BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 244
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji. Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości 16-24 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (laureatem za 2016 rok zostało Wydawnictwo Świat Książki). Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie realizowanej przez wydawcę lub firmy kolporterskie (Ruch, Garmond, Kolporter).
W Numerze
Wtorek, 7 kwietnia 2009
Sondaż Rynek-Ksiazki.pl
Zdecydowaną większością głosów użytkownicy serwisu Rynek-Ksiazki.pl uznali, że nie na wiele zdadzą się zamiary skupionych w Polskiej Izbie Książki wydawców chcących wymóc na Empiku ustępstwa w zakresie współpracy handlowej (temat relacjonowaliśmy obszernie w Bibliotece Analiz nr 242).
Wtorek, 7 kwietnia 2009
Konkurs na najlepsze przewodniki
24 marca w redakcji „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” obradowało jury konkursu na najlepsze publikacje turystyczne. W skład komisji konkursowej wchodzą: Krzysztof Rąpała – kierownik redakcji Onet.pl Podróże – przewodniczący jury, Dominika Pycińska – „Magazyn Podróżników Globtroter”, Przemysław Chlebicki – właściciel Sklepu Podróżnika, Ewa Tenderenda-Ożóg – zastępca redaktora naczelnego „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”, Piotr Dobrołęcki – jego redaktor naczelny oraz Łukasz Gołębiewski – prezes Biblioteki Analiz.
Wtorek, 7 kwietnia 2009
Polemika z udziałem: Tomasza Makowskiego, Łukasza Gołębiewskiego i Jerzego Okuniewskiego
26 marca w warszawskiej siedzibie Instytutu Książki odbyła się dyskusja panelowa o stanie czytelnictwa w Polsce. Zorganizowano ją w kilka dni po ogłoszeniu przez Instytut Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej wyników badań przeprowadzonych w listopadzie ubiegłego roku. Wykazały one, że w ciągu ostatnich czterech lat poziom czytelnictwa spadł drastycznie z 58 do 38 proc., znacząco też, bo z 33 do 23 proc. zmniejszyła się grupa kupujących książki.Współorganizatorami spotkania były: Biblioteka Narodowa i Biblioteka Analiz. Jako …
Wtorek, 7 kwietnia 2009
Rozmowa z Włodzimierzem Albinem – prezesem Wolters Kluwer Polska
W przypadku podmiotów takich jak Wolters Kluwer Polska od dawna nie można mówić o wydawnictwie książkowym, ale o firmie, która dostarcza treści – na różnych nośnikach.Jeżeli przestanie się o nas mówić „wydawnictwo”, niedługo wydawnictw nie będzie w ogóle. Ponieważ każdy ma na koncie mniejsze lub większe doświadczenia na tym polu. Tak, i powinniśmy skończyć z tworzeniem sztucznych podziałów. Nie ma znaczenia, czy publikujemy on-line, off-line, na płytach czy na papierze… Wszyscy dostarczamy treść. Przyjęcie takiego …
Wtorek, 7 kwietnia 2009
Egzemplarze obowiązkowe – co dalej?
I znowu pojawiła się szansa zmiany zasad przekazywania egzemplarza obowiązkowego (EO), a przede wszystkim zmniejszenia ich obecnej, niezwykle wygórowanej, liczby. 25 lutego w Bibliotece Narodowej odbyła się narada zorganizowana przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, na którą zaproszono dyrektorów bibliotek uprawnionych do otrzymywania EO, przedstawicieli Konferencji Dyrektorów Wojewódzkich Bibliotek Publicznych, Konferencji Dyrektorów Bibliotek Akademickich Szkół Polskich oraz wydawców. Stanowisko tych ostatnich prezentowało dwoje wiceprezesów – Aniela Topulos w imieniu PTWK i niżej podpisany – z ramienia PIK. …
Wtorek, 7 kwietnia 2009
Felieton
Wrocławski wydawca Jan Akielaszek zwrócił się z dramatycznym apelem do parlamentarzystów wrocławskich: Ratujcie wydawnictwo Ossolineum! „Ani zabory, wojny, ani komunizm nie zniszczyły księgarń Ossolineum, mimo jawnie patriotycznej działalności wydawnictwa”. Argument, że Ossolineum od dziesięcioleci publikowało książki „jawnie patriotyczne” to dostateczna przesłanka, by wystąpić w obronie tej szacownej oficyny. Siłą rzeczy musiał on wywołać reakcje zatroskania. W obronie „jawnie patriotycznego” Ossolineum wystąpił poseł Jerzy Szmajdziński i… złożył w tej sprawie interpelację, na którą odpowiedział minister kultury …
Wtorek, 7 kwietnia 2009
Poradniki Allena Carra
To niebywałe! Ludzie biorą do ręki tę książkę jak wiele innych i po kilkunastu dniach rozpoczynają nowe życie. Przyznam się, że jeszcze do niedawna sama w takie cuda nie wierzyłam, dopóki nie przejrzałam postów na rozmaitych forach napisanych przez wybawionych z nałogu, nie przeczytałam artykułów w prasie drukowanej i w Internecie, wreszcie nie wysłuchałam relacji Kingi Balter, dyrektora zarządzającego wydawnictwa Betters, która pożegnała się z papierosami właśnie po przeczytaniu tej szczególnej książki. A chodzi o …