BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 202
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji. Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości 16-24 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (laureatem za 2016 rok zostało Wydawnictwo Świat Książki).  Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie realizowanej przez wydawcę lub firmy kolporterskie (Ruch, Garmond, Kolporter).
W Numerze
środa, 29 sierpnia 2007
Komercjalizacja wydawcy książek historycznych
1 sierpnia doszło do przekształcenia Przedsiębiorstwa Państwowego Dom Wydawniczy Bellona w Bellonę S.A. Komercjalizacja to skutek ubiegłorocznej nowelizacji Ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji z 1996 roku. W myśl zapisów, z dniem 30 czerwca z polskiego prawa handlowego zniknęło pojęcie przedsiębiorstwa państwowego jako osobowości prawnej.
środa, 29 sierpnia 2007
Komentarz
Trudno dzisiaj powiedzieć, kto ustawi się w prywatyzacyjnym ogonku do Bellony (i w jaki sposób – być może przez giełdę – do tej prywatyzacji dojdzie). Oprócz uznanej na rynku marki, doświadczonego zespołu oraz masy świetnych tytułów, firma posiada kilka działek u zbiegu ulic Grzybowskiej i Towarowej – miejsca, w którym powstaje nowe warszawskie city z hotelem Hilton w sąsiedztwie.
środa, 29 sierpnia 2007
Edytorstwo i Rynek Książki
Trzy kobiety i trzy różne historie. Każda z książką w roli głównej i pewnymi studiami w roli drugoplanowej. Choć, jak wszystkie podkreślają, bardzo istotnej. Wydawnictwa Davenport, Zakamarki i Buk Rower. A może bardziej… Katarzyna Focht, Katarzyna Skalska i Grażyna Kozłowska. Połączyła je pasja do literatury, determinacja i dyplom Studiów Podyplomowych Edytorstwo i Rynek Książki, które organizuje Biblioteka Analiz z Warszawską Wyższą Szkołą Humanistyczną im. Bolesława Prusa. Dziękujemy za już, prosimy o jeszcze! Pod palmami – …
środa, 29 sierpnia 2007
Rozmowa z Katarzyną Sobańską – dyrektor generalną wydawnictw Hachette Livre Polska i Larousse Polska
Od kwietnia jest pani dyrektor generalną wydawnictw Hachette Livre Polska i Larousse Polska. Jak się pani siedzi na tych dwóch – wymagających sporo uwagi – stołkach? Siedzenie na dwóch stołkach naraz to duże wyzwanie. Zacznijmy od tego, że pod względem formalno-prawnym są to niezależne od siebie spółki, które mają wspólnego właściciela i należą do francuskiej grupy Hachette. Natomiast w kwietniu rozpoczął się proces ich łączenia organizacyjnego. Wcześniej Larousse Polska funkcjonowała u boku byłego współudziałowca, wydawnictwa …
środa, 29 sierpnia 2007
Polskie Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych miało 3,25 mln zł zysku netto w drugim kwartale wobec 530 tys. zł zysku rok wcześniej.
środa, 29 sierpnia 2007
Agora podtrzymuje prognozy dotyczące 10-proc. rozwoju rynku reklamowego w tym roku. Wiceprezes spółki Zbigniew Bąk powiedział, że spółka będzie się rozwijać zarówno przez wzrost organiczny, sojusze strategiczne, a także akwizycje.
środa, 29 sierpnia 2007
„Na pewno trzeba ograniczyć liczbę podręczników. Jest ich zbyt wiele. Jednak regulowanie ich cen byłoby zbyt ryzykowną ingerencją w wolny rynek” – powiedział nowy minister edukacji prof. Ryszard Legutko w wywiadzie dla „Gazety Wrocławskiej”.
środa, 29 sierpnia 2007
„Dostajemy wiele zapytań z małych miast, których mieszkańcy też chcieliby mieć dostęp do płyt, książek i czasopism”, mówi Monika Marianowicz, dyrektor ds. public relations Empiku.
środa, 29 sierpnia 2007
Sprawą finansów publicznych zajmie się prawdopodobnie już nowy Sejm. Jeśli wybory wygra Platforma Obywatelska, ustawa o finansach publicznych będzie jedną z pierwszych, jakie przyjmie nowy parlament.
środa, 29 sierpnia 2007
„Gazeta Wyborcza” i „Fakt” to dwa najchętniej czytane tytuły spośród dzienników. Wśród tygodników liderem jest „Tele Tydzień”, natomiast miesięcznikom przewodzi „Claudia”.