BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 447
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji. Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości 16-24 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (laureatem za 2016 rok zostało Wydawnictwo Świat Książki).  Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie realizowanej przez wydawcę lub firmy kolporterskie (Ruch, Garmond, Kolporter).
W Numerze
Poniedziałek, 14 listopada 2016
Sprzedaż książek na prezent
Według badań konsumenckich ok. 25 proc. książek kupowanych w Polsce przeznaczonych jest na prezent. Przegląd trendów odzwierciadlających rynkową koniunkturę w obszarze sprzedaży oferty wydawniczej przez internet prezentują z kolei badania zrealizowane przez firmę Cube Research. Z ich analizy wynika, że 47 proc. właścicieli badanych e-księgarń twierdzi, że 2015 rok był lepszy niż 2014, a 23 proc. e-księgarń stwierdziło, że im się pogorszyło. Z kolei 45 proc. e-księgarń deklaruje wzrost sprzedaży w tym okresie, 63 proc. …
Poniedziałek, 14 listopada 2016
Nowatorski projekt dla potrzebujących
Art. 33 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, który umożliwia przygotowanie książek w formatach dostępnych dla osób niewidomych i niedowidzących bez uiszczania opłat na rzecz autorów i wydawców, bez konieczności pytania ich o zgody. Jednak zaledwie ok. 5 proc. udostępnionych dzieł występuje w formie dostępnej dla tych osób. Zazwyczaj dotyczy to publikacji drukowanych alfabetem Braille'a, książek mówionych (m.in. nagranych na płytach CD-audio i mp3, a także w formie cyfrowej - standard DAISY, format Czytak), …
Poniedziałek, 14 listopada 2016
Apel o grupy zakupowe
Waldemar Lipka, prezes zarządu giełdowej Grupy Kompap, w skład której wchodzą dwie czołowe drukarnie dziełowe: OZGraf - Olsztyńskie Zakłady Graficzne i BZGraf - Białostockie Zakłady Graficzne, zaapelował o wspólne zakupy w branży poligraficznej. "Kupujmy razem, zamiast bezskutecznie próbować podwyższać ceny wydawcom lub obniżać pensje pracownikom", stwierdził w wywiadzie udzielonym branżowemu czasopismu "Poligrafika" (nr 10/2016).
Poniedziałek, 14 listopada 2016
Rozmowa z Grzegorzem Kowalskim - prezesem zarządu i Patrykiem Tomczykiem - członkiem zarządu Grupy MAC S.A.
Zarząd Grupy MAC jest dwuosobowy?Tak, dwuosobowy.A więc mamy tu cały zarząd. Jestem zaszczycony!My również!Zacznijmy jednak od pytania, co to jest dzisiaj MAC? Był już MAC, była Grupa Edukacyjna, teraz Grupa MAC...Dzisiaj jest to Grupa MAC, spółka akcyjna, która jest rozpoznawalną marką na rynku już od ponad 27 lat pod różnymi nazwami, jak pan zresztą wspomniał. Należymy do czołówki polskich wydawnictw edukacyjnych. Dlaczego Grupa MAC? To powrót do podstaw naszej firmy, wydawnictwa rodzinnego, którego nazwa - …
Poniedziałek, 14 listopada 2016
Polska Izba Książki i Goethe Institut Warschau zapraszają na dyskusję o tym, jak skutecznie prowadzić niszową księgarnię. W piątek 25.11. o godzinie 18 na Chmielnej w Warszawie z gościem z Berlina, właścicielem kultowej księgarni Otherland, Jakubem Schmidtem, rozmawiać będą Karolina Krakowska i Piotr Rosół.
Poniedziałek, 14 listopada 2016
Olga Tokarczuk i Jan Henrik Swahn, tłumacz "Ksiąg Jakubowych" na szwedzki, zostali laureatami pierwszej edycji MiędzynarodowejNagrody Literackiej Kulturhuset Stadsteatern (Domu Kultury i Teatru Miejskiego) w Sztokholmie.
Poniedziałek, 14 listopada 2016
Największa na świecie akcja promująca czytelnictwo wystartowała 2 listopada."Swoją skalą przebija pilotażowy projekt z zeszłego roku. Dzięki darmowym wypożyczalniom e-booków i audiobooków umieszczonym na 600 nośnikach w 16 miastach oraz szerokiemu wejściu w świat wirtualny Czytaj PL dotrze do milionów Polaków. Do czytelników trafi za darmo 12 tytułów autorstwa m.in. Stephena Kinga, Davida Lagercrantza i Jacka Dukaja" - czytamy w komunikacie organizatorów akcji.
Poniedziałek, 14 listopada 2016
Tegoroczną laureatką Nagrody Goncourtów została francusko-marokańska pisarka Leila Slimani.
Poniedziałek, 14 listopada 2016
Amazon potwierdził plany budowy w Kołbaskowie centrum logistyki e-commerce o powierzchni 67 tys. mkw. W ciągu trzech lat od uruchomienia centrum firma Amazon utworzy ponad tysiąc pełnoetatowych miejsc pracy. Jak czytamy w komunikacie firmy "do prowadzenia dalszych inwestycji w Polsce firmę zachęcił wzrost zapotrzebowania na usługi Amazon wśród klientów z Polski i całej Europy".
Poniedziałek, 14 listopada 2016
Rozstrzygnięty został pierwszy nabór ofert wydawców do Programu Translatorskiego IK w roku 2016. Ocenione zostały oferty przysłane do 31 marca. Opóźnienie w ogłoszeniu wyników naboru było efektem kontroli programu, która odbyła się na początku 2016 roku.