficyny wydawniczej Multico.
Wtorek, 26 września 2006
W poniedziałek, 25 września, o godz. 22.50 na antenie TVP1 pojawi się nowy program zatytułowany „Stół z powyłamywanymi nogami”, będący magazynem recenzującym książki. Zadaniem prowadzących, Magdaleny Miecznickiej i Grzegorza Brauna, jest krytyczny przegląd aktualności literackich.
Wtorek, 26 września 2006
We Florencji zmarła Oriana Fallaci, znana włoska dziennikarka, publicystka, autorka głośnych książek. Miała 76 lat. W ostatnich latach Fallaci, szczególnie po atakach terrorystycznych z 11 września 2001 roku, zasłynęła krytyką współczesnego islamu.
Wtorek, 26 września 2006
Już 133 tys. widzów obejrzało „S@motność w sieci”, film, który wszedł na ekrany 15 września (dane z 20 września). To trzeci „wynik otwarcia” pośród wszystkich filmów wprowadzonych na ekrany polskich kin w ciągu ostatniego półrocza.