BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 276
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji. Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości 16-24 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (laureatem za 2016 rok zostało Wydawnictwo Świat Książki).  Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie realizowanej przez wydawcę lub firmy kolporterskie (Ruch, Garmond, Kolporter).
W Numerze
Poniedziałek, 14 czerwca 2010
Azymut wchodzi w e-booki
– Żałuj, że nie byłeś – nie raz słyszałem po prezentacji, jaką dla klientów zorganizował Azymut podczas I Warszawskich Targów Książki. – Szkoda, że nie byłeś – słyszałem od pracowników Azymutu. Prezentacja zgromadziła ponad sto osób. Nie tylko zresztą klientów, ale i – jak się dziś okazuje – jednego z konkurentów (przejęte niedawno przez Empik Virtualo), notabene wyproszonego z imprezy. Ta podzielona została na dwie części. W pierwszej omówiono wyniki Azymutu za ubiegły rok. W …
Poniedziałek, 14 czerwca 2010
Rozmowa z Joanną Smolińską – prezes Antalis Poland
Dlaczego Antalis? Dlaczego Map? Występujecie państwo pod dwoma nazwami, co może przecież mylić klientów… Antalis nabył Map w 2007 roku i to w skali europejskiej. Te dwie firmy liderowały na rynku polskim. Po ich fuzji postanowiliśmy połączyć tzw. back-office wszędzie tam, gdzie to było możliwe, co przy wykorzystaniu możliwości logistycznych pozwoliło obniżyć koszty oraz dać wymierną korzyść naszym klientom. Łączenie back-office’u było długim, bo trwającym ponad dwa lata procesem. Jego ostatnim etapem było połączenie magazynów …
Poniedziałek, 14 czerwca 2010
55 lat Instytutu Książki i Czytelnictwa BN
„Czytelnicy – biblioteka. Między kodeksem a siecią” to tytuł konferencji, jaka odbyła się w środę 26 maja w Bibliotece Narodowej w Warszawie z okazji 55-lecia powstania Instytutu Książki i Czytelnictwa BN. Dyrektor BN dr Tomasz Makowski powitał obecnych i byłych pracowników Instytutu z jego kierownikiem prof. Marcinem Drzewieckim oraz poprzednikami na tym stanowisku: prof. Jadwigą Kołodziejską, prof. Oskarem Stanisławem Czarnikiem i dr Katarzyną Wolff. Stwierdził przy tym, że „Instytut Książki i Czytelnictwa ma do spełnienia …
Poniedziałek, 14 czerwca 2010
Warszawski Kiermasz Książki i Prasy
Na kiermasz dotarłem o 11. Słońce przygrzewało. – Spalimy się tutaj – słychać było z kilku stoisk. Antykwariaty, wydawcy znani zarówno z WTK jak i z MTK. Wszystkie stoiska udostępnione przez miasto za darmo. Ochrona poza godzinami otwarcia (10-18). – Książki przywieźliśmy wczoraj – zostawiliśmy w namiocie i dzisiaj rano znaleźliśmy wszystko w porządku. Wprawdzie zgłosiliśmy organizatorom nasze spotkania autorskie w ubiegły piątek, ale nie znalazły się w drukowanej informacji – mówi jeden z warszawskich …
Poniedziałek, 14 czerwca 2010
Bookexpo America 2010
Od kilkunastu lat regularnie odwiedzam Stany Zjednoczone. Zazwyczaj są to wyjazdy służbowe, połączone ze zwiedzaniem okolicy. Ameryka przyciąga – jesteśmy bombardowani informacjami o tym kraju z filmów, książek, telewizji. Jako światowa potęga, Stany Zjednoczone mają decydujący wpływ nie tylko na losy gospodarcze i polityczne świata, ale i nasz rozwój kulturalny. Czasem można odnieść wrażenie, że większość wzorców kulturalno-bytowych pochodzi z tego kraju. Stąd w tym roku podjęłam decyzję, by po raz kolejny udać się tam …
Poniedziałek, 14 czerwca 2010
Co to jest ARROW PLUS?
Dla wielu, niestety zbyt wielu, kwestia digitalizacji zbiorów bibliotecznych to tylko niewiele znacząca fraza, za którą kryje się co najwyżej techniczny problem skanowania książek i nic więcej. Dla niewielu, niestety zbyt niewielu, jest to już dzisiaj nader skomplikowany zestaw zagadnień natury technologicznej, logistycznej, informatycznej i przede wszystkim prawnej, które w Europie rozstrzygane są – niestety – bez nadmiernej aktywności ze strony Polski. Tym bardziej więc należy odnotowywać te międzynarodowe inicjatywy, w których uczestniczymy, choćby nawet …
Poniedziałek, 14 czerwca 2010
Sprawozdanie za 2009 rok
Od początku czerwca na stronie internetowej Biblioteki Narodowej dostępne jest sprawozdanie podsumowujące działalność tej instytucji w 2009 roku (http://www.bn.org.pl/download/document/1275916984.pdf). Poniżej prezentujemy najważniejsze, z punktu widzenia branży wydawniczej, obszary aktywności BN w ubiegłym roku. Blisko dwustustronicowy raport podzielono na kilka rozdziałów odpowiadających poszczególnym obszarom działalności narodowej książnicy, jak: gromadzenie, opracowanie i udostępnianie zbiorów, wykorzystanie nowoczesnych technologii procesów bibliotecznych, funkcjonowanie bibliotek cyfrowych, ochrona i konserwacja zbiorów, działalność naukowa i wydawnicza, współpraca międzynarodowa, czy wreszcie struktura organizacyjna książnicy. …
Poniedziałek, 14 czerwca 2010
Felieton
Oczywiście i jak najbardziej… Rozumiem, że nie ma co popadać w stan (chociażby chwilowej) odświętności. To przecież jasne i, w końcu, bez przesady! Cóż znaczy jakaś okrągła liczba. Takie tam „małe ziemniaczki”, żeby posłużyć się frazą z reklamy w wykonaniu kabaretu Mumio. Mimo wszystko jednak… A co mi tam… Jak sam tego nie napiszę, to nikt nie zauważy, bo dlaczego miałby zauważyć? A tak to przynajmniej sam sobie pogratuluję i podumam nad swoją pracowitością, odpowiedzialnością, …